| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Lewiatan: Indeks Biznesu odnotował wzrost

Lewiatan: Indeks Biznesu odnotował wzrost

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu odnotował wzrost o jeden punkt w ujęciu kwartalnym i o siedem punktów w notowaniu rocznym. Tym samym indeks roczny wrócił do poziomu sprzed recesji.

Odżywa popyt wewnętrzny, utrzymuje się dobre tempo wzrostu spożycia indywidualnego, zahamowany został spadek inwestycji. Mimo rosnącego deficytu i zadłużenia finansów publicznych polska gospodarka jest atrakcyjna dla globalnych inwestorów, bo nie wpadła w recesję i dysponuje prężnym sektorem przedsiębiorstw i banków o stabilnych finansach.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu odnotował wzrost o jeden punkt w stosunku do ostatniego kwartału ub.r. w ujęciu kwartalnym, natomiast indeks roczny skoczył w górę aż o siedem punktów do 46 pkt. Tym samym indeks roczny wydostał się ostatecznie z dołka zeszłego roku, powracając do poziomów sprzed roku, czyli sprzed recesji.

Wyraźnie odżywa popyt wewnętrzny, utrzymuje się dobre tempo wzrostu spożycia indywidualnego, zahamowany został spadek inwestycji. Do tego mamy nadal dobre wyniki w eksporcie, który powrócił już do poziomu sprzed załamania.

Mimo rosnącego deficytu i zadłużenia finansów publicznych polska gospodarka wydaje się atrakcyjna dla globalnych inwestorów, bo nie wpadła w recesję i dysponuje prężnym sektorem przedsiębiorstw i banków o zdrowych i stabilnych finansach.

Dodatkowo pomaga kurs złotego zachęcając do relokacji produkcji do Polski dla obniżki kosztów. Jak się okazuje mimo niewielkiego wzrostu bezrobocia mamy też najlepsze w Europie wyniki w zakresie poprawy wydajności pracy w roku recesji.

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także: ABC firmy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK