REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Surowce ponownie w cenie

 Michał Poła
Analityk New World Alternative Investment.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gospodarka światowa wydaje się najgorsze mieć za sobą. Dno recesji zostało najprawdopodobniej już osiągnięte i choć nie oznacza to jeszcze jej końca, warto przyjrzeć się inwestycjom, które mogą przynieść spore zyski wraz z poprawą sytuacji gospodarczej na świecie.

Do rynków, które najlepiej odzwierciedlają bieżącą sytuację ekonomiczną należą rynki surowcowe. Najciekawsze perspektywy widoczne są na rynku ropy naftowej, aluminium oraz soi.

REKLAMA

REKLAMA

Ropa naftowa jest najpopularniejszym surowcem energetycznym i skupia w sobie oczekiwania względem koniunktury na świecie i jednocześnie inflacji. Z uwagi na jej dotychczasowe niskie ceny w sektorze wydobywczym dochodzi do znacznego zużycia infrastruktury. Obecnie nie jest ona odbudowywana z uwagi na wąski strumień pieniędzy przeznaczonych na inwestycje w tym sektorze - do końca 2009 roku nakłady na rozwój tego sektora mogą spaść o 20 proc. Niskie ceny surowca wpływają również na opóźnienia w rozpoczęciu nowych inwestycji – takich jak poszukiwanie alternatywnych źródeł wydobycia.

Obecnie, niski popyt na ropę - ze względu na silną recesję - ukrywa fakt, że strona podażowa kuleje. Jednak wraz z końcem recesji popyt nieuchronnie zacznie wzrastać. Wtedy może się okazać, jak znaczna jest dysproporcja wielkości konsumpcji względem zapasów ropy i możliwości jej wydobycia - na niekorzyść tych drugich. Według analityków ceny ropy naftowej już teraz są w trendzie wzrostowym, który może wynieść je do 75-80 USD za baryłkę. Potencjalnie jeszcze wyższe ceny są uzależnione od dalszego osłabiania się dolara. Choć nie ma jeszcze wyraźnych sygnałów końca dominacji amerykańskiej waluty, warto uwzględnić taki scenariusz.

Aluminium to surowiec, którego ceny w dużym stopniu odzwierciedlają kondycję światowego przemysłu. Dotychczasowe spadki cen spowodowane były silnie zniżkującym popytem ze strony branży motoryzacyjnej oraz nadziejami na wzmożone zapotrzebowanie ze strony Chin. Nie bez znaczenia była chęć wykorzystania niskich cen energii - produkcja aluminium jest niezwykle energochłonna - do zgromadzenia zapasów. Popyt ze strony Chin okazał się mniejszy niż oczekiwano, zatem zapasy bardzo szybko rosły. Obecnie, te tendencje są odwracane. Nierentowność wielu kopalni boksytu, skłania producentów aluminium do wstrzymania ich działalności, a pierwsze sygnały ożywienia gospodarczego są również odzwierciedlane w postaci wzrostów cen.

Aluminium w opinii wielu analityków plasuje inwestorów na lepszej „pozycji startowej” niż w przypadku miedzi. W kolejnych miesiącach ceny aluminium mogą rozpocząć odrabianie zaległości względem czerwonego metalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród surowców rolnych na szczególną uwagę zasługuje soja, która jest podstawą diety białkowej w krajach azjatyckich. Zaskakująco dobre prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w Chinach, skłaniają inwestorów do nabywania tej rośliny. Popyt na nią wrasta również wraz z projekcjami wskazującymi na dalsze zwiększanie się konsumpcji mięs w Azji – soja jest wykorzystywana do produkcji pasz. Dlatego wydaje się realne utrzymanie dotychczasowych wysokich cen surowca oraz kontynuowanie wzrostów w przyszłości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA