Upadłość przedsiębiorstwa to nie koniec biznesu
REKLAMA
REKLAMA
Upadłość jest procedurą wszczynaną w przypadku niewypłacalności dłużnika, która polega głównie na wspólnym dochodzeniu roszczeń przez wszystkich wierzycieli zadłużonego. Jest to tzw. egzekucja uniwersalna prowadzona na rzecz wszystkich wierzycieli dłużnika. Liczą się tu jednocześnie wszystkie składniki jego majątku.
REKLAMA
Szansa na odbudowę
Postępowanie upadłościowe umożliwia m.in. restrukturyzację przedsiębiorstwa dłużnika. Są też przypadki, kiedy pod pewnymi szczególnymi warunkami dłużnik może liczyć na zwolnienie z reszty długów.
REKLAMA
Wojciech Barański, radca prawny i partner kancelarii DeBenedetti Majewski Szczęśniak na łamach miesięcznika „Forbes” podaje, że wśród rodzajów postępowań , jakie wymienia ustawa z 2003 roku „Prawo upadłościowe i naprawcze” wyróżnia się:
• Upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika;
• Upadłość z możliwością zawarcia układu;
• Postępowanie naprawcze w razie zagrożenia niewypłacalnością;
• Updłość konsumecka – upadłość osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (ustawa obowiązuje od 31 marca br.).
Zobacz: Działalność gospodarcza w zakresie skupu mleka - obowiązki
Z tej listy jedynie upadłość dotycząca likwidacji majątku dłużnika może być rozumiana jako bankructwo.
W pozostałych przypadkach przedsiębiorcy we współpracy z wierzycielami, a także pod nadzorem sądu mogą przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia i po zakończeniu postępowania upadłościowego kontynuować działalność gospodarczą.
Zawarcie układu
Przedsiębiorcy, którzy są niewypłacalni, a składniki ich majątku pokrywają roszczenia wierzycieli mogą skorzystać z rozwiązania, które daje upadłość z możliwością zawarcia układu.
Wojciech Barański zaznacza, że jest ona realna wyłącznie wtedy, gdy dłużnik może zaspokoić roszczenia wierzycieli.
Rzadkie postępowanie
Postępowanie naprawcze w razie zagrożenia niewypłacalnością jest praktycznie niewykorzystywane w Polsce. Szacuje się, że ciągu ostatnich pięciu lat w Polsce było przeprowadzone zaledwie kilka takich postępowań.
Wynika to najczęściej z niewiedzy przedsiębiorców z zakresu prawa i przekonanie, że problem rozwiąże się sam. Tym czasem eksperci radzą, że rozwiązanie problemu we właściwym terminie może uchronić firmę przed bankructwem.
Zobacz: Jak uzyskać certyfikat akredytacji w zakresie obronności i bezpieczeństwa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.