Trwają rozmowy na temat bezpieczeństwa na terenie PKP
REKLAMA
REKLAMA
Tematem spotkania były propozycje zmian dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa na terenie należącym do PKP (m.in. budynki, tory, pociągi, perony). Projekt rządowy, który jest na etapie uzgodnień międzyresortowych, zakłada włączenie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na kolei, nie zastrzeżonych do kompetencji zarządów i przewoźników kolejowych, do obowiązków Policji.
REKLAMA
Natomiast w projekcie poselskim zaproponowano utworzenie Straży Kolejowej, która będzie odrębną państwową umundurowaną formacją.
REKLAMA
Związkowcy przedstawili swoje stanowisko i zgłosili propozycje rozpoczęcia debaty nad możliwością przyznania funkcjonariuszom SOK dodatkowych uprawnień, co w ich ocenie spowodowałoby odciążenie Policji. Chcą także, aby w przypadku wchłonięcia Straży Ochrony Kolei przez Policję określić przelicznik, zgodnie z którym okres wypracowany w Straży będzie się liczył jako lata pracy w Policji.
Minister Adam Rapacki powiedział, że Straż Ochrony Kolei ze względu na powierzone zadania pełni bardzo ważną rolę w systemie ochrony bezpieczeństwa publicznego. Zapewnił także, że strona rządowa gotowa jest do dalszych rozmów i negocjacji nad kształtem formacji, a o ostatecznych rozstrzygnięciach zadecyduje Parlament.
W spotkaniu uczestniczyli również zastępca Komendanta Głównego Policji gen. Waldemar Jarczewski, zastępca Komendanta Głównego SOK Józef Zajkowski oraz naczelnik Wydziału Nadzoru i Koordynacji Służb Porządku Publicznego Andrzej Sprycha.
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym SOK znajduje się w strukturze organizacyjnej PKP Polskich Linii Kolejowych Spółki Akcyjnej (będącej zarządcą infrastruktury kolejowej).
MSWiA/IN
Zobacz także: Bezpieczna podróż Wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.