reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Wall Street dodała skrzydeł, ale nie wszystkim

Wall Street dodała skrzydeł, ale nie wszystkim

Bardzo doby przebieg wtorkowej sesji w Stanach Zjednoczonych pobudził do większej zwyżki jedynie część światowych parkietów. Inwestorzy nie są już tak skłonni do spontanicznego reagowania na to, co dzieje się za oceanem.

Warszawska giełda znalazła się w europejskiej czołówce zwyżek, ale w towarzystwie Moskwy, Bukaresztu i Aten. Londyn, Paryż i Frankfurt nie dały się ponieść euforii. Wkrótce zobaczymy, kto miał rację.

Początek dnia na warszawskiej giełdzie nie przyniósł euforii, jakiej można się było spodziewać po doskonałej wtorkowej sesji w Stanach Zjednoczonych. Ale indeksy zaczęły od całkiem przyzwoitej zwyżki. WIG20 zyskiwał prawie 1,5 proc., a WIG rósł o 1,3 proc. Pierwsze dwie godziny handlu przyniosły kontynuację wzrostów i wskaźnik największych spółek zwyżkował nawet ponad 2 proc. To wyraźna odmiana w porównaniu do ostatnich sesji, które nawet jeśli się nienajgorzej zaczynały, przynosiły raczej spadki. Dziś indeksom pomagały papiery banków, które zyskiwały od 1,5 do 2,5 proc., za wyjątkiem PKO, którego papiery rosły o zaledwie 0,5 proc. Liderami wzrostów były jednak spółki paliwowe, zyskując po ponad 4 proc. Około 2 proc. zyskiwały walory KGHM, o ponad 1 proc. w górę szły akcje Telekomunikacji Polskiej. W ciągu dnia banki utrzymały swoją pozycję, rafinerie jeszcze ją poprawiły, zwiększają wzrosty do 4,6-5 proc. Telekomunikacja Polska zyskiwała ponad 3 proc., zdecydowanie odbijając się od dna, po wielu sesjach spadków. Ostatecznie WIG20 zyskał 2 proc., WIG zwyżkował o 1,9 proc., wskaźnik średnich spółek wzrósł o 2 proc., a sWIG80 0 1,5 proc. Obroty wyraźnie wzrosły i wyniosły 1,55 mld zł.

Po poniedziałkowej przerwie, Wall Street pokazała swoją siłę. Solidne wzrosty indeksów powinny były poprawić nastroje inwestorom na całym świecie. Optymizm zapanował po nieoczekiwanie dobrym odczycie wskaźnika nastrojów amerykańskich konsumentów.

W Azji entuzjazm pojawił się tylko na kilku parkietach. Ponad 5 proc. zyskał indeks giełdy w Hong Kongu, ponad 3 proc. zwyżki notowano w Singapurze i na Tajwanie, prawie 3 proc. w Bombaju. Nikkei zyskał jednak jedynie 1,4 proc., a indeks giełdy w Szanghaju zaledwie 0,6 proc. Zniżkował wskaźnik giełdy w Korei.

W Europie reakcja na optymizm amerykańskich inwestorów była bardzo chłodna. Indeksy głównych giełd zyskiwały na początku dnia zaledwie 0,3-0,5 proc. i w ciągu pierwszych godzin niewiele się zmieniło. Jedynie wskaźnik giełdy londyńskiej zdołał się wznieść o 1 proc. Znacznie śmielej poczynały sobie giełdy naszego regionu. Węgierski BUX zyskiwał prawie 3 proc., w Moskwie zwyżka przekraczała 3,6 proc., w Belgradzie 2 proc.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama