REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PO zapowiada zmiany w PIT, CIT i VAT

REKLAMA

Zmiany prawa podatkowego (CIT, PIT i VAT), mające na celu likwidację patologii zatorów płatniczych, zapowiedzieli na konferencji prasowej politycy Platformy Obywatelskiej. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2013 r.

Klub parlamentarny PO przygotował pakiet ustaw pod nazwą "Stop patologii zatorów płatniczych". O planowanych zmianach w prawie podatkowym poinformowali na piątkowej konferencji prasowej szef klubu PO Rafał Grupiński i szef sejmowej komisji skarbu Adam Szejnfeld (PO).

REKLAMA

REKLAMA

PO podkreśla, że to właśnie zatory płatnicze są największą obecnie barierą i zagrożeniem dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. "Zatory płatnicze to cichy zabójca przedsiębiorców, morderca, który zabija powoli. Klub PO postanowił zlikwidować tego cichego zabójcę. Chcemy chronić polskie przedsiębiorstwa przed bankructwami, a pracowników przed bezrobociem" - mówił Szejnfeld. Jak poinformował, czas trwania przeterminowanych płatności przekracza w Polsce cztery miesiące, zajmujemy pod tym względem trzecie miejsce od końca w Unii Europejskiej (za nami są jedynie Hiszpania i Portugalia).

Jak podkreśla PO, zatory płatnicze powodują, iż przedsiębiorca (wierzyciel) zmuszony jest do kredytowania swojego nieuczciwego kontrahenta (dłużnika). Jednocześnie przedsiębiorca ten kredytuje również państwo, bo - mimo iż nie otrzymał zapłaty za swoje towary lub usługi - zmuszony jest zapłacić państwu podatek dochodowy (CIT, PIT) czy też podatek od towarów i usług (VAT).

PO przekonuje, że proponowane zmiany powinny radykalnie poprawić płynność przedsiębiorstw, nie powodując jednocześnie uszczerbku dla budżetu.

Szejnfeld wyraził nadzieję, że zmiany w Prawie podatkowym poprze opozycja, w tym Prawo i Sprawiedliwość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany zaproponowane do trzech ustaw podatkowych (dot. CIT, PIT i VAT) mają na celu wprowadzenie prawa do obniżenia obowiązku podatkowego przez przedsiębiorcę, który nie dostał zapłaty za dostarczone przez siebie towary lub usługi. Jednocześnie działałby obowiązek podniesienia zobowiązania podatkowego wobec przedsiębiorcy, który otrzymał fakturę, ale za nią nie zapłacił.

REKLAMA

W przypadku wierzyciela ma być to prawo do korekty, w przypadku dłużnika ma być to obowiązek. PO chce zmienić prawo podatkowe bez wprowadzania zmian do prawa cywilnego. Korekt zobowiązań podatkowych przedsiębiorcy będą mogli dokonywać na bieżąco, w ramach okresu rozliczeniowego.

Mechanizm korekt w przypadku wszystkich trzech ustaw ma mieć zastosowanie po upływie 30 dni od terminu przewidzianego na zapłatę za wystawioną fakturę - informuje Platforma Obywatelska.

Mechanizm ten - tłumaczy PO - nie miałby zastosowania w sytuacjach zbycia wierzytelności jako nieściągalnych oraz utworzenia rezerwy na ich pokrycie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, a także w przypadku dochodzenia tych wierzytelności w postępowaniu sądowym (w tym przed sądem polubownym).

Z chwilą obniżenia swojego obowiązku podatkowego wierzyciel będzie zobowiązany - w ciągu 7 dni - zawiadomić o tym fakcie Urząd Skarbowy, podając jednocześnie wszystkie dane dotyczące swojego dłużnika. "Urząd Skarbowy będzie miał pełną wiedzę o tym, jakie firmy nieuczciwie działają na rynku" - podkreślił Szejnfeld.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA