REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za konto obniżą kieszonkowe

Jerzy Węglarz
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

REKLAMA

REKLAMA

Młodzieżowe konto bankowe jest dobrą zachętą do nauki finansów w nowym roku szkolnym. Warto jednak porównywać oferty, aby dziecko nie kojarzyło banku z opłatami, które pomniejszają kieszonkowe. Rok korzystania z konta kosztuje bowiem nawet 78 zł. Można jednak znaleźć również oferty rachunków bezpłatnych.

Wraz z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym warto zastanowić się, czy nadszedł już czas, aby zacząć wprowadzać dziecko w świat finansów. Najprostszym sposobem na to jest otwarcie specjalnego konta bankowego przeznaczonego właśnie dla niepełnoletnich. Dzięki temu dziecko będzie mogło w praktyce nauczyć się oszczędzać i w przyjemny sposób oswoić się z tak przydatną w życiu wiedzą.

REKLAMA

Młodzieżowe konto można otworzyć jednak tylko dla dziecka, które skończyło 13 lat. Nie może ono jednak dokonać tego samodzielnie. Do otwarcia rachunku dla osób, które nie są pełnoletnie banki zawsze wymagają bowiem zgody przedstawiciela ustawowego, czyli najczęściej rodzica. Rachunki dla dzieci działają analogicznie jak te dla dorosłych. Można wiec wpłacać i wypłacać środki, wykonywać przelewy i korzystać z karty płatniczej.

Nawet 5 zł miesięcznie za konto dla dziecka

REKLAMA

Młodzieżowe konta są jednak tańsze niż konta dla dorosłych – wynika z analizy Expandera. Większość z nich jest prowadzona bezpłatnie. Jeśli opłata jest naliczana, to zwykle nie przekracza ona 2 zł miesięcznie. Są jednak od tej zasady wyjątki. BOŚ nalicza 5 zł miesięcznie za prowadzenie „Konta Wyjątkowego H2O”. Jest to i tak znacznie mniej niż bank ten życzy sobie za „Konto Wyjątkowe” dla dorosłych, którego prowadzenie kosztuje aż 19 zł miesięcznie.

Poza opłatą za prowadzenie część banków pobiera jeszcze opłatę za kartę, która również może być naliczana co miesiąc lub z góry za cały rok. Niekiedy nauka finansów może się okazać stosunkowo droga. Po roku korzystania, przy założeniu, że dziecko będzie posiadało kartę, wykonywało co miesiąc jeden przelew zlecany przez Internet i nie będzie korzystało z obcych bankomatów, suma kosztów może wynieść nawet 78 zł. Warto więc sprawdzić wysokość opłat przez podjęciem decyzji o wyborze banku, aby dziecko nie kojarzyło banku z opłatami, które pomniejszają kieszonkowe, lecz z zyskami płynącymi z oszczędzania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpłatne konta w mBanku, Multibanku i Deutsche Banku

Bezpłatne konta dla niepełnoletnich oferują mBank („izzyKonto”), Deutsche Bank („dbJunior”) i Multibank („MultiKonto młodzieżowe”). Młodzież nie musi bowiem płacić za korzystanie z nich, a także za kartę oraz za przelewy zlecane przez Internet. Wadą oferty tego pierwszego jest jednak brak oddziałów. mBank nie posiada bowiem tradycyjnych placówek, lecz jedynie punkty zajmujące się sprzedażą jego usług. W rezultacie nie ma możliwości dokonywania wpłat i wypłat gotówki w kasie. Dzieciom nie powinno to jednak przeszkadzać, gdyż odwiedzanie placówek bankowych to tylko niepotrzebny stres, a korzystanie z bankomatu jest na pewno ciekawe. Poza tym obecnie dzieci bardzo lubią korzystać z Internetu, w którym czują się jak ryby w wodzie. Dlatego nawet jeśli wybierzemy tradycyjny bank, to warto aktywować dziecku internetowy kanał dostępu do konta.

Wysokie odsetki codziennie w Toyota Banku

REKLAMA

Na tle konkurencji wyróżnia się również oferta Toyota Banku. Konto młodzieżowe „Click” ma bowiem bardzo wysokie oprocentowanie, które wynosi 5% w skali roku. Tymczasem na większości rachunków oprocentowanie nie przekracza 1%. Ponadto odsetki na koncie „Click” są wypłacane codziennie. Dzięki temu dziecko codziennie widzi jak oszczędności procentują. Ponadto takie rozwiązanie pozwala uniknąć podatku od odsetek. Wypłacane każdego dnia odsetki zwykle nie przekraczają bowiem 2,49 zł, co powoduje że podatek jest zaokrąglany do zera. Aby podatek został naliczony na koncie musiałaby znaleźć się kwota wyższa niż 18 tys. zł. Dodatkową zaletą konta jest trwająca do końca roku promocja polegająca na zwrocie 1% wartości płatności wykonanych kartą płatniczą.

Wadą konta „Click” jest natomiast brak oddziałów bankowych. W przeciwieństwie do wymienionych wcześniej kont mBanku i Deutsche Banku, tu trzeba zapłacić co miesiąc za kartę – 1zł. Ponadto, aby do otwarcia konta młodzieżowego Toyota Bank wymaga otwarcia również konta dla rodzica. Nie jest to jednak wyjątek. Podobna praktykę stosują np. BOŚ, Getin Bank i Bank Millennium.

//g8.infor.pl/p/_files/93000/konta_mlodziezowe_oplaty_9223.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: konta młodzieżowe - opłaty
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA