REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymęczona zwyżka dzięki dobrym danym

Emil Szweda
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dane z krajowego podwórka okazały się zaskakująco dobre. Nie dało się ich dłużej ignorować. Popołudniowe publikacje z USA wycisnęły z rynków resztki optymizmu.

REKLAMA

Rano rynki nie miały ochoty na kolejny wzrost. Raczej na dzień oddechu. WIG20 szybko znalazł się 1,5 proc. poniżej wczorajszego - mocno przecież naciąganego na fixingu - zamknięcia. Niskie obroty wskazywały na to, że taki stan rzeczy wszystkim odpowiadał. Posiadacze akcji czekają na kupujących, bo przecież trend jest nadal rosnący. Zarobili dość, by nie obawiać się pierwszego lepszego spadku. Zaś posiadacze gotówki - jeśli tylko trzymają nerwy na wodzy - twardo oczekują większego spadku cen, bo na szczytach kupować nie zamierzają. Tak to wyglądało przed 10-tą, ale dane GUS zmieniły optykę, zwłaszcza posiadaczy gotówki.

REKLAMA

Wzrost sprzedaży detalicznej o 5,7 proc. to już nie jest pełzający wzrost (jak np. w czerwcu o 0,9 proc.), ale wyraźne ożywienie. Współgrające zresztą z wcześniejszymi danymi - także pozytywnie zaskakującymi - o wzroście wynagrodzeń. Wzrost stopy bezrobocia do 10,8 proc. potraktowany został życzliwie jako stabilizacja rynku pracy (a więc sytuacja z opcją poprawy) i ceny akcji zaczęły się wspinać. WIG20 zatrzymał się w okolicach 2300 pkt i znów rynek zamarł. Ale z odsieczą przyszli Amerykanie. Ceny nieruchomości wzrosły w II kwartale i w czerwcu wobec maja. W skali roku spadek stopniał do 15,4 proc. (oczekiwano 16,4 proc.) - wynika z danych S&P/CaseShiller. Indeks zaufania konsumentów mierzony przez Conference Board wzrósł do 54,1 pkt (oczekiwano 47,4 pkt). Cóż rosną notowania akcji i wartość nieruchomości - amerykańskiemu konsumentowi nie potrzeba wiele więcej, by lepiej oceniał przyszłość.

Gdyby nie to, że rynki czują już w nogach ostatnią wspinaczkę, po takich danych oglądalibyśmy paniczne zakupy w końcówce sesji. Ale przecież WIG20 rośnie od środy po południu z 2030 pkt. już prawie o 300 pkt. Każdy kolejny punkt przychodzi więc z coraz większym trudem. To trochę tak, jakby na stół wjeżdżały coraz wspanialsze porcje bitej śmietany z bakaliami (w postaci napływających danych). Niby super, ale prawie nikt nie ma już siły jej jeść. Obroty były przyzwoite - 1,54 mld PLN. Wobec tego zwiastunem nadchodzącej korekty są tylko osobiste przeczucia inwestorów.

Złoty zmienił dziś wartość minimalnie (umacniając się), choć rano i na tym rynku obserwowaliśmy płytką korektę. Na większości europejskich rynków akcji sesja miała podobny przebieg - poranny spadek i później odrabianie strat. Tylko Węgrzy zdają się wciąż nienasyceni - BUX zyskał kolejne 1,9 proc.

Podobnie zachował się też rynek surowców, przy czym tu popołudniowy spadek cen ropy może zaszkodzić notowaniom akcji w USA.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA