REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozwy zbiorowe - o odszkodowanie nie musisz walczyć w pojedynkę

Katarzyna Goździkowska
Ten, kto chce wstąpić do postępowania musi zgłosić przystąpienie na piśmie, koniecznie przed wszczęciem procesu.
Ten, kto chce wstąpić do postępowania musi zgłosić przystąpienie na piśmie, koniecznie przed wszczęciem procesu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Poszkodowani jednym zdarzeniem będą mogli walczyć o odszkodowania w jednym procesie. Ważne by do postępowania zgłosiło się co najmniej 10 osób. Takie postępowanie grupowe ułatwi dochodzenie drobnych roszczeń, o które nie opłaca się walczyć w postępowaniu indywidualnym

Ustawę przegłosował już Sejm, teraz musi ją zaakceptować Senat i Prezydent. Wejdzie w życie najprawdopodobniej za pół roku.

REKLAMA

Wielu poszkodowanych, jedno zdarzenie

Pozew zbiorowy może złożyć co najmniej 10 osób, które zostały poszkodowane jednym wydarzeniem. Może to być np. pozew uczestników katastrofy drogowej  przeciwko zarządcy dróg, roszczenia konsumentów do producenta wadliwego towaru czy pretensje zwalnianych grupowo pracowników.

Ważne by ich roszczenia wynikały z jednego zdarzenia.

Zobacz: Czym jest cesja praw przy umowach ubezpieczenia?

Zalety pozwów wzajemnych

Pozwy wzajemne są bardzo popularne na Zachodzie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Tam zarzuca im się, że są korzystne głównie dla prawników, którzy inkasują spore kwoty za reprezentację uczestników. Ci ostatni uzyskują natomiast groszowe odszkodowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polski ustawodawca, aby uniknąć takiej sytuacji wprowadził obostrzenie – wynagrodzenie prawnika nie może przekroczyć 20 procent wartości pozwu.

Wszczynanie postępowań grupowych opłaca się o tyle, że koszty reprezentacji rozkładają się na wszystkich uczestników. Dla zachęty obniżono opłaty sądowe – wpisowe wynosi 2 proc. wartości przedmiotu sporu, podczas gdy w indywidualnej sprawie 5 procent.

Jak przystąpić do pozwu?

Aby pozew został rozpatrzony roszczenia każdego poszkodowanych muszą mieć jednakową wysokość.

Wniesiony pozew podlega wstępnemu badaniu. Gdy sąd ustali, że :

  • pozew złożyło co najmniej 10 osób
  • obejmuje on roszczenia wynikłe z jednego wydarzenia
  • wszystkie roszczenia mają równą wartość

informacja o postępowaniu i zasadach przyłączenia się do listy pojawia się w prasie.

Ten, kto chce wstąpić do postępowania musi zgłosić przystąpienie na piśmie, koniecznie przed wszczęciem procesu.

Zobacz serwis: Prawo autorskie

Korzystny wyrok, inaczej niż w modelu amerykańskim nie wywiera skutku wobec tych, którzy nie zgłosili swej szkody do postępowania. 

Postępowania zbiorowe z pewnością ułatwi dochodzenie roszczeń - uczestnicy postępowania działając razem zwiększają swoje szanse na wygranie sprawy. Poza tym znika bariera, jaką do tej pory stanowiła relacja pomiędzy wysokością kosztów procesu, a wartością przedmiotu sporu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA