REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy istnieje obowiązek przeklasyfikowania rodzajów działalności według PKD 2007 w przypadku planowanego wykreślenia spółki z KRS

Emilia Bartkowiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. postanowiła zakończyć działalność 1 stycznia 2010 r. i zgłosić do KRS wniosek o likwidację. Spółka nie będzie już prowadziła produkcji. Czy ma obowiązek zgłosić w KRS zmiany w PKD do 31 grudnia 2009 r.?

RADA

REKLAMA

Jeżeli do końca grudnia 2009 r. ukończą Państwo proces likwidacyjny spółki i złożą w sądzie rejestrowym wniosek o wykreślenie spółki z KRS, to nie będzie na Państwu ciążył obowiązek przeklasyfikowania rodzajów działalności w KRS z PKD 2004 na PKD 2007. W innym przypadku, gdy proces likwidacyjny spółki zamierzają Państwo zakończyć dopiero w 2010 r., to do 31 grudnia 2009 r. należy złożyć w sądzie wniosek o zmianę wpisu, tj. przeklasyfikowanie przedmiotu działalności spółki według PKD 2007.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Rozwiązanie spółki z o.o. następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru (art. 272 Kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.). Likwidacja spółki z o.o. ma charakter obligatoryjny, co oznacza, że spółka nie może utracić bytu prawnego bez przeprowadzenia formalnego postępowania likwidacyjnego.

Do sądu rejestrowego w KRS należy zgłosić m.in. otwarcie likwidacji (art. 277 k.s.h.). Powołani likwidatorzy powinni zakończyć bieżące interesy spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki. Podstawą uznania likwidacji za zakończoną jest podział majątku spółki pomiędzy wierzycieli i ewentualnie wspólników, sporządzenie przez likwidatorów sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli (sprawozdanie likwidacyjne) oraz zatwierdzenie go przez zgromadzenie wspólników. Wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców ma charakter konstytutywny - z momentem wykreślenia spółka traci byt prawny (art. 272 k.s.h.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Likwidacja spółki do 31 grudnia 2009 r.

REKLAMA

Spółka z o.o., która nie zgłosi w sądzie rejestrowym otwarcia likwidacji i do 31 grudnia 2009 r. nie złoży wniosku o wykreślenie spółki z rejestru, ma obowiązek dokonać przeklasyfikowania swojej działalności według PKD 2007. Wynika to z tego, że PKD wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 stycznia 2004 r. należy stosować do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r., tj. przed 1 stycznia 2008 r., jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2009 r.

Tym samym wszystkie istniejące podmioty gospodarcze - prowadzące działalność gospodarczą, a także podmioty, które zawiesiły swoją działalność lub też znajdują się w likwidacji, wpisane do KRS, mają obowiązek do końca grudnia 2009 r. dokonać przeklasyfikowania rodzajów działalności z PKD 2004 na PKD 2007. Otwarcie procesu likwidacyjnego spółki z o.o. i zgłoszenie tego faktu do sądu rejestrowego oznacza wprawdzie, że spółka zmierza do likwidacji i zaprzestaje prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie oznacza to jednocześnie, że spółka ta utraciła już byt prawny. Z tych względów należy uznać, że jedynie otwarcie likwidacji i jej zakończenie oraz złożenie w sądzie rejestrowym najpóźniej do 31 grudnia 2009 r. wniosku o wykreślenie spółki z rejestru zwalnia spółkę z obowiązku przeklasyfikowania działalności według PKD 2007.

WAŻNE!

Jedynie otwarcie likwidacji i jej zakończenie oraz złożenie w sądzie rejestrowym najpóźniej do 31 grudnia 2009 r. wniosku o wykreślenie spółki z rejestru zwalnia spółkę z obowiązku przeklasyfikowania działalności według PKD 2007.

Likwidacja spółki po 31 grudnia 2009 r.

Inaczej jest, jeżeli spółka z o.o. otworzy proces likwidacyjny przed 31 grudnia 2009 r., a zakończy go dopiero w 2010 r. Taka spółka ulegnie rozwiązaniu dopiero w 2010 r., po uprzednim wykreśleniu jej z KRS, a zatem dopiero z momentem wykreślenia spółki przez sąd ustanie jej byt prawny. Z tego względu na takiej spółce z o.o., postawionej w stan likwidacji, ciąży obowiązek przeklasyfikowania przedmiotu swojej działalności według PKD 2007 do dnia 31 grudnia 2009 r.

PRZYKŁAD

I. W „Estera” sp. z o.o., zarejestrowanej w 2007 r., w listopadzie 2009 r. otwarto proces likwidacyjny i zgłoszono w tym zakresie stosowny wniosek do sądu rejestrowego. Proces likwidacyjny zakończył się w styczniu 2010 r. Odpowiednio wykreślenie spółki z rejestru stało się możliwe dopiero w styczniu 2010 r. Do stycznia 2010 r. spółka istniała, tzn. nie ustał jej byt prawny. Tym samym miała ona obowiązek dokonać przeklasyfikowania przedmiotu swojej działalności według PKD 2007 do 31 grudnia 2009 r.

II. W „Estera” sp. z o.o., zarejestrowanej w 2007 r., w listopadzie 2008 r. otwarto proces likwidacyjny i zgłoszono w tym zakresie stosowny wniosek do sądu rejestrowego. Proces likwidacyjny zakończył się w grudniu 2009 r. W dniu 30 grudnia 2009 r. złożono w sądzie rejestrowym wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. Ponieważ wniosek o wykreślenie spółki z rejestru został złożony jeszcze w grudniu 2009 r., spółka nie miała obowiązku przeklasyfikowania przedmiotu swojej działalności według PKD 2007.

Niezależnie zatem od tego, czy podmiot gospodarczy likwidowany po 31 grudnia 2009 r. aktywnie prowadzi działalność gospodarczą, czy też otwarł proces likwidacyjny (sp. z o.o.), najpóźniej do 31 grudnia 2009 r. jego przedmiot działalności musi ulec przeklasyfikowaniu według PKD 2007 w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Z obowiązku tego może zostać zwolniony wyłącznie wtedy, gdy do 31 grudnia 2009 r. przestanie istnieć lub po zakończeniu postępowania likwidacyjnego złoży do KRS wniosek o wykreślenie go z ewidencji właśnie do 31 grudnia 2009 r.

• art. 270, 272, 277 i 282 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 104, poz. 860

• § 1 i 3-6 rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - Dz.U. Nr 251, poz. 1885; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 59, poz. 489

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA