reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Przeklasyfikowanie rodzajów działalności PKD 2007 w KRS - do 31 grudnia 2009 r.

Przeklasyfikowanie rodzajów działalności PKD 2007 w KRS - do 31 grudnia 2009 r.

Do 31 grudnia 2009 r. przedsiębiorcy mają obowiązek aktualizacji przedmiotu działalności w rejestrze przedsiębiorców na zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności 2007 (PKD 2007). Jak dokonać przeklasyfikowania rodzajów działalności – poniżej instrukcja na przykładzie spółki jawnej.


Zasady funkcjonowania spółki jawnej określają art. 22-85 k.s.h. Przede wszystkim umowa spółki jawnej powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Powinna zawierać firmę i siedzibę spółki, określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika oraz ich wartość, przedmiot działalności spółki i czas jej trwania, jeśli jest oznaczony. Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie wymagają, aby w samej umowie spółki przedmiot działalności został określony ściśle według PKD. Wystarczające jest samo określenie w umowie rodzaju prowadzonej działalności.

Zgłoszenie spółki do KRS - rejestru przedsiębiorców powinno zawierać m.in. przedmiot działalności spółki. Wszelkie zmiany w tym zakresie należy zgłaszać sądowi rejestrowemu.

Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców powinien być podpisany przez osoby uprawnione do reprezentacji zgodnie z wpisem do KRS, bądź też przez pełnomocnika ustanowionego przez te osoby. W tym ostatnim przypadku należy do wniosku o zmianę wpisu załączyć pełnomocnictwo oraz uiścić od niego opłatę skarbową.

1 stycznia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). PKD wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 stycznia 2004 r. można stosować nie dłużej niż do 31 grudnia 2009 r. Oznacza to, że podmioty podlegające obowiązkowi wpisu do rejestru są obowiązane zgłosić w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) zmiany klasyfikacji działalności zgodnie z PKD 2007.

W zależności od tego, w jaki sposób w umowie spółki określony został przedmiot działalności, konieczna będzie odpowiednio zmiana umowy spółki w części dotyczącej przedmiotu działalności przed złożeniem do sądu rejestrowego wniosku o zmianę wpisu, bądź też złożenie w sądzie rejestrowym wniosku o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców wraz z załączeniem umowy spółki w dotychczasowym brzmieniu. Oznacza to, że jeżeli w umowie spółki przedmiot działalności został określony ściśle według PKD 2004, to należy zmienić umowę spółki w części dotyczącej przedmiotu jej działalności. Jeżeli jednak w umowie wskazano jedynie rodzaj działalności bez wskazywania numerów PKD, nie ma konieczności zmiany umowy spółki. Spółka ma jednak nadal obowiązek dokonać zmiany PKD w KRS.

WAŻNE!

Jeżeli w umowie spółki przedmiot działalności został określony ściśle według PKD 2004, to należy zmienić umowę spółki w części dotyczącej przedmiotu jej działalności. Jeżeli jednak w umowie wskazano jedynie rodzaj działalności bez wskazywania numerów PKD, nie ma konieczności zmiany umowy spółki.

Kodeks spółek handlowych nie reguluje kwestii zmiany umowy w trakcie trwania spółki. Jednak z zawartych w nim przepisów i charakteru spółki jawnej jako spółki osobowej można wywnioskować, że zmiana umowy wymaga zgody wszystkich wspólników. Zmiany umowy spółki należy dokonać przez sporządzenie aneksu do umowy w formie pisemnej.

PRZYKŁAD

Jan Olczak oraz Edyta Król i Lidia Medres prowadzą piekarnię pod firmą Zakład Piekarski Olczak i Wspólnicy Spółka Jawna.

W umowie spółki przedmiot działalności został wskazany ściśle według PKD 2004 w następujący sposób:

§ 7. Przedmiotem działalności spółki jest:

1) produkcja pieczywa (PKD 15.81.A);

2) produkcja wyrobów ciastkarskich świeżych (PKD 15.81.B);

3) produkcja wyrobów piekarskich i ciastkarskich o przedłużonej trwałości (PKD 15.82.Z).

Uwaga!

Jeżeliby w tej samej spółce w umowie jako przedmiot działalności wskazano ogólnie rodzaj działalności, bez wskazywania numerów PKD:

„§ 7. Przedmiotem działalności spółki jest produkcja pieczywa i ciastek oraz ciast i innych wyrobów cukierniczych o przedłużonej trwałości.”,

to spółka nie musiałaby dokonywać zmian w umowie spółki. Nadal jednak konieczne byłoby dokonanie zmiany wpisu przedmiotu działalności na zgodny z PKD 2007 w rejestrze przedsiębiorców.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama