REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta może się przeciągnąć

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej faktów wskazuje na to, iż oczekiwany w tym tygodniu test okolic 4,05-4,0750 zł za euro, a więc dalsze umocnienie naszej waluty, raczej nie będzie mieć miejsca.

REKLAMA

Do odejścia od optymistycznego tonu zmusza sytuacja na światowych giełdach, która nie wygląda najlepiej. Nieco głębsza korekta notowań w najbliższych dniach, wydaje się być dość prawdopodobna. Wprawdzie wczorajszy handel na Wall Street zakończył się na niewielkich minusach (minimalny wzrost zanotował DJIA), ale na dziennych wykresach zostały wyrysowane złowieszcze formacje spadającej gwiazdy. Spadki zanotowano także dzisiaj rano w Azji, a ponownie powodem do obaw staje się sytuacja w Chinach. Blisko 100 punktowy spadek indeksu Shanghai Composite (chociaż w trakcie sesji wynosił on blisko 200 punktów), jest pokłosiem wypowiedzi premiera Wen Jiabao, który stwierdził, iż Chiny utrzymają dotychczasową luźną politykę monetarną, gdyż sytuacja w gospodarce pozostaje niepewna. Ponowne zawirowania w Chinach mogą negatywnie przełożyć się na postrzeganie inwestycji na rynkach wschodzących. Gorzej, jeżeli do tego wszystkiego dołączą słabsze odczyty danych makro z USA. A dzisiaj o godz. 16:00 poznamy kluczowy indeks zaufania konsumentów ośrodka Conference Board. Oczekuje się jego odbicia w sierpniu do 47,5 pkt., po nieoczekiwanym spadku w lipcu do 46,6 pkt.

REKLAMA

O godz. 9:22 za euro płacono 4,1150 zł, a dolar rósł do 2,8850 zł. O godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny podał dane o lipcowej sprzedaży detalicznej i bezrobociu. Oczekiwano, iż dynamika sprzedaży wyniosła 0,7 proc. r/r, wobec 0,9 proc. r/r w czerwcu, a stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 pkt. proc. do 10,8 proc. Nie można wykluczyć, iż dane o sprzedaży będą nieco lepsze od prognozy. Nie wpłynie to jednak znacząco na notowania złotego, którego pozostaną pod negatywnym wpływem sytuacji na giełdach, a także zniżkującego EUR/USD. O godz. 9:25 kurs tej pary wynosił 1,4269.

REKLAMA

EUR/PLN: Wczoraj wieczorem notowania powróciły w okolice 4,10, po wcześniejszym teście 4,12 podczas dnia. Wsparcie nie zostało jednak pokonane, co sprawiło, iż dzisiaj rano ponownie przetestowaliśmy okolice 4,12. Układ świec na wykresie sugeruje rosnące znaczenie strefy wsparcia 4,09-4,10, a dzienne wskaźniki nie dają już sygnałów przemawiających za spadkowym scenariuszem dla kursu euro. W najbliższym czasie kluczowy może okazać się test okolic 4,1300-4,1350. Jeżeli zostaną one wyraźnie naruszone, to dość szybko wzrośniemy do 4,18-4,20. Jeżeli test 4,13 nie będzie udany, to pozostaniemy w konsolidacji 4,10-4,13 przez kilka dni.

USD/PLN: Kurs dolara zdaje się budować nową strukturę wzrostową od wsparcia na 2,85 zł. Na dziennym wykresie widoczna staje się formacja gwiazdy porannej. Dzienne wskaźniki nie dają już sygnałów przemawiających za spadkowym scenariuszem USD/PLN. Kluczowy w najbliższym czasie może okazać się test okolic 2,90. Jeżeli poziom ten zostanie naruszony, to dość szybko wzrośniemy do 2,95-2,97.

EUR/USD: Na dziennym wykresie widoczna jest formacja gwiazdy wieczornej, która jeżeli utrzyma się do wieczora, to będzie sygnałem do zniżki nawet w okolice 1,4100-1,4150 w ciągu najbliższych dni. Dzienne wskaźniki nie dają jednoznacznych sygnałów. Z kolei koszykowy US Dollar Index zaczyna ponownie dawać sygnały sugerujące umocnienie się dolara względem głównych walut. Wracając do EUR/USD – silny opór to 1,43, a najbliższe ważne wsparcie to 1,4230.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA