REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Surowce ponownie w cenie

 Michał Poła
Analityk New World Alternative Investment.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gospodarka światowa wydaje się najgorsze mieć za sobą. Dno recesji zostało najprawdopodobniej już osiągnięte i choć nie oznacza to jeszcze jej końca, warto przyjrzeć się inwestycjom, które mogą przynieść spore zyski wraz z poprawą sytuacji gospodarczej na świecie.

Do rynków, które najlepiej odzwierciedlają bieżącą sytuację ekonomiczną należą rynki surowcowe. Najciekawsze perspektywy widoczne są na rynku ropy naftowej, aluminium oraz soi.

REKLAMA

REKLAMA

Ropa naftowa jest najpopularniejszym surowcem energetycznym i skupia w sobie oczekiwania względem koniunktury na świecie i jednocześnie inflacji. Z uwagi na jej dotychczasowe niskie ceny w sektorze wydobywczym dochodzi do znacznego zużycia infrastruktury. Obecnie nie jest ona odbudowywana z uwagi na wąski strumień pieniędzy przeznaczonych na inwestycje w tym sektorze - do końca 2009 roku nakłady na rozwój tego sektora mogą spaść o 20 proc. Niskie ceny surowca wpływają również na opóźnienia w rozpoczęciu nowych inwestycji – takich jak poszukiwanie alternatywnych źródeł wydobycia.

Obecnie, niski popyt na ropę - ze względu na silną recesję - ukrywa fakt, że strona podażowa kuleje. Jednak wraz z końcem recesji popyt nieuchronnie zacznie wzrastać. Wtedy może się okazać, jak znaczna jest dysproporcja wielkości konsumpcji względem zapasów ropy i możliwości jej wydobycia - na niekorzyść tych drugich. Według analityków ceny ropy naftowej już teraz są w trendzie wzrostowym, który może wynieść je do 75-80 USD za baryłkę. Potencjalnie jeszcze wyższe ceny są uzależnione od dalszego osłabiania się dolara. Choć nie ma jeszcze wyraźnych sygnałów końca dominacji amerykańskiej waluty, warto uwzględnić taki scenariusz.

Aluminium to surowiec, którego ceny w dużym stopniu odzwierciedlają kondycję światowego przemysłu. Dotychczasowe spadki cen spowodowane były silnie zniżkującym popytem ze strony branży motoryzacyjnej oraz nadziejami na wzmożone zapotrzebowanie ze strony Chin. Nie bez znaczenia była chęć wykorzystania niskich cen energii - produkcja aluminium jest niezwykle energochłonna - do zgromadzenia zapasów. Popyt ze strony Chin okazał się mniejszy niż oczekiwano, zatem zapasy bardzo szybko rosły. Obecnie, te tendencje są odwracane. Nierentowność wielu kopalni boksytu, skłania producentów aluminium do wstrzymania ich działalności, a pierwsze sygnały ożywienia gospodarczego są również odzwierciedlane w postaci wzrostów cen.

Aluminium w opinii wielu analityków plasuje inwestorów na lepszej „pozycji startowej” niż w przypadku miedzi. W kolejnych miesiącach ceny aluminium mogą rozpocząć odrabianie zaległości względem czerwonego metalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród surowców rolnych na szczególną uwagę zasługuje soja, która jest podstawą diety białkowej w krajach azjatyckich. Zaskakująco dobre prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w Chinach, skłaniają inwestorów do nabywania tej rośliny. Popyt na nią wrasta również wraz z projekcjami wskazującymi na dalsze zwiększanie się konsumpcji mięs w Azji – soja jest wykorzystywana do produkcji pasz. Dlatego wydaje się realne utrzymanie dotychczasowych wysokich cen surowca oraz kontynuowanie wzrostów w przyszłości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA