REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jesienią polscy przedsiębiorcy odwiedzą Dolinę Krzemową

Jesienią przedstawiciele polskich firm odwiedzą Dolinę Krzemową i spotkają się z amerykańskimi inwestorami. Umożliwi im to działający w Palo Alto w USA Polsko-Amerykański Hub Innowacyjności, który zorganizuje bezpośrednie spotkania biznesowe.

Od samochodu typu pick-up należy zapłacić podatek akcyzowy

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 maja br. (sygn. akt I GSK 370/12) oddalił skargę kasacyjną podmiotu, złożoną na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 4 października 2011 r. o sygn. I SA/Gd 685/11. Wyrokiem tym Sąd utrzymał klasyfikację pojazdu marki Mitsubishi model L 200 do pozycji 8703 taryfy celnej, a co za tym idzie uznanie go za samochód osobowy i opodatkowanie akcyzą.

"Podlaski akcelerator innowacji" - konkurs pomysłów na biznes

Autorzy najlepszych pomysłów na biznes wyłonionych w konkursie "Podlaski akcelerator innowacji", który ogłosił Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, otrzymają różnego rodzaju wsparcie. Propozycje można składać do 15 czerwca.

UOKiK chce mieć więcej uprawnień przy kontrolowaniu przedsiębiorców

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce zmienić przepisy dotyczące kontroli i przeszukania u przedsiębiorców. Kontrolerzy mogliby korzystać z pomocy policji, a także żądać od kontrolowanych dostępu do poczty elektronicznej i haseł do komputerów.

REKLAMA

Od przychodu akcjonariusza należy zapłacić zaliczkę na podatek w miesiącu uzyskania dywidendy

Minister finansów potwierdził w opublikowanej interpretacji ogólnej, że dochód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej rozlicza się w miesiącu otrzymania dywidendy niezależnie od tego, czy akcjonariuszem jest osoba fizyczna czy prawna.

Można przywrócić do pracy odwołanego prezesa spółki

Sąd Najwyższy uznał, że odwołany członek zarządu spółki, z którym rozwiązano umowę o pracę z naruszeniem prawa, może wystąpić z roszczeniem o przywrócenie do pracy, ale sąd powinien zasądzać takie roszczenie tylko w wyjątkowych wypadkach.

UOKiK chce wysokich kar dla menedżerów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponuje nową karę dla menedżerów w wysokości do 500 tys. euro za dopuszczenie do naruszenia zakazu nadużywania pozycji dominującej przez firmę lub zakazu porozumień ograniczających konkurencję.

UOKiK chce zwiększyć zainteresowanie przedsiębiorców programem łagodzenia kar

Założenia zmian w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów są już gotowe. Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi. Dokument dostępny jest na stronie internetowej www.uokik.gov.pl

REKLAMA

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in.: świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, podejmowania działalności gospodarczej, ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, prewencji wypadkowej ZUS, korygowania dokumentów ubezpieczeniowych.

Zatory płatnicze to duży problem dla firm

Ponad 60 proc. przedsiębiorców zrzeszonych w Business Centre Club uważa, że zatory płatnicze są dla nich dużym problemem w prowadzeniu działalności biznesowej - poinformowali przedstawiciele tej organizacji podczas debaty.

Nowe zasady informowania ubezpieczonych o opłaconych za nich składkach

ZUS przypomina o zmianach, które zaszły w 2011 r. w zakresie informowania ubezpieczonych przez ich płatników o składkach, które zostały za nich rozliczone w imiennych raportach miesięcznych. ZUS przygotował szablon, z którego płatnicy będą mogli skorzystać w celu przekazania rocznej informacji dla ubezpieczonych. Pierwsza taka informacja musi zostać przekazana w terminie do 28 lutego 2013 r.

19 proc. firm przewiduje poprawę koniunktury gospodarczej

Od listopada 2011 r. do kwietnia br. wśród przedsiębiorstw zatrudniających ponad 10 osób - z 11 do 19 wzrósł odsetek spodziewających się poprawy koniunktury. Jednocześnie z 28 do 15 proc zmniejszył się w tym gronie odsetek firm obawiających się recesji - podaje Randstad.

Koniec z podwójnymi karami za niepłacenie składek ZUS

Nie będzie już można karać dwa razy tej samej osoby za niepłacenie w terminie i we właściwej wysokości składek do ZUS - przewiduje nowelizacja przepisów, którą bez poprawek, jednogłośnie poparł Senat. Zmiana wynika z wyroku TK.

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych a dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomina, że miesięczne dofinansowanie nie przysługuje pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągającemu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%.

MPiPS chce urlopów wychowawczych także dla rodziców prowadzących firmy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i pracujące na innych warunkach niż umowa o pracę będą mogły skorzystać z urlopu wychowawczego, a składki za nie w tym okresie będzie opłacał budżet państwa - zakłada projekt przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Bezpłatna pomoc doradcza dla firm planujących wejście na giełdę

„Capital Express – nowa proinnowacyjna usługa doradcza dla firm z potencjałem” to propozycja dla małych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski, które poszukują funduszy na inwestycje i rozwój. Program zakłada profesjonalne doradztwo dla firm, które chcą pozyskać inwestora strategicznego albo kapitał z emisji akcji lub obligacji w drodze oferty prywatnej lub publicznej na rynkach GPW, NewConnect albo Catalyst. Wsparcie, dofinansowane w 100% z funduszy unijnych otrzymują firmy z największym potencjałem rozwoju, wyłonione w drodze konkursu.

Sejm uchwalił ustawę podwyższającą wiek emerytalny do 67. roku życia

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która podwyższa wiek emerytalny do 67. roku życia i zrównuje go dla kobiet i mężczyzn. Głosowało 455 posłów, za było 268, przeciw 185, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Będzie liberalizacja prawa karnego w obrocie gospodarczym

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wycofuje się z liberalizacji prawa karnego w obrocie gospodarczym - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski podczas konferencji prasowej. Gotowy projekt założeń ma być opracowany do połowy maja.

Firmy dłużej czekają na pieniądze

Utrzymujący się wzrost gospodarczy nie idzie w parze ze skłonnością do terminowego regulowania zobowiązań przez przedsiębiorców. Niemal co czwarta polska firma sygnalizuje wzrost problemów z otrzymaniem na czas zapłaty za towary i usługi - wynika z danych KRD.

Sejm przyjął przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców

Ograniczenie przypadków zatrudniania cudzoziemców nielegalnie przebywających w naszym kraju jest głównym celem ustawy o skutkach powierzania pracy obcokrajowcom przebywającym w Polsce wbrew przepisom. W czwartek ustawę przyjął Sejm.

Wyższe odsetki od zaległości podatkowych i w składkach ZUS

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę stopy procentowe NBP, a to oznacza, że zmienia się także stawka odsetek od zaległości podatkowych i od zaległości w opłacaniu składek ZUS.

Budżet opłaci składki społeczne za wychowujących dzieci

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ma gotowy projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który przewiduje, że budżet będzie opłacał składki na ubezpieczenia społeczne za osoby, które wychowują dzieci.

Kluby za zniesieniem podwójnych kar za niepłacenie składek ZUS

Wszystkie kluby sejmowe pozytywnie oceniły projekt zmian w przepisach przewidujący zniesienie możliwości podwójnego karania tej samej osoby za niepłacenie w terminie i we właściwej wysokości składek do ZUS. Nowelizacja wynika z wyroku TK.

RPP podniosła stopy procentowe o 25 pb

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu podniosła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,75 proc. w skali rocznej - podała RPP w środę w komunikacie.

Rząd przyjął projekt zmian w Prawie zamówień publicznych

Projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi przyjął rząd - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Zmiany dotyczą przede wszystkim zamówień w obronności i bezpieczeństwie.

W kwietniu nastroje wśród przedsiębiorców pogorszyły się

Według kwietniowego badania koniunktury, nastroje wśród przedsiębiorców w porównaniu z marcem uległy pogorszeniu, a wskaźnik bieżący spadł z 9,6 pkt do 2,2 pkt - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Sosnowiec: Park naukowo-technologiczny gotowy na przyjęcie kilkunastu firm

Kilkanaście firm może znaleźć miejsce w otwartym w poniedziałek Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym. Sfinansowana częściowo z unijnych środków, warta ponad 32,5 mln zł inwestycja powstała na terenie zamkniętej 13 lat temu kopalni Niwka-Modrzejów.

Polskie firmy w 2011 r. zainwestowały za granicą 7 mld dol.

Według firmy doradczej PWC szacunkowa wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich firm w ubiegłym roku wyniosła 7 mld dol., czyli była o 1,5 mld dol. wyższa niż rok wcześniej.

Spory gospodarcze będą rozpatrywane w sądzie tak, jak wszystkie inne

3 maja weszła w życie obszerna nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Przede wszystkim zniesione zostało odrębne postępowanie sądowe w sprawach gospodarczych, od tej pory spory między przedsiębiorcami będą rozpatrywane tak, jak zwykłe spory cywilne.

Auto może palić więcej paliwa, niż podał producent

Gwarancja, którą wydaje sprzedawca kupującemu samochód, nie obejmuje normy zużycia paliwa podanej przez producenta w katalogu auta - uznał Sąd Najwyższy. Właściciel auta nie może więc żądać wymiany pojazdu, bo pali ono więcej paliwa.

Gdańsk: Kapania edukacyjna dla firm o korzyściach z internetu

W dniu dzisiejszym w Gdańsku rozpocznie się "Internetowa rewolucja", czyli kampania edukacyjna skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw, poświęcona korzyściom płynącym z obecności w internecie.

Rada Ochrony Pracy zaniepokojona stanem bezpieczeństwa w budownictwie

W Polsce poprawiają się warunki pracy; w 2011 r. - w porównaniu z 2010 r. - spadła m.in. liczba wypadków przy pracy - takie są dane zaprezentowane na uroczystym posiedzeniu sejmowej Rady Ochrony Pracy.

Od 3 maja przedsiębiorcom łatwiej będzie dochodzić swoich należności

Od 3 maja 2012 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która zmienia regulację procedury odzyskiwania należności na drodze sądowej i egzekucyjnej. Główna zmiana polega na likwidacji odrębnej procedury gospodarczej przewidzianej do prowadzenia sporów między przedsiębiorcami.

PIT na ostatnią chwilę grozi mandatem

Zostawiając złożenie zeznania PIT na ostatnią chwilę narażamy się, że nie zrobimy tego w terminie, za co fiskus w praktyce karze mandatem do 3 tys. zł.

Większa ochrona klientów firm deweloperskich

Zabezpieczenie wpłat na rachunku powierniczym, umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego, prospekt informacyjny - to tylko niektóre rozwiązania wprowadzane przez nowe przepisy chroniące kupujących nieruchomości na rynku pierwotnym.

600 mln zł dotacji na wynalazki, 400 mln zł na nowoczesne inwestycje

Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać 600 mln zł unijnych dotacji na wprowadzanie wynalazków do produkcji oraz 400 mln zł na inwestycje w nowe technologie. Komitet Monitorujący zatwierdził nowy podział pieniędzy w programie Innowacyjna Gospodarka.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia w maju

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in.: świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, podejmowania działalności gospodarczej, ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcom potrzebny minister

Poseł Łukasz Gibała przekonuje, że trzeba powołać ministra ds. przedsiębiorczości. Pomysł znajduje poparcie firm - donosi "Puls Biznesu"

Wprowadzenie faktur uproszczonych to dobry pomysł

Możliwość zastosowania w obrocie między przedsiębiorcami faktur uproszczonych, co zakładają propozycje ministerstwa dotyczące zmiany ustawy o VAT, to dobry pomysł, gdyż usprawni i przyśpieszy rozliczenia - oceniają eksperci Lewiatana.

Wiele firm budowlanych jest zagrożonych upadłością

Duże firmy budowlane mają kłopoty finansowe, zagrożeni bankructwem są niektórzy wykonawcy i podwykonawcy - powiedział wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury Janusz Piechociński. Zdaniem ekspertów, kłopoty wynikają m.in. z ostrej konkurencji i zatorów płatniczych.

ZUS testuje nowy portal dla płatników i ubezpieczonych

ZUS rozpoczął testy nowego portalu, który umożliwi płatnikom i ubezpieczonym obsługę przez internet swoich spraw. Portal ma ruszyć od lipca tego roku.

MG wybrało fundusze, które będą udzielać pożyczek przedsiębiorcom

Ministerstwo Gospodarki rozstrzygnęło konkurs na fundusze, które będą udzielać pożyczek przedsiębiorcom poszkodowanym przez powodzie. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać do 50 tys. zł pożyczki. Na razie wybrano fundusze dla 11 województw.

Drobne firmy sparzyły się na zagranicznych rynkach

Jeszcze pięć lat temu działalność eksportową prowadziło 65 proc. firm. Od tego czasu ich odsetek kurczy się z roku na rok. Obecnie zagraniczne kontakty ma już tylko 53 proc. przedsiębiorstw - donosi "Puls Biznesu", powołując się na dane NBP.

Firmy korzystają z serwisów społecznościowych, bo robi to konkurencja

Dla polskich firm główną motywacją do korzystania z portali społecznościowych jest fakt, że narzędzia tego używa konkurencja - twierdzi tak aż 62 proc. przedstawicieli przedsiębiorstw. To wnioski z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte.

Oczekiwania firm sugerują niewielką poprawę w sektorze

Oczekiwania firm wobec II kwartału 2012 r. sugerują niewielką poprawę w sektorze przedsiębiorstw - wynika z badań NBP. Dodano, że ewentualne umiarkowane wzmocnienie złotego nie powinno zagrażać eksporterom.

Termin zwrotu nadpłaconych składek zdrowotnych - niekonstytucyjny

Niezgodny z konstytucją był przepis, który nie pozwalał ubezpieczonym dochodzić zwrotu nienależnie opłaconych składek zdrowotnych, jeżeli od dnia ich opłacenia upłynęło ponad pięć lat - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Przepis obecnie już nie obowiązuje.

Specjaliści ostrzegają przed propozycjami pracy przez internet

Przyjęcie wysłanej e-mailem propozycji pracy może zakończyć się wmanipulowaniem internauty w mechanizm prania brudnych pieniędzy - ostrzegają specjaliści z dziedziny informatyki śledczej, którzy coraz częściej odnotowują podobne próby.

Wzrost produkcji słabszy, ale to nie sygnał załamania

Główna ekonomistka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o czwartkowych danych GUS dotyczących produkcji przemysłowej. W marcu zwiększyła się ona o 0,7 proc. licząc rok do roku, podczas gdy rynek oczekiwał zwyżki o 4,3 proc.:

Skarbówka sprawdzi obrót w internecie

Spóźniona legalizacja e-sprzedaży może oznaczać problemy, a na pewno kontrolę fiskusa - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Będzie uproszczona faktura i podwyżki VAT

Resort finansów pracuje nad zmianą ustawy o VAT, która wprowadzi fakturę uproszczoną - powiedziała rzeczniczka prasowa administracji podatkowej w MF Wiesława Dróżdż. Planowana jest też podwyżka podatku na lody czy kość słoniową.

REKLAMA