| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Konto bankowe dla ucznia

Konto bankowe dla ucznia

Zbliżający się początek roku szkolnego to dobry czas by dziecko zaczęło finansową edukację. Można więc założyć mu młodzieżowe konto bankowe.

Rachunki dla dzieci ma w swojej ofercie większość banków. Warunkiem jego założenia jest ukończenie przez dziecko 13 lat, bo od tego wieku jest traktowane jako osoba małoletnia. A to w prawniczym żargonie oznacza, że zyskuje ograniczone prawo do czynności prawnych. Małoletni posiadacz konta w większości przypadków będzie mógł przez Internet wykonywać przelewy, płacić w sklepach, i wybierać w bankomacie pieniądze za pomocą karty. Jeśli więc nasza pociecha zdmuchnęła już 13 świeczek na torcie możemy się z nią udać do banku i podpisać umowę. Potrzebny będzie dokument tożsamości rodzica i legitymacja szkolna dziecka.

Z punktu widzenia rodzica taki młodzieżowy produkt finansowy niesie wiele korzyści. Dziecko może od wczesnych lat uczyć się korzystania z usług finansowych, co na pewno przyda mu się za kilka lat. Kiedy zostanie posiadaczem „dorosłego” rachunku, będzie o wiele lepiej znało zasady funkcjonowania produktów finansowych, będzie zdawać sobie sprawę, za co, i ile trzeba zapłacić korzystając z karty, czy konta. Łatwiej będzie mu wtedy porównywać ofertę konkurencyjnych banków i wybierać takie produkty finansowe, które są dla niego odpowiednie, i tanie. Jest po prostu szansa, że wyrośnie na świadomego konsumenta usług finansowych.

Poza aspektem edukacyjnym dla rodziców znaczenie może mieć jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Rodzice mogą czuć się bezpieczniej wyposażając dziecko w kartę, a nie gotówkę. Trzeba tylko pamiętać, aby taka karta była ubezpieczona. W przypadku nieuprawnionych transakcji kartą, czyli po jej zgubieniu, albo kradzieży, zgodnie z prawem odpowiedzialność banku za transakcje przed zastrzeżeniem karty zaczyna się powyżej 150 euro. W przypadku dziecięcych finansów będzie to już bardzo znacząca kwota. Jeśli karta nie jest wyposażona w ubezpieczenie gwarantujące pełną odpowiedzialność banku, to lepiej je dokupić. Najczęściej będzie to koszt kilku złotych miesięcznie.

Warto zacząć od tego banku, w którym mamy własne konto. Tym bardziej, że niektóre banki, jak BOŚ, BPS, Getin, Millennium czy Toyota Bank wymagają by opiekun miał u nich „dorosły” rachunek. Takie rozwiązanie może być wygodne, ale niekoniecznie najtańsze. Możemy więc poszukać konta w innym banku, a nawet podzielić się tym zadaniem z dzieckiem. Pozwoli mu to nauczyć się porównywania ofert finansowych, będzie więc dodatkową lekcja z finansów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »