Sejm znowelizował kodeks pracy odnośnie urlopów macierzyńskich
REKLAMA
Zgodnie z nowelą pracownicy korzystający z urlopów związanych z opieką nad dzieckiem (dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz z urlopu ojcowskiego) będą korzystać z gwarancji, jakie daje zeszłoroczna nowela nowelizacja Kodeksu pracy (obowiązująca od stycznia).
REKLAMA
REKLAMA
Wprowadziła ona m.in. urlopy macierzyńskie złożone z części obligatoryjnej i dodatkowej, którą pracownik może, ale nie musi wykorzystać, a także mechanizmy chroniące pracowników po powrocie do pracy przed zwolnieniem. W myśl ustawy od 2010 r. możliwe będzie korzystanie z urlopu ojcowskiego, a ojcowie przebywający na tym urlopie, po jego zakończeniu będą objęci identyczną ochroną, z jakiej korzystają pracownicy powracający do pracy z urlopu macierzyńskiego.
W nowelizacji chodzi o wyraźne zapewnienie, że pracownicy, po zakończeniu urlopu, będą mieli zagwarantowany powrót na dotychczasowe stanowisko bądź na stanowisko równorzędne, a wynagrodzenie za pracę będzie odpowiadać temu, jakie otrzymywali przed odejściem na urlop.
Podobne uprawnienia obejmą nie tylko rodziców biologicznych, ale także rodziców prawnych, czyli będą dotyczyć urlopu adopcyjnego - podstawowego i dodatkowego.
Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje także maksymalne zrównanie sytuacji prawnej rodziców biologicznych i adopcyjnych. Chodzi m.in. o prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dzielenie się urlopem macierzyńskim między rodzicami dziecka, prawo ojca wychowującego dziecko do korzystania z części urlopu macierzyńskiego w razie hospitalizacji matki dziecka, czy szczególną ochronę stosunku pracy.
O wprowadzenie zamian gwarantujących rodzicom adopcyjnym takie sama prawa, z jakich korzystają rodzice biologiczni, postulowali m.in. Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich.
REKLAMA
REKLAMA