REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ranking kart kredytowych

Które banki mają w swojej ofercie najlepsze karty kredytowe? W rankingu przygotowanym przez analityków Open Finance pierwsze miejsca zajmują karty Citibanku, Alior Banku i Polbanku.

Banki walczą o klientów z sektora MŚP

Millennium liczy na powtórzenie sukcesu z bankowości detalicznej, w czym ma pomóc zastrzyk kapitału z emisji, Kredyt Bank stawia na mobilnych doradców i kredyty w 24 godziny.

Około 5 tys. odbiorców energii elektrycznej bez prądu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że łącznie na terenie województw małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i zachodniopomorskiego około 5 tys. odbiorców pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej.

Jak przygotować i podpisać dobrą umowę najmu?

Eksperci Ministerstwa Gospodarki przygotowali obszerny poradnik omawiający krok po kroku przygotowanie korzystnej umowy najmu. Pamiętajmy, że każdą umowę (także umowę najmu) można i trzeba negocjować . Gdy wynajmujący nie chce dostosowywać jej wzorca do potrzeb najemcy, zasłaniając się umową kredytową, to często jest to tylko taktyczny wybieg.Warto zapoznać się z tym poradnikiem.

REKLAMA

Za wzrost gospodarczy odpowiadają rynki wschodzące

Za tegoroczny światowy wzrost gospodarczy odpowiadać będą głównie rynki wschodzące Chin, Indii i Brazylii. Liderem będą Chiny.

Fundusze promocji produktów rolnych zgromadziły 11,5 mln zł

Minister rolnictwa i rozwoju wsi powołał członków komisji zarządzających funduszy promocji produktów rolno – spożywczych, wyłonionych w trybie naboru uzupełniającego, które po I kwartale funkcjonowania zgromadziły około 11,5 mln zł.

Polska chce eksportować towary rolno-spożywcze na Bliski Wschód

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się z ministrem gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sultanem Bin Saeed Al Mansouri.

Karta podatkowa jest rozliczana do 1 lutego

Opodatkowani kartą podatkową nie składają zeznania rocznego, ale informację PIT-16A o zapłaconych w ciągu roku składkach na ubezpieczenie zdrowotne.

REKLAMA

Zwrócone składki ZUS a zeznanie podatkowe

Otrzymałem z ZUS zwrot składek ubezpieczeniowych. Zastanawiam się teraz, czy taki zwrot powinienem wykazać w zeznaniu podatkowym i opodatkować. Fiskus zwróci mi też nadpłatę podatku dochodowego za poprzedni rok, czy od tej nadpłaty zostanie on odliczony ?

Ile płacimy za ogrzanie mieszkania

Koszty ogrzewania źle ocieplonego mieszkania wybudowanego z „wielkiej płyty” mogą być nawet dwukrotnie wyższe od kosztów mieszkania w nowym, energooszczędnym budownictwie. Najwięcej ciepła ucieka przez okna, dach i ściany.

Kredyty „Rodzina na swoim” cieszą się popularnością

BGK szacuje, że w tym roku banki udzielą o 40 proc. więcej kredytów z dopłatą niż w rekordowym 2009 roku. Ale bardzo prawdopodobne, że od kwietnia zmniejszą się limity cen nieruchomości, umożliwiające skorzystanie z programu Rodzina na swoim.

1 lutego ostatni dzień rozliczenia PIT-28

Podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć roczny PIT-28. Ostatnim dniem na wysłanie PIT-28 za 2009 rok jest poniedziałek 1 lutego 2010 roku. Podatnicy, którzy zapomną o terminowym rozliczeniu z fiskusem, zostaną ukarani.

Regulamin pracy zakładowym źródłem prawa

Regulamin pracy jest zakładowym źródłem prawa. Jego postanowienia nie mogą być mniej korzystne niż ogólnie obowiązujące przepisy prawa pracy.

Pracodawcy chętnie skorzystają z e-PIT za 2009 rok

W rozliczeniu PIT za 2008 rok pracodawcy złożyli prawie 218 tys. deklaracji PIT-11 i PIT-40. Liczba ta może znacznie się zwiększyć w rozliczeniu za 2009 rok. Elektroniczne rozliczenia są bowiem szybsze i tańsze.

Przewodnik dla przedsiębiorców po funduszach unijnych

Firmy planujące pozyskać dotacje na innowacyjne przedsięwzięcia mogą skorzystać z bezpłatnego przewodnika, który w sposób szczegółowy opisuje dostępne instrumenty i krok po kroku wyjaśnia jak poruszać się w procesie aplikacji.

Jak uzyskać nakaz zapłaty

Zatory płatnicze to dla wielu przedsiębiorców prawdziwy problem. Niekiedy nie tylko bieżące sprawy, ale nawet byt firmy zależą bowiem od zapłaty kilku faktur. Niestety polskie prawo nie pozwala na zbyt szybkie dochodzenie należności. Pomimo bowiem uzyskania nakazu zapłaty bywa tak, że sprawy ciągną się miesiącami, a i tak trzeba później oddać sprawę komornikowi.

Dla zerowego VAT ważny jest dokument wywozu

Podatnik dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej może stosować zerową stawkę VAT, pod warunkiem że z dokumentów bezsprzecznie wynika, że towar został wywieziony z kraju.

Działalność gospodarcza po zgłoszeniu wniosku o emeryturę

W 2008 r. ukończyłem 60 lat. Udowodniłem 35 lat składkowych i nieskładkowych, w tym 29 lat zatrudnienia na umowę o pracę. Od kilku lat jestem zatrudniony i jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą. Zgłosiłem w ZUS wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury pracowniczej, ale z końcem 2009 r. moja umowa o pracę została rozwiązana. Dalej będę prowadził działalność gospodarczą. Czy spełniam warunki wymagane do przyznania emerytury pracowniczej? Czy mogę kontynuować działalność gospodarczą przed wydaniem decyzji w sprawie emerytury, czy muszę na ten czas zawiesić albo wyrejestrować działalność?

Ile kosztuje ogrzanie 2-pokojowego mieszkania

Koszty ogrzewania źle ocieplonego mieszkania wybudowanego z „wielkiej płyty” mogą być nawet dwukrotnie wyższe od kosztów mieszkania w nowym, energooszczędnym budownictwie. Najwięcej ciepła ucieka przez okna, dach i ściany.

Tytułowanie w protokole dyplomatycznym

W kontaktach dyplomatycznych podczas przedstawiania osób, nawiązywania i prowadzenia rozmowy ważna jest wiedza, jak zwracać się do poznanych osób. Na tym polu, niestety, często zdarzają się błędy. W obrębie własnego państwa błędy zostaną prawdopodobnie łatwiej wybaczone, niż w kontaktach międzynarodowych, gdzie istnieje większe niebezpieczeństwo, że niewłaściwa forma nie zostanie odczytana jako pomyłka wynikająca z braku wiedzy, ale zamierzone działanie, mające na celu zdeprecjonować osobę.

Coraz mniejsze szanse na wzrost

Na giełdach trwa przeciąganie liny. Byki zdają się opadać z sił. Zbyt wiele przemawia przeciw nim. Niedźwiedzie na razie spokojnie drążą swoją ścieżkę a ich potencjał wydaje się być wykorzystany dopiero w niewielkim stopniu. Obronie trendu nie sprzyjają niezbyt korzystne dane makroekonomiczne, ale pozytywne też nie są dobrze odbierane. Taka sytuacja nie wróży wielkiego powodzenia kontynuacji wzrostów.

Sylwetka dyplomaty

Do pełnienia ról dyplomatycznych od początków dziejów dyplomacji delegowano członków arystokracji. W starożytności posłami byli wybitni mówcy, osoby znające przepisy i etykietę.

Organizacja oficjalnego życia dyplomatycznego

Świat dyplomacji rządzi się ściśle określonymi regułami, które dokładnie wskazują kto i jak powinien zachować się w każdej sytuacji. Bycie dyplomatą wymaga znajomości tych zasad i budowania w oparciu o nie harmonogramu życia dyplomatycznego.

Początki rytuałów dyplomatycznych

To wielka sztuka właściwie przyjąć i ugościć przedstawicieli dyplomatycznych z innych państw. Należy okazać należny szacunek posłowi, który reprezentuje innego władcę, a jednocześnie pokazać własny kraj od najlepszej strony. Niektóre rytuały mogą wywodzić się z kultury i obyczajów danego państwa, inne mają swoje korzenie w odległej przeszłości.

Posłowie

Funkcja posła, podobnie jak wszystko na świecie ma swoją historię. Jest to historia dość długa, gdyż wysyłanie poselstw w celu podpisania umów handlowych, sojuszy i bezkrwawego rozwiązywania konfliktów było znane już w starożytności.

Jednolita stawka dla najmu

Podatnicy osiągający przychody z najmu prywatnego zapłacą w tym roku podatek ryczałtowy według jednej 8,5-proc. stawki.

Słabną różnice między zawodem radcy prawnego a adwokatem

Adwokat i radca prawny to dwa różne zawody. Chociaż w ostatnim czasie można zauważyć niwelowanie różnic między obydwoma profesjami.

Zasady przyznawania emerytur z FUS są zgodne z prawem

Zasady wyliczania i przyznawania emerytur z FUS osobom mającym ustalone prawo do emerytury wojskowej i policyjnej są zgodne z konstytucją - uznał w dniu 27 stycznia 2010 roku Trybunał Konstytucyjny.

MS skontroluje prokuratury

W nawiązaniu do pojawiających się doniesień dotyczących nieprawidłowości przy przechowywaniu akt ze śledztw prowadzonych przez wydziały ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadzi kontrole w prokuraturach.

PAIiIZ: powstanie ponad 8 tys. miejsc pracy

W 2009 roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zakończyła pozytywną decyzją 29 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 767,9 mln euro. Dzięki inwestycjom powstanie 8, 152 tys. nowych miejsc pracy.

Gospodarka rośnie zgodnie z planem

Na 1,7 proc. oszacował Główny Urząd Statystyczny tempo wzrostu gospodarczego naszego kraju w ubiegłym roku. Ta wielkość nie stanowi zaskoczenia. Ekonomiści spodziewali się, że może ona wynieść od 1,4 do 2 proc. a wypadkowa ich prognoz wynosiła 1,6 proc.

Jak zadbać o własną emeryturę

Rządowe plany reformy systemu emerytalnego przewidują ograniczenie roli OFE. Propozycje te budzą wśród ekonomistów obawy o wysokość przyszłych emerytur. Warto zastanowić się, jak samemu zadbać o własną przyszłość.

Tempo wzrostu gospodarczego może sięgnąć 3,5 proc.

Według wstępnych szacunków GUS, w 2009 roku PKB wzrósł o 1,7 proc. wobec oczekiwanych 1,6 proc. i naszej prognozy 1,7 proc. – informuje Getin Noble Bank.

Rodzina na swoim nie płaci PIT

Uzyskane dopłaty w ramach uczestnictwa w programie „Rodzina na swoim” są zwolnione z PIT.

MG ulepsza regulacje energetyczne

Poprawa efektywności energetycznej, system ochrony odbiorców wrażliwych oraz ułatwienia w realizacji inwestycji to tylko niektóre z obszarów, w których Ministerstwo Gospodarki przygotowuje nowe regulacje. Proponowane zmiany pomogą zrealizować cele wyznaczone w „Polityce energetycznej Polski do 2030 roku.”.

Ponad 250 mln zł dotacji na infrastrukturę uczelni

W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na poprawę infrastruktury sześciu polskich uczelni przeznaczonych zostało ponad 250 mln zł – poinformowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Kurs centralny euro w ERM II

Wejście Polski do strefy euro musi być poprzedzone dwuletnim przebywaniem w mechanizmie ERM II, w którym kurs euro będzie mógł się odchylać o 15% od ustalonego kursu centralnego.

Banki wolą zarabiać na depozytach

Z przedstawionych przez Narodowy Bank Polski danych wynika, że w ubiegłym roku banki wolały gromadzić pieniądze na depozytach niż zarabiać na kredytach. W tym czasie klienci zgromadzili na lokatach i kontach bankowych niemal 50 miliardów złotych.

Reforma emerytalna to próba demontażu całego systemu

Po fali krytyki propozycji zmian w systemie emerytalnym zgłoszonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ogłaszanym jutro planie konsolidacji wydatków publicznych nie znajdą się żadne punkty dotyczące OFE.

Ubezpieczyciele współpracują z warsztatami samochodowymi

Ubezpieczyciele oferujący polisy komunikacyjne rozwijają współpracę z warsztatami samochodowymi. Dostają one prawo do oceny rozmiarów szkód, co przyspiesza rozpoczęcie naprawy. Towarzystwa oszczędzają, bo nie muszą posyłać swoich pracowników.

Projekty infrastrukturalne dofinansuje UE

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko pozwoli na zasilenie polskiej gospodarki 27 mld euro, z czego 19 mld euro będzie pochodziło z funduszy unijnych - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, podczas konferencji „Realizacja projektów infrastrukturalnych w ramach PO IiŚ na lata 2007 – 2013”, która odbyła się 27 stycznia br. w Warszawie.

UOKiK: przejęcia w przemyśle lotniczym, spożywczym i elektrycznym

Prezes UOKiK zgodziła się na kolejne połączenia – zielone światło ma m.in. przemysł lotniczy, elektryczny, spożywczy oraz energetyka.

Dłużnicy alimentacyjni z Warszawy trafią do bazy BIG InfoMonitor

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w styczniu 2010 roku rozpoczął współpracę z firmą BIG InfoMonitor w zakresie przyjmowania od miasta informacji gospodarczych, dotyczących dłużników alimentacyjnych. Osoby, których dane znajdą się w zasobach Centralnej Ewidencji Dłużników, mogą mieć problemy z uzyskaniem kredytu, pożyczki, z zakupami na raty oraz z zakupem Internetu i innych usług.

dbNet liderem rankingu kont internetowych

Około 8 mln osób korzysta w Polsce z kont internetowych. Ich główną zaletą jest wygoda i najczęściej bardzo niskie opłaty.

Program wsparcia w kryzysie utknął w rządowych gabinetach

Firmy, które są ofiarami kryzysu, nie powinny liczyć na pomoc ekstra z funduszy unijnych. Opóźnia się wprowadzenie prawa, które pozwoliłoby im uzyskać nawet 2 mln zł wsparcia na inwestycje.

Pracodawca może złożyć informację PIT-11 bez wszystkich danych pracownika

Pracodawca, który nie posiada pełnych danych o swoim pracowniku wymaganych do złożenia PIT-11, powinien złożyć deklarację podatkową z pominięciem brakujących informacji.

Do 1 lutego firma ma czas na złożenie ZUS IWA

Przedsiębiorcy, którzy w 2009 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych muszą do 1 lutego złożyć informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA.

Czy można skorzystać z jednorazowej amortyzacji po rozpoczęciu amortyzacji na zasadach ogólnych

Czy istnieje możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji (na podstawie art. 16k ust. 7 updop), w sytuacji gdy spełnione są wszystkie wymagania, lecz środek trwały został już wprowadzony do ewidencji środków trwałych i co miesiąc dokonywane są odpisy amortyzacyjne? Jednorazowa amortyzacja stanowiłaby różnicę między wartością początkową środka trwałego a dokonanymi odpisami amortyzacyjnymi.

Tworzenie zfśs w 2010 r.

Jednym z narzędzi służących do realizacji działalności socjalnej przez pracodawców na rzecz osób uprawnionych jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Dla niektórych pracodawców tworzenie zfśs jest ustawowym obowiązkiem. Inni pracodawcy mogą go utworzyć dobrowolnie.

Firmy znajdą pracownika przez internet

Od połowy roku przedsiębiorcy, pracownicy i bezrobotni będą mogli elektronicznie składać oferty pracy w ogólnopolskim portalu internetowym zarządzanym przez resort pracy. Obecnie są one zbierane przez urzędy pracy.

REKLAMA