REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Surowce ponownie w cenie

 Michał Poła
Analityk New World Alternative Investment.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gospodarka światowa wydaje się najgorsze mieć za sobą. Dno recesji zostało najprawdopodobniej już osiągnięte i choć nie oznacza to jeszcze jej końca, warto przyjrzeć się inwestycjom, które mogą przynieść spore zyski wraz z poprawą sytuacji gospodarczej na świecie.

Do rynków, które najlepiej odzwierciedlają bieżącą sytuację ekonomiczną należą rynki surowcowe. Najciekawsze perspektywy widoczne są na rynku ropy naftowej, aluminium oraz soi.

REKLAMA

REKLAMA

Ropa naftowa jest najpopularniejszym surowcem energetycznym i skupia w sobie oczekiwania względem koniunktury na świecie i jednocześnie inflacji. Z uwagi na jej dotychczasowe niskie ceny w sektorze wydobywczym dochodzi do znacznego zużycia infrastruktury. Obecnie nie jest ona odbudowywana z uwagi na wąski strumień pieniędzy przeznaczonych na inwestycje w tym sektorze - do końca 2009 roku nakłady na rozwój tego sektora mogą spaść o 20 proc. Niskie ceny surowca wpływają również na opóźnienia w rozpoczęciu nowych inwestycji – takich jak poszukiwanie alternatywnych źródeł wydobycia.

Obecnie, niski popyt na ropę - ze względu na silną recesję - ukrywa fakt, że strona podażowa kuleje. Jednak wraz z końcem recesji popyt nieuchronnie zacznie wzrastać. Wtedy może się okazać, jak znaczna jest dysproporcja wielkości konsumpcji względem zapasów ropy i możliwości jej wydobycia - na niekorzyść tych drugich. Według analityków ceny ropy naftowej już teraz są w trendzie wzrostowym, który może wynieść je do 75-80 USD za baryłkę. Potencjalnie jeszcze wyższe ceny są uzależnione od dalszego osłabiania się dolara. Choć nie ma jeszcze wyraźnych sygnałów końca dominacji amerykańskiej waluty, warto uwzględnić taki scenariusz.

Aluminium to surowiec, którego ceny w dużym stopniu odzwierciedlają kondycję światowego przemysłu. Dotychczasowe spadki cen spowodowane były silnie zniżkującym popytem ze strony branży motoryzacyjnej oraz nadziejami na wzmożone zapotrzebowanie ze strony Chin. Nie bez znaczenia była chęć wykorzystania niskich cen energii - produkcja aluminium jest niezwykle energochłonna - do zgromadzenia zapasów. Popyt ze strony Chin okazał się mniejszy niż oczekiwano, zatem zapasy bardzo szybko rosły. Obecnie, te tendencje są odwracane. Nierentowność wielu kopalni boksytu, skłania producentów aluminium do wstrzymania ich działalności, a pierwsze sygnały ożywienia gospodarczego są również odzwierciedlane w postaci wzrostów cen.

Aluminium w opinii wielu analityków plasuje inwestorów na lepszej „pozycji startowej” niż w przypadku miedzi. W kolejnych miesiącach ceny aluminium mogą rozpocząć odrabianie zaległości względem czerwonego metalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród surowców rolnych na szczególną uwagę zasługuje soja, która jest podstawą diety białkowej w krajach azjatyckich. Zaskakująco dobre prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w Chinach, skłaniają inwestorów do nabywania tej rośliny. Popyt na nią wrasta również wraz z projekcjami wskazującymi na dalsze zwiększanie się konsumpcji mięs w Azji – soja jest wykorzystywana do produkcji pasz. Dlatego wydaje się realne utrzymanie dotychczasowych wysokich cen surowca oraz kontynuowanie wzrostów w przyszłości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA