Polskie firmy budowlane mogą starać się o dofinansowanie udziału m.in. w konferencjach i targach w Arabii Saudyjskiej, Czechach, Kazachstanie, Maroku, Niemczach, Rosji, Szwecji, w Polsce i na Ukrainie. Program opracowało Ministerstwo Gospodarki.
Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki już od kilku dni mówi o tym, że firmy z sektora budowlanego, które maja kłopoty finansowe, nie powinny być pozostawione same sobie. W rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria zaprzecza jednak, jakoby chodziło o nacjonalizację. Miałoby dojść raczej do restrukturyzacji firm z branży.
Na firmanctwie, czyli sposobie na wyłudzanie podatków, budżet państwa i uczciwi przedsiębiorcy tracą rocznie miliardy złotych. Z szacunków Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR) wynika, że w 2011 roku fikcyjne faktury opiewały na kwotę 5,8 mld zł. Tyle że odpowiedzialność za nieprawidłowości spada często na uczciwych przedsiebiorców i to oni muszą zapłacić za oszustwa innych. To bywa, że kończy się dla tych firm bankructwem.
Minister gospodarki zapowiada, że projekt ustawy deregulacyjnej wkrótce trafi na Radę Ministrów. Choć przedsiębiorcy chwalą propozycje zmian w przepisach, ostrożnie oceniają szansę na ich przyjęcie. - Nawet jeśli z Ministerstwa Gospodarki wychodziły ciekawe propozycje, to po uzgodnieniach międzyresortowych zostawało z nich prawie nic. Poprzednie dwa pakiety deregulacyjne są tego najlepszym dowodem: było 70 pozycji, zostało 12 - ocenia Henryka Bochniarz, prezydent PKKP Lewiatan.
Osoby z Podkarpacia, które chcą założyć własną firmę, mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń, na których dowiedzą się m.in., jak opracować biznesplan. Zajęcia prowadzone będą w pięciu miastach regionu, m.in. w Rzeszowie, Tarnobrzegu i Przemyślu.