REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rosja w WTO szansą dla polskich przedsiębiorstw?

Paweł Kozak

REKLAMA

Po 18 latach udało się w końcu dojść do porozumienia w sprawie przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Już 23 sierpnia nasz słowiański partner stanie się członkiem globalnego stowarzyszenia, mającego na celu liberalizację międzynarodowego handlu towarami i usługami, rozstrzyganie sporów między kooperantami oraz respektowanie praw własności intelektualnej. Co ta akcesja oznacza dla polskich przedsiębiorców?

Warunki członkostwa Rosji w Światowej Organizacji Handlu zostały oficjalnie zatwierdzone w grudniu 2011 roku w Genewie, podczas konferencji ministerialnej członków organizacji. Formalne przystąpienie Federacji nastąpi 23 sierpnia, 30 dni po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej. Rosja stanie się wówczas jej 154 członkiem. Droga Rosji do WTO była jednak długa i wyboista. Po raz pierwszy złożyła ona wniosek o przystąpienie w 1993 roku. Jest zatem państwem najdłużej negocjującym warunki z globalnym regulatorem. Po akcesji, 97 proc. światowego handlu skumuluje się w ramach WTO.

REKLAMA

Co się zmieni po 23 sierpnia?

REKLAMA

Rosja dołączając do struktur WTO zobowiązała się do wielu liberalizacji. Głównym obszarem negocjacji była redukcja stawek celnych w imporcie. Ustalono, że stawki te zmniejszą się średnio: dla artykułów rolnych z 13,2 proc. do 10,8 proc. oraz dla przemysłowych z 9,5 proc. do 7,3 proc. Największe zmiany wprowadzono w handlu artykułami papierniczymi (z 13,4 proc. do 8 proc.), zbożem i produktami mlecznymi (19,8 proc. do 14,9 proc.). Rosja zobligowała się do zlikwidowania ograniczeń ilościowych przy imporcie oraz ujednolicenia procedur celnych dla wszystkich państw. Dodatkowo znikną programy subsydiujące dla przemysłu, a normy sanitarne i fitosanitarne zostaną upodobnione do standardów WTO.


W wielu przypadkach Rosja wywalczyła jednak okresy przejściowe. Dalej będzie utrzymywać dotychczasowe cła dla wysyłanych za granicę produktów (głównie surowce), a także zachowała możliwość ochrony branż, szczególnie narażonych na zagraniczną konkurencję. Do 2018 roku państwo będzie dotowało rolnictwo oraz zachowa możliwość ustalania kontyngentów importowych na wołowinę i wieprzowinę. Przywileje te będą jednak systematycznie ograniczane, aż do 2018 roku, kiedy nastąpi pełna liberalizacja. Okresy przejściowe obejmują również m.in. sektor bankowy, ubezpieczeniowy i motoryzacyjny (dotacje antyimportowe stopniowo ograniczane do 2018 roku).


Jak akcesja Rosji do WTO wpłynie na kondycje polskiej gospodarki?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Rosja od lat jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski. Tylko w 2011 roku obrót między dwoma krajami kształtował się na poziomie ponad 100 miliardów złotych, z czego 25 proc. to eksport, a 75 proc. import. Tendencja intensyfikacji handlu ciągle wzrasta. W porównaniu do 2010 roku eksport wzrósł o 25 proc, import natomiast o ponad 40 proc. Wejście Rosji do struktur WTO jest zatem bardzo istotne z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy.


Liberalizacja handlu z pewnością wpłynie na zwiększenie obrotu między krajami. Polscy i europejscy przedsiębiorcy uzyskają szeroki dostęp do rosyjskich konsumentów, co może zaowocować zintensyfikowaniem eksportu. Największą szansę na rozwój mają przedsiębiorstwa z branży spożywczej. Wg danych GUS, już teraz (dane za 2010 rok) 15 proc. polskiego eksportu kierowanego do Rosji stanowią produkty z kategorii „żywność i zwierzęta żywe”. Obniżenie stawek celnych na zboża, produkty mleczne, a także stopniowe ograniczenie subsydiowania rosyjskiego rolnictwa może przełożyć się na wzrost sprzedaży polskich produktów zza wschodnią granicę.

Bardzo ważnym czynnikiem, ułatwiającym stosunki gospodarcze między obiema stronami, będzie ich odpolitycznienie. Rosja wchodząc w struktury WTO, nie będzie miała już możliwości wprowadzenia embarga handlowego pod irracjonalnym pretekstem, tak jak miało to miejsce w 2005 roku. Wtedy to Rosja wprowadziła zakaz importu polskiego mięsa w celu... ochrony zdrowia rosyjskich konsumentów. Przeniesienie uzgodnień handlowych z poziomu rządowego na przedsiębiorstwa, przy z góry określonych i stabilnych zasadach, ułatwi współpracę i dostosuje ją do rzeczywistych potrzeb konsumenta.

Rosja była ostatnią wielką gospodarką pozostającą poza strukturami WTO. Akcesja naszych wschodnich partnerów jest zatem największym wydarzeniem od 2001 roku, kiedy to Państwo Środka postanowiło dołączyć do globalnej sieci. Wieloletni, kilkunastoprocentowy wzrost chińskiej gospodarki jest dobrym prognostą dla Rosjan, zwłaszcza w dobie kryzysu gospodarczego i widma recesji w krajach europejskich.

Paweł Kozak

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IPO.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA