REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing kapitałowy czy operacyjny

Wojciech Demski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Leasing jako forma finansowania staje się coraz bardziej popularna, szczególnie w czasach kryzysu, kiedy przedsiębiorcy (szczególnie Ci z małych i średnich spółek) mają dość zawężone pole jeśli chodzi o dostępne źródła finansowania.

REKLAMA

Dodatkowo, w przeciwieństwie do kredytu, leasing finansowy czy operacyjny, nie wymaga aż tak skomplikowanej procedury, a jego realizacja jest znacznie krótsza od wieloetapowego i uszczegółowionego procesu udzielenia kredytu. Należy jednak pamiętać, że w odróżnieniu od kredytu, leasing dotyczy tylko i wyłącznie środków trwałych, a nie gotówki. Jeśli chodzi o stopę procentową, to praktyka gospodarcza podpowiada, że umowy są najczęściej zawierane w oparciu o zmienną stopę procentową (WIBOR 3M, 1M, itd.).

Pomimo braku możliwości pozyskania gotówki, wydaje się, że forma finansowania leasingiem jest coraz bardziej popularna i przystępna dla przedsiębiorców, szczególnie jeśli chodzi o finansowanie samochodów służbowych. Auta to jednak nie wszystko co w swoich ofertach mają firmy zajmujące się leasingiem. Oprócz pojazdów firmy oferują również: sprzęt medyczny (głównie ze względu na preferencyjną stawkę podatkową VAT - 7%), sprzęt komputerowy, maszyny i urządzenia, linie technologiczne, naczepy i przyczepy czy też wózki widłowe.

REKLAMA

REKLAMA

Przekonanie do zawarcia umowy leasingowej nie kończy się jednak na wyborze rzeczy, którą chcemy sfinansować. Opcje rozszerzają się dodatkowo na możliwość zawarcia umowy leasingu finansowego (kapitałowego) lub operacyjnego, które w wielu aspektach różnią się miedzy sobą zasadami na jakich udostępniana jest leasingowana ruchomość lub nieruchomość.

Leasing finansowy

Umowa tego typu finansowania charakteryzuje się tym, że przedmiot leasingu jest (po sfinalizowaniu umowy) zaliczany do składników majątku leasingobiorcy. Okres tego rodzaju finansowania jest na ogół nieograniczony, jednakże praktyka pokazuje, że umowa leasingu kapitałowego jest zawierana na okres zbliżony pełnej amortyzacji danego środka trwałego, więc na ogół jest to okres od 6 do 60 miesięcy. Jeśli chodzi o aspekt podatkowy, to w przypadku leasingu kapitałowego leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Dodatkowo, do kosztów uzyskania przychodu można zakwalifikować jedynie odsetkową część każdej opłaty leasingowej. Ważne z księgowego punktu widzenia jest również brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu inicjalnego (przeciętnie wynosi on od 10% do 40% wartości umowy). Po zakończeniu umowy, leasingobiorca ma prawo do nabycia przedmiotu na warunkach określonych w umowie. Leasing finansowy jest głównie stosowany dla przedmiotów o stawce podatku zwolnionych z VAT lub o stawkach od 0% do 7%. Co więcej, ze względów podatkowych, tę formę finansowania preferują również podmioty opodatkowane ryczałtem, przede wszystkim ze względu na brak decydującej.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny jest zawierany zazwyczaj na czas oznaczony, jednakże nie może on być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji danego środka trwałego, najczęściej wynosi on od 24 do 60 miesięcy. Dodatkowo, suma ustalonych w umowie tej formy leasingu opłat po odjęciu należnego podatku VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Duża korzyścią dla leasingobiorcy jest możliwość zaliczenia czynszu inicjalnego oraz pozostałych rat leasingowych bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, przez co przedsiębiorcy częściej sięgają po tę formę finansowania. Jedyną wadą dla leasingobiorcy jest brak możliwości odliczenia odpisów amortyzacyjnych, które w przypadku tego sposobu finansowania należą do finansującego danych środek trwały.

Obie formy finansowania oraz pozyskiwania środków trwałych mają swoje dobre i złe strony. Tak naprawdę forma leasingu zależy w głównej mierze od wielkości firmy oraz od preferencje (przede wszystkim podatkowych) przedsiębiorcy. Trzeba natomiast pamiętać, że poza leasingiem operacyjnym i finansowym istnieją inne, bardziej wyspecjalizowane formy leasingu, które także są preferowane przez przedsiębiorców.

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IPO.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA