REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Znikną auta z kratką?

Firmy w ograniczonym zakresie będą mogły skorzystać z odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów osobowych. Zawieszona na 3 lata ma zostać możliwość odliczania VAT od paliwa.

Świadczenie pracy bez umowy

Brak pisemnej umowy o pracę może być wynikiem nie tylko pracy „na czarno”, ale także zawarcia jej w formie ustnej – bez potwierdzenia na piśmie tego faktu. W obu przypadkach pracodawca ponosi odpowiedzialność za wykroczenie.

Kiedy spółka z o.o. może zmieniać stawki amortyzacyjne

Czy spółka z o.o. może w dowolnym momencie obniżać stawki amortyzacyjne, a następnie je podwyższać?

Umowy o pracę zawsze w języku polskim

Umowy o pracę, w których jedną ze stron jest obywatel polski, będą musiały być sporządzane zawsze po polsku - zdecydował w czwartek Sejm, nowelizując ustawę o języku polskim.

REKLAMA

Senat za nowelizacją ustawy o PIT

Senat jednogłośnie zaakceptował znowelizowaną ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), wnosząc do niej poprawki o charakterze redakcyjno-porządkującym. Ustawa jest częścią pakietu antykryzysowego.

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu przyjęta bez poprawek

Senat przyjął w czwartek bez poprawek ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, która jest częścią rządowego pakietu antykryzysowego.

Byki tracą pewność siebie

Dzisiejsza sesja charakteryzowała się nie tylko wyraźnym zmniejszeniem impetu tendencji wzrostowej z ostatnich dni, ale też coraz większymi wahaniami nastrojów i rosnącą niepewnością. Niezbyt dobrze wyglądało już słabe rozpoczęcie notowań po wczorajszym dużym wzroście amerykańskich indeksów. Wskaźnik największych spółek długo walczył o utrzymanie się ponad linią zera i powyżej 1900 punktów. Można było wyczuć rosnącą chęć realizacji zysków.

Płace rosną, zatrudnienie spada wolniej

Z opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw obniżyła się w czerwcu o 12,2 tys. osób i wyniosła 5,28 mln osób.

REKLAMA

Jak obliczyć odsetki przy korekcie deklaracji VAT-7k?

Jestem małym podatnikiem VAT i mam zamiar złożyć korekty deklaracji VAT – 7k za czwarty kwartał 2008 r. oraz pierwszy kwartał 2009 r. Korekta deklaracji spowodowane są nieprawidłowym obliczeniem podatku naliczonego, a co za tym idzie zaniżeniem przeze mnie podatku należnego, który w związku z tym muszę dopłacić do urzędu skarbowego. Moje pytanie dotyczy kwestii odsetek, czy będę musiał doliczyć do powstałej zaległości podatkowej odsetki od różnicy jaka powstała z zaniżenia podatku należnego. Czy ewentualne odsetki mają charakter stały, czy też mogą być niższe?

WIBOR - mity i fakty

Problemy wokół wysokości stóp WIBOR nie są tak jednowymiarowe jak się je przedstawia, a alternatywa dla istniejących rozwiązań byłaby niekorzystna dla kredytobiorców, banków i w konsekwencji dla gospodarki – wynika z analizy Open Finance i ACI Polska.

Kto dokonuje opisu i oszacowania zajętej rzeczy?

Opisu i oszacowania może dokonać komornik o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej. Oszacowanie powinno być ujęte w protokole zajęcia ruchomości. Komornik powinien opisać wartość każdej zajętej rzeczy indywidualnie gdyż taka jest zasada.

Czy raz zajęta nieruchomość może być ponownie zajęta?

Ruchomość może być ponownie zajęta w sytuacji kiedy wierzyciel skieruje do komornika wniosek o egzekucję na mocy innych tytułów wykonawczych.

Przepisy dotyczące zwolnień z posiadania kas fiskalnych niekonstytucyjne

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, pozwalające ministrowi finansów uznaniowo określać, kto nie musi stosować kas fiskalnych do rejestracji obrotu i podatków, są niezgodne z Konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

Agresywna akwizycja banków

Pewnego dnia zadzwonił do mnie przedstawiciel jednego z banków proponując „atrakcyjną ofertę” karty kredytowej. Po zakończeniu rozmowy pozostało mi wiele wątpliwości...

Dodatki z tytułu pracy w niedzielę

Niezrekompensowanie dniem wolnym pracy w niedzielę może stanowić problem z wyliczeniem pracownikowi wynagrodzenia za pracę w taki dzień.

Ponad tysiąc stacji paliw w Polsce działa bez koncesji

Co ósma stacja w Polsce działa nielegalnie – wynika z danych z wojewódzkich e-platform wymiany informacji o stacjach.

Jesienią może zabraknąć pieniędzy na dotacje

Większość urzędów pracy wydała już tegoroczne pieniądze na aktywizację bezrobotnych. Co więcej, rezerwa ministra na ten cel stopniała z 825 mln do 240 mln zł.

Wynagrodzenie wspólnika w spółce

Za prowadzenie spraw spółki wspólnik spółki osobowej nie otrzymuje wynagrodzenia. Spółka może jednak zawrzeć umowę o pracę ze swoim wspólnikiem, chyba że przedmiotem umowy jest prowadzenie spraw spółki lub jej reprezentacja.

Urlopy przymusowe

Pracodawca w określonych przypadkach może polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego bez uzgodnienia terminu.

Zmieni się miejsce opodatkowania usługi

Miejscem opodatkowania usługi będzie kraj, w którym siedzibę ma firma te usługi nabywająca. Takie rozwiązanie ułatwi przedsiębiorcom rozliczenia podatkowe.

Firmy uciekają z Polski

Zagraniczni inwestorzy zamykają fabryki i zwalniają - alarmuje "Rzeczpospolita".

Byki na amerykańskim wspomaganiu

Na naszej giełdzie panowały dziś dość zmienne nastroje. Po dobrym początku byki doprowadziły indeks największych spółek do ponad 1900 punktów. Później nastroje się pogorszyły i wskaźnik zjechał poniżej poziomu z początku sesji. Dobry start notowań za oceanem, gdzie indeksy rosły o 1,6-1,7 proc. spowodował, że końcówka dnia w Warszawie była znów wyraźnie wzrostowa. I to przy bardzo wysokich obrotach.

Ranking lokat: Odsetki idą w górę

Po niewielkim wyhamowaniu spadkowej tendencji oprocentowania lokat w poprzednim miesiącu, można się było spodziewać jej kontynuacji. Tymczasem stało się całkiem odwrotnie. Banki znów zaczęły oferować wyższe odsetki. Dotyczy to najbardziej popularnych lokat 3-, 6- i 12 miesięcznych. Oprocentowanie pozostałych trzyma się na niezmienionym poziomie.

Ubezpiecz się od kryzysu

Rośnie liczba przedsiębiorców i firm, profilaktycznie zabezpieczających się przed skutkami kryzysu i starających się minimalizować ryzyko działalności gospodarczej. Takie wnioski płyną z analiz firmy Euler Hermes, największego w Polsce ubezpieczyciela kredytu kupieckiego. W ciągu ostatnich 6 miesięcy firma odnotowała 30% wzrost przypisu składki w stosunku do pierwszego półrocza roku 2008.

Rezerwy walutowe Chin największe w historii

Wartość walutowych rezerw chińskiego banku centralnego przekroczyła 2,1 biliona dolarów. Drugi kwartał przyniósł wzrost wartości rezerw Banku Ludowego Chin o 178 mld USD do kwoty 2138 mld USD. W poprzednim kwartale rezerwy również rosły, lecz w znacznie wolniejszym tempie, tzn. o niespełna 8 mld USD.

Przedsiębiorcy słabo znają przepisy chroniące konkurencję

Zdecydowana większość (85%) przedsiębiorców bardzo słabo zna prawo ochrony konkurencji. Jednak w porównaniu do 2006 roku wzrosła ich wiedza o antykonkurencyjności konkretnych działań. To wyniki najnowszego badania przeprowadzonego w maju 2009 r. na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Firma nie zatrudni inspektora

Pracodawca nie będzie musiał zatrudniać inspektora ochrony przeciwpożarowej w zakładzie pracy. W celu zwalczania pożarów w firmie wyznaczy właściwego pracownika.

Dodatkowy urlop macierzyński zagwarantuje ochronę

Takie same prawa pracownicze będą przysługiwać rodzicom biologicznym, adopcyjnym, korzystającym z urlopu ojcowskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Reklama w sieci

Znacznie niższy koszt dotarcia do grupy docelowej niż metodami tradycyjnymi, niemal nieograniczone możliwości kreacji przekazu, globalny zasięg - to główne korzyści wynikające z reklamy w sieci.

Szkolenia także dla pracujących

Starszy pracownik może otrzymać pieniądze na szkolenia i studia podyplomowe, pod warunkiem że zarejestruje się w urzędzie pracy jako poszukujący zatrudnienia.

Senackie komisje za pakietem antykryzysowym

Senackie komisje opowiedziały się we wtorek za uchwaleniem bez poprawek ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, która jest częścią rządowego pakietu antykryzysowego. Nowelizacja ustawy o PIT, która także należy do pakietu, ma być przyjęta z poprawkami biura legislacyjnego.

Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Pod koniec 2008 r. i w trakcie 2009 r. wyraźnie spadły obroty w mojej firmie. Zastanawiam się nad powrotem do zwolnienia podmiotowego, z którego korzystałem na początku prowadzenia działalności.

Opóźnienia w płatnościach

Recesja wymusza na przedsiębiorcach stosowanie ryzykownych praktyk biznesowych. Cierpi na tym moralność płatnicza, co skutkuje rosnącym zagrożeniem niewypłacalnością.

Firmy żądają podpisania weksli

Firmy coraz częściej uzależniają zatrudnienie pracowników od podpisania przez nich weksli, alarmuje "Gazeta Prawna".

Opodatkowanie i rozliczanie działalności sezonowej

Lato, wakacje to czas, w którym jak grzyby po deszczu wyrastają różnego rodzaju punkty sprzedaży, parkingi, salony gier itp. Wiele z nich to działalności, które są prowadzone sezonowo, wyłącznie przez ściśle określoną część roku. Po zakończeniu sezonu ich właściciele powracają do swoich dotychczasowych zajęć.

Ceny rosną coraz wolniej

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w czerwcu 3,5 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. W maju wyniósł 3,6 proc. A więc inflację mamy coraz niższą. To oznacza, że coraz bardziej prawdopodobna jest obniżka stóp procentowych.

Goldman Sachs rozruszał giełdy

Sezon publikacji wyników finansowych firm za oceanem zwykle dostarcza emocji, ale reakcja na wczorajsze rekomendacje i dzisiejsze wyniki Goldman Sachs jest chyba dość nieoczekiwana. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę zasięg wpływu tej informacji. Aż trudno uwierzyć, że mogła ona tak bardzo wpłynąć na sytuację na giełdach.

Za maksymalny kredyt 5 m.kw. mieszkania mniej

Po czerwcowym spadku, lipiec przyniósł ponowny wzrost zdolności kredytowej, czyli maksymalnej kwoty kredytu mieszkaniowego, jaką banki gotowe są przyznać kredytobiorcy o określonych parametrach – wskazują dane Expandera. W stosunku do maja ub.r. banki na tyle jednak zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów, że mimo spadku cen mieszkań za maksymalny kredyt można kupić w Warszawie 5 m2 mieszkania mniej, a w Gdynii ponad 8 m2 mniej.

Pracodawcy nie wypłacają wynagrodzeń

Ponad dwukrotnie - w porównaniu z zeszłym rokiem - wzrosła liczba osób, którym pracodawcy nie wypłacili wynagrodzenia - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Wzrosła także liczba naruszeń prawa pracy oraz liczba skarg kierowanych do PIP.

KPP: zwiększenie deficytu jest konieczne

Konfederacja Pracodawców Prywatnych uważa, że zwiększenie deficytu do poziomu 27 mld zł jest w obecnej sytuacji gospodarczej działaniem koniecznym. Negatywnie ocenia jednak zamiar finansowania go poprzez zwiększenie dywidend ze spółek Skarbu Państwa.

Jak rozliczać i potrącać zaliczki udzielone pracownikowi

Określenie „zaliczka” jest używane przez pracodawców w dwojakim znaczeniu: po pierwsze – jako kwota pieniężna przekazywana na poczet przyszłego wynagrodzenia pracownika, po drugie – jako wypłata udzielana na wydatki w imieniu i na rachunek udzielającego zaliczki, z której po dokonaniu wydatku biorący zaliczkę zobowiązuje się rozliczyć i zwrócić jej niewykorzystaną część.

Przejęcie zakładu pracy a umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej

Przejęcie przez nowego pracodawcę zakładu pracy oraz pracowników, którym została powierzona wspólna odpowiedzialność materialna, nie oznacza, że konieczne będzie zawarcie nowej umowy dotyczącej zakresu wspólnej odpowiedzialności.

Do 15 lipca należy złożyć raport we właściwym rejestrze sądowym

Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostanie złożone w terminie, sąd rejestrowy wyznacza dodatkowy siedmiodniowy termin. Po tym terminie za niedopełnienie obowiązku wymierza karę grzywny.

Wsparcie na zapewnienie dostępu do Internetu

Od 31 sierpnia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie budowy infrastruktury teleinformatycznej, której zadaniem będzie udostępnienie internetu firmom na obszarach, na których nie opłaca się dostarczać tej usługi na zasadach komercyjnych. Nabór potrwa do 30 października 2009 r.

Będą mikrokredyty dla małych firm

Małe przedsiębiorstwa oraz osoby, które straciły pracę i chcą założyć własną firmę będą mogły ubiegać się o mikrokredyty.

Starsi pracownicy mają prawo do zasiłku

Zasiłek dla bezrobotnych otrzymają pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, mimo że firma nie płaciła za nich składki na Fundusz Pracy.

Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Niezwykle ważne jest prawidłowe określenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, szczególnie w przypadkach, gdy pracownik nie przepracował całego miesiąca lub roku, albo gdy jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Nadchodzi samochodowa nawigacja satelitarna w 3D

Trzy firmy produkujące nawigację satelitarną - TomTom, Garmin i Navman - najprawdopodobniej pracują nad urządzeniami GPS nowej generacji, które zaoferują mapy w 3D.

Toshiba z darmową aktualizacją Windows 7

Notebooki Toshiba (zakupione od 26 czerwca 2009 r.), z zainstalowanym systemem Windows Vista, są objęte programem uaktualnienia systemu operacyjnego do Windows 7.

Rosną zamówienia. Sharp zwiększa produkcje

Przedstawiciele koncernu Sharp poinformowali o zamiarze zwiększenia produkcji paneli LCD o kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Plany te mają być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku i wzrost produkcji.

REKLAMA