REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorco obroń się przed fiskusem

Kryzys mobilizuje firmy do szukania nowych źródeł oszczędności. Jednym z nich może być optymalizacja podatkowa pozwalająca na obniżenie obciążeń podatkowych firmy i poprawę wyniku finansowego. Aby jednak wprowadzić takie rozwiązania, konieczne jest wcześniejsze opracowanie zindywidualizowanej szczegółowej koncepcji.

Odpowiedzialność za czek

Spółka jawna otrzymała zapłatę za towar czekiem. Przy wizycie w banku (5 października 2009 r.) okazało się, że na rachunku kontrahenta nie ma wystarczającej ilości gotówki, a ponadto że bank ma jakieś zastrzeżenia do samego dokumentu (podejrzenie o fałszerstwo). W banku czek został odebrany wspólnikowi za pokwitowaniem. Jak w takiej sytuacji odzyskać pieniądze?

Biura rachunkowe ujawnią dane o swoich klientach

Podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą musiały przekazywać informacje o klientach dokonujących podejrzanych transakcji do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Indeksy nie chcą rosnąć

Piątkowe spadki na Wall Street wywarły złe wrażenie na warszawskich inwestorach. Podczas poniedziałkowej sesji spadkowa tendencja utrzymywała się przez cały dzień.

REKLAMA

Przedsiębiorcy wobec kryzysu

Gospodarki światowe wciąż borykają się z kryzysem. Problemy z finansowaniem i utrzymaniem się na rynku mają zarówno giganty działające w kluczowych branżach, jak i firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Tym czasem Polska na tle krajów unijnych najmniej odczuwa wpływ stagnacji.

Zasady rejestracji spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym

Osoby prawne a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną („ułomne osoby prawne”) podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Warto wiedzieć kto i kiedy ma obowiązek zgłoszenia podmiotu do KRS oraz jakie to rodzi skutki.Złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) jest bardzo ważne. Jeszcze ważniejszy jest moment dokonania wpisu. Z tym bowiem momentem podmioty uzyskują zdolność prawną lub osobowość prawną.

Ostatnia szansa na tanią pożyczkę dla studenta

Kredyt studencki należy do najtańszych pożyczek na rynku. Zostały już niecałe dwa tygodnie na złożenie wniosku o kredyt studencki. Warto skorzystać z okazji na niskooprocentowany kredyt.

Jest lista Dealerów Skarbowych Papierów Wartościowych

Ministerstwo Finansów dokonało wyboru Dealerów Skarbowych Papierów Wartościowych (DSPW) na 2010 rok.

REKLAMA

Czekamy na rynek amerykański

Przecena, jaka przetoczyła się w piątek przez amerykański rynek, nie zrobiła zbyt dużego wrażenia w początkach dzisiejszej sesji na Starym Kontynencie. Początkowa część notowań przebiega w spokojnym nastroju.

Może spaść dynamika cen konsumpcyjnych

Ministerstwo Finansów podaje, że w listopadzie roczna dynamika cen konsumpcyjnych może spaść do 103,1.

Kurs złotego podąża za globalnymi nastrojami

Złoty nieznacznie osłabił się w poniedziałek, jednak pomału odrobił straty. O ile jeszcze z samego ranka euro było warte blisko 4,27 zł, a dolar nieco powyżej 2,90 zł, to już o godz. 9:34 kursy były niższe o 2 grosze.

UOKiK wygrywa sprawy

Sąd Apelacyjny i Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdziły trzy decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które dotyczyły Tikkurila Polska, Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Firmom przestaje się opłacać inwestowanie w badania

Firmy, które utworzyły centra badawczo-rozwojowe, czują się oszukane. Rozporządzenie resortu gospodarki, które weszło w życie w październiku, odbiera im gwarantowane przez ustawę ulgi podatkowe.

Lewiatan popiera propozycję o uproszczeniu przekazywania ZUS RMUA

W ocenie PKPP Lewiatan propozycja zmian wnioskowanych przez Komisję Nadzwyczajną „Przyjazne Państwo” w zakresie wydawania przez płatnika pisemnych informacji określonych w druku ZUS RMUA jest słuszna.

Tylko w dwóch bankach przedsiębiorcy mogą dostać pieniądze na start we własnym biznesie

W większości banków osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą nie może liczyć na jakąkolwiek pożyczkę. Kredyt w koncie od pierwszego dnia można dostać tylko w Banku BPH i mBanku.

Firmy będą mieć problem z opłacaniem składek na emerytury pomostowe

ZUS nie rozpoczął jeszcze prac nad powołaniem do życia Funduszu Emerytur Pomostowych, bo resort pracy nie przygotował odpowiedniego rozporządzenia.

NBP docenia rolę edukacji

– Nakłady na edukację to nie wydatki, lecz inwestycje – przekonywał prezes NBP Sławomir Skrzypek podczas konferencji poświęconej edukacji ekonomicznej.

Pracodawcy przeciwko osobnemu rejestrowi zatrudnionych w szczególnych warunkach

PKPP Lewiatan nie zgadza się z propozycją utworzenia w ramach Centralnego Rejestru Ubezpieczonych osobnego rejestru zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Na rynku pracy trochę lepiej

W najbliższych kwartałach sytuacja na rynku pracy będzie się pogarszać, jednak nie tak bardzo jak mogło się wydawać jeszcze kilka miesięcy wcześniej - prognozuje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).

Nieterminowe regulowanie płatności hamuje rozwój firm

Jedną z przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej jest nieterminowe regulowanie płatności – wynika z raportu InfoMonitora „Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej”.

Oryginał czy kopia - jakie dokumenty w aktach pracownika

Ubiegający się o pracę nie ma obowiązku składania dokumentów w oryginałach. Jednak po przyjęciu takiej osoby do pracy pracodawca może żądać przedstawienia oryginału dokumentu do wglądu.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki z tytułu używania auta zleceniobiorcy

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży i serwisu komputerów. Chciałbym zatrudnić osobę na umowę zlecenia. Jej praca polegałaby głównie na wyjazdach do klientów. Do wyjazdów zleceniobiorca używałby własnego auta. Czy do zwrotu kosztów jazd zleceniobiorcy, odbywanych jego samochodem, można zastosować rozliczenie według „kilometrówki”? Czy wypłacone z tego tytułu kwoty mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Czy u zleceniobiorcy zwrot tych kosztów jest zwolniony od podatku dochodowego?

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową

Spółka z o.o. została przekształcona w spółkę komandytową. Przez kilka lat spółka z o.o. ponosiła straty bilansowe. Na koniec działalności miała ujemny kapitał własny. Co należy zrobić, aby w nowo powstałej spółce komandytowej w kapitale własnym były wyłącznie wyniki z jej działalności? Czy stratę spółki z o.o. można wyodrębnić, tak aby nie wpływała na wyniki spółki komandytowej? Udziałowcami spółki z o.o. były osoby fizyczne.

Laptop zmienia się w hot-spot Wi-fi

Firma programistyczna z USA odkryła niedokończoną funkcjonalność w systemie Windows 7. Wirtualne Wi-Fi nad którym od kilku lat pracowali ludzie z Microsoftu okazało się nie dokończoną aplikacją dzięki której można zamienić laptopa z najnowszym Windowsem w hot-spot Wi-Fi.

Ochrona dziecka w internecie

Dzieci siedzące samodzielnie przed komputerem, wcześniej czy później trafią na nieodpowiednie dla nich treści. Jeśli nie checsz aby twoje dzieci oglądały takie obrazy skorzystaj z programu Anti-Porn.

Więzienie za przerabianie konsoli

Sprawa 21-letniego  Bartosza P. jest już w sądzie. Został oskarżony o to, że przez osiem miesięcy zarabiał przerabiając konsole do gier w ten sposób, by możliwe było odtwarzanie na nich nielegalnego oprogramowania. Policjanci zgromadzili dowody, o przerobieniu 44 konsol.

W 2010 r. komputer w okularach

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne to koncepcje komputerów do noszenia w okularach nie są nowym pomysłem. Firma NEC obiecuje, że jego propozycja o nazwie Tele Scouter, dostępna będzie w sprzedaży już w 2010 roku.

Sony ostro gra z piratami

Dzisiaj miejsce miała światowa premiera filmu "Michael Jackson's This Is It" .  Powodem jednoczesnej premiery w każdym kraju był fakt, że gdyby premiera ograniczona została do USA, świat i tak w ciągu kilku godzin ujrzałby film - dzięki sieci torrent.

Uważajmy na Halloween

Halloween, tak jak każde popularne wydarzenie zostaje wykorzystany przez cyberprzestępców bezwzględnie. Specjaliści od zabezpieczeń z firmy ESET ostrzegają internautów przed mailami ze świąteczną treścią. W Polsce, póki co Halloween nie jest jeszcze tak popularne, więc i zagrożenie będzie mniejsze, ale z racji globalności sieci możliwe, że część ataków dotrze również do nas.

Rząd informuje o cyfryzacji telewizji

Dokładnie 21 października br. Ministerstwo Infrastruktury uruchomiło serwis poświęcony cyfryzacji telewizji w Polsce. Znajdziemy tam informacje z pierwszej ręki, o urządzeniach i antenach niezbędnych do odbioru, najpopularniejsze pytania związane z terminami zmian telewizji naziemnej, czy też wątpliwości związane z jej wprowadzeniem.

USA zwieksza wydatki na bezpieczeństwo

Ostatnie ataki na serwery rządowe w USA wykazały, że stosowanym zabezpieczeniom daleko do ideału. W związku z tym faktem rząd zdecydował stopniowo zwiększać wydatki na bezpieczeństwo systemów informatycznych.

Microsoft dopuszcza inne firmy do Outlooka

Microsoft ogłosił, że już wkrótce różne programy zewnętrznych firm będą mogły korzystać z danych zgromadzonych przez Outlooka. Ułatwi do zdecydowanie życie zarówno programistą, jak i użytkownikom.

Tablice pamiątkowe na Facebooku

Idąc z duchem czasu, największy portal społecznościowy zaproponował swoim użytkownikom tablice pamiątkowe dla zmarłych. Od tego momentu bliscy będą mogli także wspominać nas podczas każdej wizyty w internecie. Rodzina i przyjaciele zmarłych użytkowników Facebooka będą wkrótce mieli możliwość konwersji ich profili.

Jak skorzystać z funduszu socjalnego

Pracuję w niedużej firmie. W tym roku szef poinformował nas, że został utworzony Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Zastanawiam się jak mogę z niego korzystać?

Inwestorzy polubili nasz region

Trzeci tydzień października był najlepszym od blisko dwóch lat pod względem napływu kapitału do funduszy inwestujących w krajach rynków wschodzących. Coraz chętniej pieniądze lokowane są w naszym regionie.

Jakie składki od umowy zlecenia

Jestem zatrudniony na stałe na podstawie umowy o pracę na pełen etat. Czasami w firmie u kolegi łapię zlecenia – jedno lub dwa w miesiącu. Kolega twierdzi, że może mi zapłacić więcej niż mój pracodawca, bo nie musi płacić za mnie całego ZUS-u. Trochę się obawiam czy to prawidłowe i czy nie będę musiał kiedyś płacić tych składek z odsetkami?

W którym kierunku pójdą indeksy

Inwestorzy zastanawiają się, czy wczorajsza poprawa nastrojów na światowych giełdach przerodzi się w trwałą tendencję, czy jednak zwyżka jest jedynie ruchem powrotnym do sierpniowego szczytu, który najpierw w minionym tygodniu został pokonany, a następnie w tym tygodniu ten pozytywny sygnał został zanegowany.

MG: reguła wydatkowa i reformy emerytalne zmniejszą deficyt budżetowy

Ustawowa reguła dla wydatków budżetowych i wprowadzenie elastycznego wieku emerytalnego - to zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego dobre rozwiązania na poprawę stanu finansów publicznych.

Spadek sprzedaży detalicznej w Niemczech nie zachęci do zakupów giełdowych

We wrześniu br. spadek sprzedaży detalicznej w Niemczech wyniósł 3,9 proc., podczas gdy ekonomiści prognozowali, że wskaźnik ten wyniesie 2,2 proc. – podaje Łukasz Wróbel, analityk rynków finansowych Open Finance.

Dane z Niemiec zakończyły wczorajszą euforię

Po wczorajszej euforii wywołanej publikacją lepszych od oczekiwań danych o wzroście amerykańskiego PKB nie zostało ani śladu. Nastroje na rynkach kapitałowych popsuły dane z Niemiec.

Deloitte: doradcy bankowi stosują nieuczciwe praktyki

Aby zwiększyć sprzedaż produktów bankowych doradcy stosują nieuczciwe praktyki. Nie podają klientowi informacji o ryzyku związanym ze sprzedawanym produktem czy nakłaniają ich do ryzykowniejszych instrumentów wbrew deklarowanej przez klientów chęci do ponoszenia ryzyka inwestycyjnego – podaje Deloitte.

Ordynacja wyborcza do PE jest zgodna z prawem

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, który dotyczy ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Firmy wobec kryzysu

Przedstawiciele firm obecnych na polskim rynku są podzieleni w ocenie wpływu kryzysu na prowadzoną przez nich działalność – wynika z raportu InfoMonitora „Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej”.

Rząd będzie wspierał polski eksport

Program wspierania polskiego eksportu poprzez udzielanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytów dla zagranicznych nabywców polskich towarów i usług lub ich banków z ochroną ubezpieczeniową Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA, został przedłożony przez ministra finansów.

IBnGR: Polska uniknie recesji

W przyszłym roku należy spodziewać wyraźniej poprawy koniunktury rynkowej na świecie i wzrostu wiodących gospodarek. Pozytywne zmiany na rynku odnotuje także Polska – prognozuje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).

Nowe polisy inwestycyjne w ofertach banków

Towarzystwa we współpracy z bankami i pośrednikami finansowymi zaczynają znowu sprzedawać długoterminowe polisy inwestycyjne ze składką regularną. To zmiana, bo ostatnio na rynku królowały umowy na krótki termin.

Kto może korzystać z pakietu antykryzysowego

W zależności od rodzaju i zakresu wprowadzonych regulacji, z pakietu antykryzysowego skorzystać mogą dwie grupy podmiotów: do pierwszej należą  wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na ich sytuację finansową, do drugiej zaś tzw. przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych, spełniający ściśle określone w ustawie kryteria.

Czy w umowie o pracę zawartej na czas określony można wprowadzić klauzulę o obowiązku uzasadniania wypowiedzenia tej umowy

W umowie o pracę zawartej na okres 10 miesięcy wpisaliśmy klauzulę o możliwości jej wypowiedzenia przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Ponadto wpisaliśmy w tej umowie obowiązek podania przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia. Pracownik uzależniał bowiem wprowadzenie do umowy klauzuli o możliwości jej wypowiedzenia od zawarcia w niej obowiązku uzasadnienia przez pracodawcę wypowiedzenia. Czy zapis o obowiązku podawania przez nas przyczyny zwolnienia jest ważny?

Zarządzanie proste, łatwe i przyjemne

Dzisiejsze wyobrażenie korporacji to wielopoziomowa struktura, olbrzymie magazyny, tajne informacje dostępne dla wybranych i niekończąca się biurokracja. Można jednak inaczej. Zastosowanie lean management pozwala na niwelację niekorzystnych zwyczajów i ich skutków.

W tym roku upadnie nawet 720 e-sklepów

Dziennie powstaje średnio siedem nowych e-sklepów, ale równocześnie dwa znikają z rynku – szacuje wydawca serwisu branżowego Sklepy24.pl.

REKLAMA