reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Rośnie liczba mułów internetowych

Rośnie liczba mułów internetowych

Kryzys jak widać nie ma znaczenia dla cyberprzestępczości, gdyż ta rozwija się nad wyraz dobrze. Jak informuje amerykańska instytucja FDIC, zajmująca się rynkiem gwarancji depozytowych coraz częściej do prania brudnych pieniędzy skradzionych ze e-kont używa się tzw. mułów. czyli użytkowników którzy za opłatą przesyłają pieniądze dalej.

Ostrzeżenie FDIC przeznaczone jest przede wszystkim dla banków oraz instytucji finansowych - ale powinni zainteresować się nim również zwykli internauci, ponieważ to oni zwykle stają się ofiarami przestępców.

Od kilkunastu miesięcy jedną z podstawowych aktywności cyberprzestępców jest okradanie kont bankowych - złodzieje korzystają z najróżniejszych koni trojański, keyloggerów i stron phishingowych, dzięki którym kradną lub wyłudzają od internautów dane niezbędne do zalogowania się do e-konta. Następnie czyszczą owe konta ze środków - a te przekazują na swoje rachunki właśnie za pomocą kilku tzw. mułów.

Mułami są najczęściej zwykli, nieświadomi niczego użytkownicy zwabieni obietnicą szybkiego zarobku - przestępcy oferują im zwykle kilkadziesiąt lub kilkaset USD za przyjęcie przelewu z innego konta i przekazanie go na rachunek zagraniczny (zwykle na kontro zarejestrowane np. na Ukrainie).

W wydanym właśnie alercie dla branży finansowej przedstawiciele FDIC zawarli nie tylko opis całego procederu, ale także kilka wskazówek, dzięki którym zwalczanie owego przestępczego procederu ma być łatwiejsze. Bankowców uczulono m.in. na klientów, którzy otwierają konto z minimalnym depozytem, a następnie zaczynają dostawać pokaźne przelewy, które natychmiast przekazują na zagraniczne rachunki. FDIC zaleca dokładne zbadanie takich przypadków i informowanie o nich władz - w razie wykrycia jakichś podejrzanych operacji.

Dodajmy, że przestępcy zwykle werbują internautów, którzy mają być mułami, obiecując im nieskomplikowaną i dobrze płatną pracę w domu. Zdarza się również sięganie po metody opracowane przez nigeryjskich oszustów - tzn. snucie opowieści o kimś bardzo zamożnym, kto z jakiegoś powodu nie może samodzielnie wywieźć ogromnych sum z USA i z tego powodu musi prosić anonimowych internautów o pomoc.

Źródło: Wired

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama