Kategorie

Czy istnieje obowiązek przeklasyfikowania rodzajów działalności według PKD 2007 w przypadku planowanego wykreślenia spółki z KRS

Emilia Bartkowiak
inforCMS
Spółka z o.o. postanowiła zakończyć działalność 1 stycznia 2010 r. i zgłosić do KRS wniosek o likwidację. Spółka nie będzie już prowadziła produkcji. Czy ma obowiązek zgłosić w KRS zmiany w PKD do 31 grudnia 2009 r.?

RADA

Jeżeli do końca grudnia 2009 r. ukończą Państwo proces likwidacyjny spółki i złożą w sądzie rejestrowym wniosek o wykreślenie spółki z KRS, to nie będzie na Państwu ciążył obowiązek przeklasyfikowania rodzajów działalności w KRS z PKD 2004 na PKD 2007. W innym przypadku, gdy proces likwidacyjny spółki zamierzają Państwo zakończyć dopiero w 2010 r., to do 31 grudnia 2009 r. należy złożyć w sądzie wniosek o zmianę wpisu, tj. przeklasyfikowanie przedmiotu działalności spółki według PKD 2007.

UZASADNIENIE

Reklama

Rozwiązanie spółki z o.o. następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru (art. 272 Kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.). Likwidacja spółki z o.o. ma charakter obligatoryjny, co oznacza, że spółka nie może utracić bytu prawnego bez przeprowadzenia formalnego postępowania likwidacyjnego.

Do sądu rejestrowego w KRS należy zgłosić m.in. otwarcie likwidacji (art. 277 k.s.h.). Powołani likwidatorzy powinni zakończyć bieżące interesy spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki. Podstawą uznania likwidacji za zakończoną jest podział majątku spółki pomiędzy wierzycieli i ewentualnie wspólników, sporządzenie przez likwidatorów sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli (sprawozdanie likwidacyjne) oraz zatwierdzenie go przez zgromadzenie wspólników. Wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców ma charakter konstytutywny - z momentem wykreślenia spółka traci byt prawny (art. 272 k.s.h.).

Likwidacja spółki do 31 grudnia 2009 r.

Reklama

Spółka z o.o., która nie zgłosi w sądzie rejestrowym otwarcia likwidacji i do 31 grudnia 2009 r. nie złoży wniosku o wykreślenie spółki z rejestru, ma obowiązek dokonać przeklasyfikowania swojej działalności według PKD 2007. Wynika to z tego, że PKD wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 stycznia 2004 r. należy stosować do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r., tj. przed 1 stycznia 2008 r., jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2009 r.

Tym samym wszystkie istniejące podmioty gospodarcze - prowadzące działalność gospodarczą, a także podmioty, które zawiesiły swoją działalność lub też znajdują się w likwidacji, wpisane do KRS, mają obowiązek do końca grudnia 2009 r. dokonać przeklasyfikowania rodzajów działalności z PKD 2004 na PKD 2007. Otwarcie procesu likwidacyjnego spółki z o.o. i zgłoszenie tego faktu do sądu rejestrowego oznacza wprawdzie, że spółka zmierza do likwidacji i zaprzestaje prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie oznacza to jednocześnie, że spółka ta utraciła już byt prawny. Z tych względów należy uznać, że jedynie otwarcie likwidacji i jej zakończenie oraz złożenie w sądzie rejestrowym najpóźniej do 31 grudnia 2009 r. wniosku o wykreślenie spółki z rejestru zwalnia spółkę z obowiązku przeklasyfikowania działalności według PKD 2007.

WAŻNE!

Jedynie otwarcie likwidacji i jej zakończenie oraz złożenie w sądzie rejestrowym najpóźniej do 31 grudnia 2009 r. wniosku o wykreślenie spółki z rejestru zwalnia spółkę z obowiązku przeklasyfikowania działalności według PKD 2007.

Likwidacja spółki po 31 grudnia 2009 r.

Inaczej jest, jeżeli spółka z o.o. otworzy proces likwidacyjny przed 31 grudnia 2009 r., a zakończy go dopiero w 2010 r. Taka spółka ulegnie rozwiązaniu dopiero w 2010 r., po uprzednim wykreśleniu jej z KRS, a zatem dopiero z momentem wykreślenia spółki przez sąd ustanie jej byt prawny. Z tego względu na takiej spółce z o.o., postawionej w stan likwidacji, ciąży obowiązek przeklasyfikowania przedmiotu swojej działalności według PKD 2007 do dnia 31 grudnia 2009 r.

PRZYKŁAD

I. W „Estera” sp. z o.o., zarejestrowanej w 2007 r., w listopadzie 2009 r. otwarto proces likwidacyjny i zgłoszono w tym zakresie stosowny wniosek do sądu rejestrowego. Proces likwidacyjny zakończył się w styczniu 2010 r. Odpowiednio wykreślenie spółki z rejestru stało się możliwe dopiero w styczniu 2010 r. Do stycznia 2010 r. spółka istniała, tzn. nie ustał jej byt prawny. Tym samym miała ona obowiązek dokonać przeklasyfikowania przedmiotu swojej działalności według PKD 2007 do 31 grudnia 2009 r.

II. W „Estera” sp. z o.o., zarejestrowanej w 2007 r., w listopadzie 2008 r. otwarto proces likwidacyjny i zgłoszono w tym zakresie stosowny wniosek do sądu rejestrowego. Proces likwidacyjny zakończył się w grudniu 2009 r. W dniu 30 grudnia 2009 r. złożono w sądzie rejestrowym wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. Ponieważ wniosek o wykreślenie spółki z rejestru został złożony jeszcze w grudniu 2009 r., spółka nie miała obowiązku przeklasyfikowania przedmiotu swojej działalności według PKD 2007.

Niezależnie zatem od tego, czy podmiot gospodarczy likwidowany po 31 grudnia 2009 r. aktywnie prowadzi działalność gospodarczą, czy też otwarł proces likwidacyjny (sp. z o.o.), najpóźniej do 31 grudnia 2009 r. jego przedmiot działalności musi ulec przeklasyfikowaniu według PKD 2007 w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Z obowiązku tego może zostać zwolniony wyłącznie wtedy, gdy do 31 grudnia 2009 r. przestanie istnieć lub po zakończeniu postępowania likwidacyjnego złoży do KRS wniosek o wykreślenie go z ewidencji właśnie do 31 grudnia 2009 r.

• art. 270, 272, 277 i 282 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 104, poz. 860

• § 1 i 3-6 rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - Dz.U. Nr 251, poz. 1885; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 59, poz. 489

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

 

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.

  Jak chronić poufne informacje firmy, dla której pracujemy?

  W ostatnich miesiącach liczba ataków cyberprzestępczych drastycznie wzrosła. Prawie 80% firm twierdzi, że głównym powodem takiej sytuacji jest praca zdalna. Pracownicy są zmęczeni pandemią i mniej uważni, a do tego często łączą się z firmowymi systemami z domowych, słabo zabezpieczonych urządzeń, przez co otwierają hakerom furtkę do poufnych danych organizacji. Jak bronić się przed takimi atakami?

  Radosław Gawlik (EKO-UNIA): Politycy są uwięzieni w mentalnej twierdzy Turów [PODCAST]

  Sprawa Turowa to konsekwencja nieudolnego podejścia polskiego rządu do sprawiedliwej transformacji energetycznej - mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak COVID-19 przyspieszył digitalizację MŚP

  Technologią, której znaczenie w mikro, małych i średnich firmach w perspektywie najbliższych 5 lat najbardziej wzrośnie, jest sztuczna inteligencja. Dziś korzysta z niej 15% MŚP, za 5 lat planuje ponad połowa.

  Czy niezależny przedsiębiorca może wygrać konkurencję z dyskontem?

  Niezależny sklep kontra dyskonty. Jakie działania może podejmować przedsiębiorca, aby utrzymać i wzmocnić swoją pozycję na rynku? Czy w walce z dyskontami zawsze jest skazany na porażkę?

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu. Tak wynika z analizy firmy doradczej Cushman & Wakefield dot. wyników ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast.

  Czyste powietrze 3.0 w 2022 roku - czy będzie prefinansowanie dla najuboższych?

  Czyste powietrze 3.0. Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" - uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

  Polacy z rachunków terminowych przerzucają się na nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości. W kwietniu br. Polacy na rachunkach terminowych w bankach posiadali 182 mld zł, to o 107 mld zł mniej niż w marcu 2020 r. - informuje Metrohouse. Dodano, że duża część z tych środków została ulokowana na rynku nieruchomości.

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?