REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość przedsiębiorstwa to nie koniec biznesu

Irina Nowochatko
Czy upadłość to koniec biznesu?
Czy upadłość to koniec biznesu?

REKLAMA

REKLAMA

Przy słowie upadłość na przedsiębiorcę pada blady strach. Jednak to nie oznacza natychmiastowego pożegnania z działalnością gospodarczą. Wręcz przeciwnie, w momencie ogłoszenia upadłości przedsiębiorca będzie miał czas na restrukturyzację zadłużenia i opracowanie strategii dalszego działania.

Upadłość jest procedurą wszczynaną w przypadku niewypłacalności dłużnika, która polega głównie na wspólnym dochodzeniu roszczeń przez wszystkich wierzycieli zadłużonego. Jest to tzw. egzekucja uniwersalna prowadzona na rzecz wszystkich wierzycieli dłużnika. Liczą się tu jednocześnie wszystkie składniki jego majątku.

REKLAMA

Szansa na odbudowę

Postępowanie upadłościowe umożliwia m.in. restrukturyzację przedsiębiorstwa dłużnika. Są też przypadki, kiedy pod pewnymi szczególnymi warunkami dłużnik może liczyć na zwolnienie z reszty długów.

REKLAMA

Wojciech Barański, radca prawny i partner kancelarii DeBenedetti Majewski Szczęśniak na łamach miesięcznika „Forbes” podaje, że wśród rodzajów postępowań , jakie wymienia ustawa z 2003 roku „Prawo upadłościowe i naprawcze” wyróżnia się:

• Upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika;
• Upadłość z możliwością zawarcia układu;
• Postępowanie naprawcze w razie zagrożenia niewypłacalnością;
• Updłość konsumecka – upadłość osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (ustawa obowiązuje od 31 marca br.).

Zobacz: Działalność gospodarcza w zakresie skupu mleka - obowiązki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tej listy jedynie upadłość dotycząca likwidacji majątku dłużnika może być rozumiana jako bankructwo.

W pozostałych przypadkach przedsiębiorcy we współpracy z wierzycielami, a także pod nadzorem sądu mogą przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia i po zakończeniu postępowania upadłościowego kontynuować działalność gospodarczą.

Zawarcie układu

Przedsiębiorcy, którzy są niewypłacalni, a składniki ich majątku pokrywają roszczenia wierzycieli mogą skorzystać z rozwiązania, które daje upadłość z możliwością zawarcia układu.
Wojciech Barański zaznacza, że jest ona realna wyłącznie wtedy, gdy dłużnik może zaspokoić roszczenia wierzycieli.

Rzadkie postępowanie

Postępowanie naprawcze w razie zagrożenia niewypłacalnością jest praktycznie niewykorzystywane w Polsce. Szacuje się, że ciągu ostatnich pięciu lat w Polsce było przeprowadzone zaledwie kilka takich postępowań.

Wynika to najczęściej z niewiedzy przedsiębiorców z zakresu prawa i przekonanie, że problem rozwiąże się sam. Tym czasem eksperci radzą, że rozwiązanie problemu we właściwym terminie może uchronić firmę przed bankructwem.

Zobacz: Jak uzyskać certyfikat akredytacji w zakresie obronności i bezpieczeństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA