| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Second hand > Second hand (ciucholand) - pozwolenia

Second hand (ciucholand) - pozwolenia

Do założenia sklepu z używaną odzieżą nie potrzeba spełniać żadnych specjalnych wymagań. Należy jedynie w zwykły sposób założyć firmę, czyli zarejestrować działalność gospodarczą.

Na początku prowadzenia takiego typu sklepu niezbędne będzie dokonanie rozróżnienia sprzedawanej (sprowadzanej) odzieży. Istnieją jej dwie kwalifikacje.

Pierwszy rodzaj zwany odzieżą używaną, to odzież posegregowana według rodzaju (spodnie, bluzki, kurtki itd.). Ważne jest, iż ta odzież jest zdezynfekowana. Jest ona traktowana jak każdy inny rodzaj towaru i do jej sprowadzenia nie jest potrzebne żadne zezwolenie.

Drugi rodzaj odzieży, to odzież zużyta i nie posegregowana, ona jest traktowana wg naszych przepisów, jako odpad a na jej sprowadzenie potrzebne są specjalne zezwolenia i szczegółowe rozliczanie się ze sposobu jej zagospodarowania.
Inaczej przedstawia się sytuacja z drugim rodzajem odzieży traktowanej jako odpad. Jest ona tańsza ale też wymagane jest zezwolenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Najlepszymi „producentami” markowej odzieży są Brytyjczycy oraz Szwajcarzy. Większość ubrań importowanych z tych krajów to odzież markowa, dobrej jakości. W dalszej kolejności to odzież sprowadzana z Holandii oraz Belgii.

Najczęściej klientami sklepów z odzieżą używaną są kobiety, dlatego też do tej grupy odbiorców skieruj szczególnie swoją ofertę. Bardzo dobrze sprzedaje się też odzież dziecięca i dla niemowląt (to też kupują szczególnie kobiety).

Ceny odzieży używanej są bardzo zróżnicowane. Zależą one od jakości i stanu towaru.

Ceny, które można znaleźć w Internecie kształtują się w następujący sposób:

Odmiana mix klasy B, czyli dość zniszczonych ubrań to wydatek ok. 1 euro za 1 kg.

Cena najdroższej klasy tzw. supermix (markowe ubrania w dobrym stanie) to wydatek oscylujący w granicach 4 euro.

Oczywiście końcówki partii, czy też towar z likwidacji zapasów w hipermarketach to wydatek nawet kilkunastu euro za kg.

Dla porównania odzież niesortowana kosztuje średnio 50 centów. Ceny u hurtowników w Polsce są dużo wyższe. Supermix to wydatek 30-35 złotych za kg, mix - 20-25 złotych a niesort – 5-10 złotych.

Polecamy: Jak stworzyć dobry biznesplan?

Firm importujących towar jest coraz więcej, dlatego też jeśli nie zdecydujesz się na własny import, skorzystaj z ich usług.

Np. hurtownia odzieży używanej – odzież angielska www.hurt.manpolinvest.waw.pl

www.tania-odzież.pl

www.infobrokering.pl

www.lumpeksy.pl / przewodnik po secondo-handach, znajdziesz tam forum, ciekawe kontakty, poradnik

Służby sanitarne mają prawo żądać od sprzedawcy zaświadczenia o przeprowadzeniu dezynsekcji i dezynfekcji sprzedawanego towaru. Pamiętaj, że obowiązek posiadania takiego dokumentu spoczywa na hurtownikach, którzy przy zakupie towaru przez firmę mają obowiązek przedstawić ksero tego dokumentu.

Pamiętaj, że firma dostarczająca odzież sortowaną z zagranicy musi przedstawić wszelkie zaświadczenia o jej dezynfekcji i dezynsekcji. Powinno być to dołączone do towaru. Wtedy dopiero odzież może być dopuszczona do sprzedaży.

Polecamy: Jak założyć sklep odzieżowy?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »