REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rosja w WTO szansą dla polskich przedsiębiorstw?

Paweł Kozak

REKLAMA

Po 18 latach udało się w końcu dojść do porozumienia w sprawie przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Już 23 sierpnia nasz słowiański partner stanie się członkiem globalnego stowarzyszenia, mającego na celu liberalizację międzynarodowego handlu towarami i usługami, rozstrzyganie sporów między kooperantami oraz respektowanie praw własności intelektualnej. Co ta akcesja oznacza dla polskich przedsiębiorców?

Warunki członkostwa Rosji w Światowej Organizacji Handlu zostały oficjalnie zatwierdzone w grudniu 2011 roku w Genewie, podczas konferencji ministerialnej członków organizacji. Formalne przystąpienie Federacji nastąpi 23 sierpnia, 30 dni po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej. Rosja stanie się wówczas jej 154 członkiem. Droga Rosji do WTO była jednak długa i wyboista. Po raz pierwszy złożyła ona wniosek o przystąpienie w 1993 roku. Jest zatem państwem najdłużej negocjującym warunki z globalnym regulatorem. Po akcesji, 97 proc. światowego handlu skumuluje się w ramach WTO.

REKLAMA

Co się zmieni po 23 sierpnia?

REKLAMA

Rosja dołączając do struktur WTO zobowiązała się do wielu liberalizacji. Głównym obszarem negocjacji była redukcja stawek celnych w imporcie. Ustalono, że stawki te zmniejszą się średnio: dla artykułów rolnych z 13,2 proc. do 10,8 proc. oraz dla przemysłowych z 9,5 proc. do 7,3 proc. Największe zmiany wprowadzono w handlu artykułami papierniczymi (z 13,4 proc. do 8 proc.), zbożem i produktami mlecznymi (19,8 proc. do 14,9 proc.). Rosja zobligowała się do zlikwidowania ograniczeń ilościowych przy imporcie oraz ujednolicenia procedur celnych dla wszystkich państw. Dodatkowo znikną programy subsydiujące dla przemysłu, a normy sanitarne i fitosanitarne zostaną upodobnione do standardów WTO.


W wielu przypadkach Rosja wywalczyła jednak okresy przejściowe. Dalej będzie utrzymywać dotychczasowe cła dla wysyłanych za granicę produktów (głównie surowce), a także zachowała możliwość ochrony branż, szczególnie narażonych na zagraniczną konkurencję. Do 2018 roku państwo będzie dotowało rolnictwo oraz zachowa możliwość ustalania kontyngentów importowych na wołowinę i wieprzowinę. Przywileje te będą jednak systematycznie ograniczane, aż do 2018 roku, kiedy nastąpi pełna liberalizacja. Okresy przejściowe obejmują również m.in. sektor bankowy, ubezpieczeniowy i motoryzacyjny (dotacje antyimportowe stopniowo ograniczane do 2018 roku).


Jak akcesja Rosji do WTO wpłynie na kondycje polskiej gospodarki?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Rosja od lat jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski. Tylko w 2011 roku obrót między dwoma krajami kształtował się na poziomie ponad 100 miliardów złotych, z czego 25 proc. to eksport, a 75 proc. import. Tendencja intensyfikacji handlu ciągle wzrasta. W porównaniu do 2010 roku eksport wzrósł o 25 proc, import natomiast o ponad 40 proc. Wejście Rosji do struktur WTO jest zatem bardzo istotne z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy.


Liberalizacja handlu z pewnością wpłynie na zwiększenie obrotu między krajami. Polscy i europejscy przedsiębiorcy uzyskają szeroki dostęp do rosyjskich konsumentów, co może zaowocować zintensyfikowaniem eksportu. Największą szansę na rozwój mają przedsiębiorstwa z branży spożywczej. Wg danych GUS, już teraz (dane za 2010 rok) 15 proc. polskiego eksportu kierowanego do Rosji stanowią produkty z kategorii „żywność i zwierzęta żywe”. Obniżenie stawek celnych na zboża, produkty mleczne, a także stopniowe ograniczenie subsydiowania rosyjskiego rolnictwa może przełożyć się na wzrost sprzedaży polskich produktów zza wschodnią granicę.

Bardzo ważnym czynnikiem, ułatwiającym stosunki gospodarcze między obiema stronami, będzie ich odpolitycznienie. Rosja wchodząc w struktury WTO, nie będzie miała już możliwości wprowadzenia embarga handlowego pod irracjonalnym pretekstem, tak jak miało to miejsce w 2005 roku. Wtedy to Rosja wprowadziła zakaz importu polskiego mięsa w celu... ochrony zdrowia rosyjskich konsumentów. Przeniesienie uzgodnień handlowych z poziomu rządowego na przedsiębiorstwa, przy z góry określonych i stabilnych zasadach, ułatwi współpracę i dostosuje ją do rzeczywistych potrzeb konsumenta.

Rosja była ostatnią wielką gospodarką pozostającą poza strukturami WTO. Akcesja naszych wschodnich partnerów jest zatem największym wydarzeniem od 2001 roku, kiedy to Państwo Środka postanowiło dołączyć do globalnej sieci. Wieloletni, kilkunastoprocentowy wzrost chińskiej gospodarki jest dobrym prognostą dla Rosjan, zwłaszcza w dobie kryzysu gospodarczego i widma recesji w krajach europejskich.

Paweł Kozak

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IPO.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA