REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co ósmy Amerykanin nie jest w stanie spłacać kredytu hipotecznego

Krzysztof Stępień
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 7,9% zadłużonych z tytułu kredytów hipotecznych Amerykanów w I kwartale tego roku nie regulowało na bieżąco swoich zobowiązań (9,1% jeśli pod uwagę wziąć dane wyrównane sezonowo), a prawie 3,85% podlegało procedurze zajęcia nieruchomości. Tak źle nie było nigdy wcześniej.

REKLAMA

W ostatnich trzech miesiącach minionego roku z płatnościami rat kredytowych zalegało 7% Amerykanów mających kredyty hipoteczne, a zajęcia domów doświadczało 3,3%. Odsetek rozpoczętych procedur zajęć domów w I kwartale tego roku wyniosła 1,37% wobec 1,08% kwartał wcześniej. Najbardziej do wzrostu w tym względzie przyczynili się kredytobiorcy o największej wiarygodności (tzw. prime). To przeciwne zjawisko do tego, które występowało w ubiegłym roku, gdzie utratą domów byli zagrożeni głównie kredytobiorcy najwyższego ryzyka (tzw. subprime). W pierwszej grupie już 2,5% kredytobiorców doświadcza zajęcia domu, w drugiej jest ich 14,3%. Równocześnie 6,1% najlepszych klientów ma kłopoty z bieżącą spłatą rat. Wśród najbardziej ryzykownych ten odsetek sięga 25%.

REKLAMA

Pogarszająca się sytuacja w tym zakresie jest pochodną szybko rosnącego w Stanach Zjednoczonych bezrobocia. Te dane nabierają dodatkowego znaczenia w kontekście ostatniej zwyżki rentowności długoterminowych obligacji, wyznaczającej koszt kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu, który jest najpopularniejszą formą zadłużania się na kupno nieruchomości. W minionym tygodniu oprocentowanie podniosło się do 4,91% z 4,82% tydzień wcześniej. Tym samym pojawiają się coraz odważniejsze głosy, że polityka Rezerwy federalnej, mająca na celu zredukowanie obciążeń z tytułu obsługi kredytów hipotecznych, jest nieskuteczna. W tym tygodniu obserwujemy dalszy wyraźny wzrost dochodowości długoterminowych obligacji w Ameryce.

REKLAMA

Informacje o narastających trudnościach z obsługą zobowiązań przez zadłużonych z tytułu kredytów hipotecznych wpisuje się w ostatnią serię słabych danych z rynku nieruchomości w USA. Rekordowo niska jest aktywność budujących, o czym świadczy mała liczba rozpoczętych budów i pozwoleń na budowę. Maleje nadal zainteresowanie kredytami hipotecznymi, na co wskazuje indeks MBA. Ceny domów na rynku wtórnym spadają nadal w bardzo szybkim tempie – w kwietniu o 15% r/r. Na rynku pierwotnym trwa zastój, o czym przekonały dzisiejsze dane o sprzedaży domów (mieliśmy rozczarowanie, bo znaleźli się kupcy jedynie na 352 tys. domów, a liczono, że będzie to 360 tys.). Znacznie zwiększyły się zapasy nie sprzedanych domów na rynku wtórnym (do 3,97 mln, co odpowiada 10,2 miesiącom sprzedaży przy aktualnej aktywności rynku).

W kontekście tych wiadomości trudno mówić o przezwyciężaniu negatywnych tendencji na rynku nieruchomości w USA. To zaś jest kluczowe z punktu widzenia możliwości wyraźnego odrodzenia tamtejszej gospodarki.

Kalkulator rat kredytu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA