REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Resort gospodarki za w pełni kasowym rozliczaniem VAT

REKLAMA

W pełni kasowe rozliczanie podatku VAT czy ujednolicenie terminu rozliczania się z tego podatku dla importerów i eksporterów - to główne propozycje ministerstwa gospodarki w kolejnym pakiecie rozwiązań deregulacyjnych.

Przedstawiając założenia ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych, wicepremier Waldemar Pawlak podkreślał, że propozycje zawierają ułatwienia dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą i spowodują poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw, wsparcie inwestycji, ograniczenie obowiązków informacyjnych i promowanie społecznej odpowiedzialności biznesu.

REKLAMA

REKLAMA

Pawlak wyraził przekonanie, że minister finansów w końcu zgodzi się na proponowane przez jego resort w pełni kasowe rozliczanie VAT. "Dziś jest to pozornie kasowy VAT, który polega na tym, że jeśli płatnik nie otrzyma zapłaty za fakturę po 90 dniach, to i tak musi zapłacić VAT. O tyle jest to zabawne, że ten, który nie zapłacił za fakturę, będzie mógł ten VAT odliczyć, a urzędy skarbowe pozwalają zatem odliczać VAT tym, którzy zachowują się nierzetelnie" - tłumaczył Pawlak.

Jak stwierdził, jego propozycje zakładające m.in., że jeśli w ciągu 90 dni faktura nie zostanie zapłacona - to można ją zaliczyć do złych długów, a ten, który nie zapłacił, nie ma możliwości odliczenia VAT, będą całkowicie neutralne dla budżetu. Pawlak podkreślał jednak, ze takie rozwiązanie bardzo zmienia sytuację przedsiębiorców, bo "wtedy urzędy skarbowe stają po stronie rzetelnych".

W czerwcu Ministerstwo Finansów wskazało, że ze względu na harmonizację przepisów o VAT w Unii Europejskiej, przepisy krajowe muszą być zgodne z regulacjami unijnymi, a w ich myśl obowiązek podatkowy w VAT powstaje w momencie dostarczenia towarów lub wykonania usług. "Przepisy tej dyrektywy nie przewidują możliwości powszechnego zastosowania rozwiązania, które uzależniałoby określenie momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy od faktu otrzymania od nabywcy zapłaty za dostarczony towar lub świadczoną usługę" - wyjaśnił resort.

Praktyczne warsztaty. Jak przygotować firmę do zmian w VAT od 2013 roku >>
 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Według ministerstwa wprowadzenie jako generalnej zasady rozwiązania polegającego na rozliczeniu VAT po zapłaceniu faktury stałoby w sprzeczności z prawem unijnym i nie jest możliwe. "Powiązanie momentu powstania obowiązku podatkowego z otrzymaną zapłatą jest możliwe w świetle prawa unijnego jedynie w drodze odstępstwa od ww. generalnej zasady w odniesieniu do określonych transakcji lub do określonych kategorii podatników" - podkreślało MF.

Dalsze propozycje ministerstwa gospodarki - to jednolity termin rozliczenia VAT zarówno dla importerów jak i eksporterów, co ma - według Pawlaka - poprawić konkurencyjność polskich portów i przynieść budżetowi nawet 150 mln dodatkowych wpływów rocznie. "Dziś spora część obrotu idzie przez porty poza Polską, a polskie porty tracą na konkurencyjności głównie przez system rozliczania VAT, bo przy imporcie trzeba go zapłacić bardzo szybko, a przy eksporcie dostaje się zwrot po długim okresie" - tłumaczył wicepremier.

Jak dodał, MG postuluje też wyłączenie z opodatkowania VAT bezpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych oraz zniesienie ograniczenia w zwolnieniu z VAT żywności przekazywanej na cele charytatywne.

Jak podkreślał wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj, propozycje były szeroko konsultowane m.in. z przedsiębiorcami. "Kończymy analizę uwag, jakie otrzymaliśmy w czasie prac i w najbliższym czasie planujemy skierowanie projektu pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów" - dodał i wyraził nadzieję, ze stanie się to jeszcze we wrześniu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA