reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ceny energii cieplnej mogą gwałtownie wzrosnąć

Ceny energii cieplnej mogą gwałtownie wzrosnąć

Polska jest przedstawiana przez Komisję Europejską jako pozytywny przykład kraju, w którym około 70 proc. ciepła w miastach dostarczane jest ze scentralizowanych systemów ciepłowniczych, bardziej przyjaznych środowisku niż ciepło z indywidualnych pieców grzewczych. Jednak nie wykluczone, że w 2013 roku nastąpi skokowy wzrost cen ciepła sieciowego o około 22 proc.

PKPP Lewiatan podaje, że obecnie cena ciepła sieciowego w Polsce jest niższa średnio o około 8 proc. od ciepła wytwarzanego w źródłach indywidualnych, co zachęca odbiorców do przyłączania się do komunalnych sieci ciepłowniczych.

Problem jednak w tym, że ciepło sieciowe objęte jest Europejskim Systemem Handlu Uprawnieniami do Emisji CO2 (ETS), tj. rodzajem podatku węglowego.
Lewiatan zaznacza, że korzystne relacje cenowe na rzecz ciepła komunalnego ulegną w Polsce gwałtownemu odwróceniu w przypadku wprowadzenia proponowanych przez Komisję Europejską nowych zasad ETS na lata 2013 – 2020.

KE proponuje, aby część uprawnień do emisji CO2 ciepłownie otrzymywały bezpłatnie, ale jedynie do poziomu wyznaczonego przez 10 proc. najlepszych europejskich ciepłowni gazowych tzw. benchmark non-fuel specific. Niestety, polskie ciepłownie pracują na węglu i większość uprawnień będą zmuszone kupić.

Jeśli zaakceptowane zostaną propozycje KE, to w 2013 roku nastąpi w Polsce skokowy wzrost cen ciepła sieciowego o ok. 22%, w efekcie czego cena ciepła z kotłowni indywidualnych opalanych węglem będzie o 12% niższa niż ciepła scentralizowanego, nawet w przypadku konieczności pokrycia przez odbiorcę pełnego kosztu instalacji układu indywidualnego.

W kolejnych latach, aż do 2027 roku, dysproporcja ta będzie się pogłębiać z powodu rosnących obciążeń ciepła komunalnego zakupem uprawnień do emisji CO2.

PKPP Lewiatan/IN

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Tagi

ceny

Zdjęcia

kominek
kominek

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama