REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy istnieje obowiązek przeklasyfikowania rodzajów działalności według PKD 2007 w przypadku planowanego wykreślenia spółki z KRS

Emilia Bartkowiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. postanowiła zakończyć działalność 1 stycznia 2010 r. i zgłosić do KRS wniosek o likwidację. Spółka nie będzie już prowadziła produkcji. Czy ma obowiązek zgłosić w KRS zmiany w PKD do 31 grudnia 2009 r.?

RADA

REKLAMA

Jeżeli do końca grudnia 2009 r. ukończą Państwo proces likwidacyjny spółki i złożą w sądzie rejestrowym wniosek o wykreślenie spółki z KRS, to nie będzie na Państwu ciążył obowiązek przeklasyfikowania rodzajów działalności w KRS z PKD 2004 na PKD 2007. W innym przypadku, gdy proces likwidacyjny spółki zamierzają Państwo zakończyć dopiero w 2010 r., to do 31 grudnia 2009 r. należy złożyć w sądzie wniosek o zmianę wpisu, tj. przeklasyfikowanie przedmiotu działalności spółki według PKD 2007.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Rozwiązanie spółki z o.o. następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru (art. 272 Kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.). Likwidacja spółki z o.o. ma charakter obligatoryjny, co oznacza, że spółka nie może utracić bytu prawnego bez przeprowadzenia formalnego postępowania likwidacyjnego.

Do sądu rejestrowego w KRS należy zgłosić m.in. otwarcie likwidacji (art. 277 k.s.h.). Powołani likwidatorzy powinni zakończyć bieżące interesy spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki. Podstawą uznania likwidacji za zakończoną jest podział majątku spółki pomiędzy wierzycieli i ewentualnie wspólników, sporządzenie przez likwidatorów sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli (sprawozdanie likwidacyjne) oraz zatwierdzenie go przez zgromadzenie wspólników. Wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców ma charakter konstytutywny - z momentem wykreślenia spółka traci byt prawny (art. 272 k.s.h.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Likwidacja spółki do 31 grudnia 2009 r.

REKLAMA

Spółka z o.o., która nie zgłosi w sądzie rejestrowym otwarcia likwidacji i do 31 grudnia 2009 r. nie złoży wniosku o wykreślenie spółki z rejestru, ma obowiązek dokonać przeklasyfikowania swojej działalności według PKD 2007. Wynika to z tego, że PKD wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 stycznia 2004 r. należy stosować do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r., tj. przed 1 stycznia 2008 r., jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2009 r.

Tym samym wszystkie istniejące podmioty gospodarcze - prowadzące działalność gospodarczą, a także podmioty, które zawiesiły swoją działalność lub też znajdują się w likwidacji, wpisane do KRS, mają obowiązek do końca grudnia 2009 r. dokonać przeklasyfikowania rodzajów działalności z PKD 2004 na PKD 2007. Otwarcie procesu likwidacyjnego spółki z o.o. i zgłoszenie tego faktu do sądu rejestrowego oznacza wprawdzie, że spółka zmierza do likwidacji i zaprzestaje prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie oznacza to jednocześnie, że spółka ta utraciła już byt prawny. Z tych względów należy uznać, że jedynie otwarcie likwidacji i jej zakończenie oraz złożenie w sądzie rejestrowym najpóźniej do 31 grudnia 2009 r. wniosku o wykreślenie spółki z rejestru zwalnia spółkę z obowiązku przeklasyfikowania działalności według PKD 2007.

WAŻNE!

Jedynie otwarcie likwidacji i jej zakończenie oraz złożenie w sądzie rejestrowym najpóźniej do 31 grudnia 2009 r. wniosku o wykreślenie spółki z rejestru zwalnia spółkę z obowiązku przeklasyfikowania działalności według PKD 2007.

Likwidacja spółki po 31 grudnia 2009 r.

Inaczej jest, jeżeli spółka z o.o. otworzy proces likwidacyjny przed 31 grudnia 2009 r., a zakończy go dopiero w 2010 r. Taka spółka ulegnie rozwiązaniu dopiero w 2010 r., po uprzednim wykreśleniu jej z KRS, a zatem dopiero z momentem wykreślenia spółki przez sąd ustanie jej byt prawny. Z tego względu na takiej spółce z o.o., postawionej w stan likwidacji, ciąży obowiązek przeklasyfikowania przedmiotu swojej działalności według PKD 2007 do dnia 31 grudnia 2009 r.

PRZYKŁAD

I. W „Estera” sp. z o.o., zarejestrowanej w 2007 r., w listopadzie 2009 r. otwarto proces likwidacyjny i zgłoszono w tym zakresie stosowny wniosek do sądu rejestrowego. Proces likwidacyjny zakończył się w styczniu 2010 r. Odpowiednio wykreślenie spółki z rejestru stało się możliwe dopiero w styczniu 2010 r. Do stycznia 2010 r. spółka istniała, tzn. nie ustał jej byt prawny. Tym samym miała ona obowiązek dokonać przeklasyfikowania przedmiotu swojej działalności według PKD 2007 do 31 grudnia 2009 r.

II. W „Estera” sp. z o.o., zarejestrowanej w 2007 r., w listopadzie 2008 r. otwarto proces likwidacyjny i zgłoszono w tym zakresie stosowny wniosek do sądu rejestrowego. Proces likwidacyjny zakończył się w grudniu 2009 r. W dniu 30 grudnia 2009 r. złożono w sądzie rejestrowym wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. Ponieważ wniosek o wykreślenie spółki z rejestru został złożony jeszcze w grudniu 2009 r., spółka nie miała obowiązku przeklasyfikowania przedmiotu swojej działalności według PKD 2007.

Niezależnie zatem od tego, czy podmiot gospodarczy likwidowany po 31 grudnia 2009 r. aktywnie prowadzi działalność gospodarczą, czy też otwarł proces likwidacyjny (sp. z o.o.), najpóźniej do 31 grudnia 2009 r. jego przedmiot działalności musi ulec przeklasyfikowaniu według PKD 2007 w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Z obowiązku tego może zostać zwolniony wyłącznie wtedy, gdy do 31 grudnia 2009 r. przestanie istnieć lub po zakończeniu postępowania likwidacyjnego złoży do KRS wniosek o wykreślenie go z ewidencji właśnie do 31 grudnia 2009 r.

• art. 270, 272, 277 i 282 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 104, poz. 860

• § 1 i 3-6 rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - Dz.U. Nr 251, poz. 1885; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 59, poz. 489

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA