REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spowolnienie nie ominie śląskich firm

Firmy z woj. śląskiego mają względnie dobrą sytuację - dzięki infrastrukturze, nowym technologiom i zainwestowanym tam środkom - by przejść spowolnienie gospodarcze, ale niektóre branże potrzebują np. szybkich zmian prawnych.

Rejestracja firmy w systemie CEIDG jest bezpłatna

Ministerstwo Gospodarki przypomina, iż rejestracja firmy jest wolna od opłat. Każda osoba zakładająca konto w systemie CEIDG, otrzymuje komunikat o tym, iż wpis do rejestru jest bezpłatny.

Rosja w WTO szansą dla polskich przedsiębiorstw?

Po 18 latach udało się w końcu dojść do porozumienia w sprawie przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Już 23 sierpnia nasz słowiański partner stanie się członkiem globalnego stowarzyszenia, mającego na celu liberalizację międzynarodowego handlu towarami i usługami, rozstrzyganie sporów między kooperantami oraz respektowanie praw własności intelektualnej. Co ta akcesja oznacza dla polskich przedsiębiorców?

Resort pracy chce 50 lat przechowywania dokumentacji pracowniczej w wersji elektronicznej

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace nad wprowadzeniem możliwości elektronicznego sposobu przechowywania dokumentów pracowniczych. Przedsiębiorcy od długiego czasu narzekają na uciążliwy i kosztowny obowiązek przechowywania dokumentacji płacowej i pracowniczej w formie papierowej. Wciąż nie jest jasne, kiedy oczekiwane przez przedsiębiorców zmiany wejdą w życie.

REKLAMA

Większość firm z sektora MŚP chce utrzymać zatrudnienie z 2011 r.

78,1 proc. firm z sektora MŚP chce utrzymać w br. zatrudnienie na poziomie z 2011 r. - wynika z badania PKPP Lewiatan dotyczącego kondycji mikro-, małych i średnich firm; 12,9 proc. firm chce zwiększyć zatrudnienie, a 8,9 proc. deklaruje redukcję etatów.

Spółka zapłaci podatek od niegotówkowej wypłaty

Ministerstwo Finansów szykuje projekt, z którego ma wynikać, że gdy spółka wypłaci dywidendę nie w gotówce, tylko wydając wspólnikom składnik majątku, np. budynek, akcje, to będzie musiała zapłacić podatek. Tak samo - gdy skupi swoje udziały, by je umorzyć.

Uwaga upały! Państwowa Inspekcja Pracy przypomina

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Stanowi o tym art. 232 Kodeksu pracy.

Będzie pilna nowelizacji prawa o rejestrach

Do końca sierpnia będzie gotowa nowela przepisów, w myśl której sąd rejestrowy - rejestrując spółkę - uzyska automatyczny dostęp do zapisów Krajowego Rejestru Karnego na temat osób mających zasiadać we władzach rejestrowanej spółki - zapowiedział minister sprawiedliwości.

REKLAMA

MF chce ukrócić podatkowe korzyści ze spółek komandytowo-akcyjnych

Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt zmian ustawy, z którego ma wynikać, że spółki komandytowo-akcyjne będą opodatkowane tak jak spółki z o.o. lub akcyjne. Zamiast jednego podatku od wspólników fiskus pobierałby dwa: od wspólników i od samej spółki.

Skazani za niektóre przestępstwa nie mogą zarządzać firmami

Skazani za niektóre przestępstwa, np. przeciw mieniu, nie mogą zasiadać w zarządach i radach nadzorczych spółek - poinformowali prawnicy. Nie ma przeszkód, by skazani zakładali nowe spółki i byli ich akcjonariuszami.

Kanadyjczycy chętnie wspierają działalność małych firm

94 proc. Kanadyjczyków uważa, że małe firmy odgrywają kluczową rolę we wzroście gospodarczym i chętnie je wspiera, korzystając z ich usług - wynika z najnowszego badania ośrodka Ipsos Reid.

Mniej formalności przy zakładaniu firmy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości, dotyczący ułatwień dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność.

W tym roku upadnie o 60 proc. więcej małych firm niż rok temu

878 firm zakończy działalność w tym roku – prognozuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. W porównaniu z ubiegłym rokiem to 1/5 więcej. Są to głównie duże spółki prawa handlowego, ale coraz częściej na ogłoszenie upadłości decydują się małe, jednoosobowe firmy. Tylko w lipcu upadło 70 przedsiębiorstw.

Co trzecia firma w szarej strefie

Przez kryzys i wysokie koszty pracy coraz więcej osób pracuje na czarno. Według badań PKPP Lewiatan aż 33,2 proc. firm tak zatrudnia pracowników, rok temu było ich 28,9 proc. - informuje "Rzeczpospolita".

Pół miliona odpisów z KRS pobranych przez internet

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości poinformował, że 522 454 bezpłatnych odpisów z KRS zostało pobranych przez internet dzięki nowej usłudze uruchomionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości 28 czerwca 2012 r.

Potrzebne rozwiązania ograniczające skalę absencji chorobowych

Aby zmniejszyć koszty związane z absencjami chorobowymi pracowników oraz ograniczyć patologię fikcyjnych zwolnień, Pracodawcy RP postulują skrócenie czasu pobierania wynagrodzenia za okres choroby z 33 do 14 dni.

Resort finansów chce wprowadzić VAT na dotacje unijne

Mniej pieniędzy w kieszeni podatników, więcej w państwowej kasie. Wszystko za sprawą zmian w ustawie o podatku VAT. Znowelizowane przepisy o podstawie opodatkowania z pozoru powinny zmienić niewiele. Problem w tym, że Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć zakres opodatkowania na wszystkie dotacje, subwencje i pomoc unijną – ostrzegają eksperci podatkowi firmy KPMG.

Deregulacja zawodów - I transza czeka na akceptację rządu, II prawie gotowa

Resort sprawiedliwości finalizuje prace nad drugą transzą zawodów przeznaczonych do deregulacji - zgodnie z zapowiedziami będzie to 80-90 profesji ekonomicznych. Wciąż jednak rząd nie przyjął projektu dotyczącego pierwszej transzy deregulacji 49 zawodów.

Ponaddwuletnie umowy sprzed 22 sierpnia 2009 r. - rozwiązały się

Pracownicy, którzy przed wejściem w życie tzw. ustawy antykryzysowej, czyli przed 22 sierpnia 2009 r., zawarli z pracodawcą umowę terminową na dłużej niż dwa lata, nie mogą żądać uznania jej za bezterminową - orzekł w czwartkowej uchwale Sąd Najwyższy.

Ulżyć małym firmom

Małe firmy mogą uratować nas przed kryzysem. Są jednak spętane absurdalnymi obowiązkami - stwierdza "Rzeczpospolita".

TK zbada konstytucyjność ustawy o płatnościach dla podwykonawców

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął we wtorek wniosek prezydenta o zbadanie konstytucyjności niektórych przepisów ustawy o płatnościach dla podwykonawców. Chodzi o sprawdzenie, czy nie dyskryminuje ona niektórych firm. Ustawa weszła w życie w miniony piątek.

OPZZ sprzeciwia się trzeciemu pakietowi deregulacyjnemu

OPZZ jest przeciw propozycjom zmian prawa przygotowanych przez ministerstwo gospodarki w tzw. trzecim pakiecie deregulacyjnym. Związkowcy podkreślają, że nie akceptują inicjatyw legislacyjnych, które spowodują znaczne straty budżetu państwa.

SN odpowie, co z umowami okresowymi zawartymi przed 22 sierpnia 2009 r.

Sąd Najwyższy odpowie w czwartek na pytanie, czy umowa o pracę zawarta przed wejściem w życie tzw. ustawy antykryzysowej, czyli przed 22 sierpnia 2009 r., na dłużej niż dwa lata - może być uznana za umowę bezterminową.

Państwo zapłaci składki za osoby opiekujące się dziećmi

Państwo opłaci składki za przedsiębiorców, osoby nieubezpieczone i rolników, którzy rezygnują z pracy zarobkowej, by opiekować się dziećmi, bez względu na to, kiedy te dzieci się urodziły - przewiduje projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeniowym.

Nastroje wśród przedsiębiorców w lipcu pogorszyły się

Według lipcowego badania koniunktury, nastroje wśród przedsiębiorców w porównaniu z czerwcem pogorszyły się, a wskaźnik bieżący spadł do -7,4 pkt z -2,7 pkt - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Nowe zasady ustalania istnienia stosunku pracy

Odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz niektórych innych ustaw. Mimo negatywnej opinii Sądu Najwyższego i Głównego Inspektora Pracy projekt będzie dalej procedowany w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji ds. Kontroli Państwowej.

W lipcu upadło 70 firm - o 2,9 proc. więcej niż w czerwcu

W lipcu upadło 70 firm, co oznacza wzrost o 2,9 proc. wobec czerwca oraz wzrost o 1,4 proc. wobec lipca 2011 roku - podała w komunikacie Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Niższe limity dla wprowadzenia kas fiskalnych uderzą w małe firmy

Minął już termin konsultacji społecznych projektu rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z 18 lipca 2012 r. Jego wejście w życie spowoduje obniżenie z 40 do 20 tys. zł limitu obrotów, których przekroczenie oznacza konieczność prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Przedsiębiorstwa obawiają się osłabienia gospodarczego

Niemal 60 proc. małych i średnich firm uważa, że osłabienie gospodarcze w br. będzie silniejsze niż w latach 2008-2009; 11 proc., że będzie słabsze, a 4,2 proc. - że Polska nie odczuje osłabienia - wynika z badania PKPP Lewiatan dot. kondycji firm sektora MSP.

Polskie firmy płacą faktury z coraz większym opóźnieniem

Spowolnienie gospodarcze, spadek konsumpcji i co za tym idzie również zahamowanie produkcji, przekłada się na kondycję polskich firm. Liczba bankructw rośnie z kwartału na kwartał, a przedsiębiorcy mają coraz większe problemy z terminowym regulowaniem swoich płatności. Teraz trwa to średnio tydzień dłużej niż jeszcze przed kilkoma miesiącami.

87 proc. firm daje pracownikom dodatkowe świadczenia

87 proc. firm daje pracownikom dodatkowe świadczenia - najczęściej są szkolenia i opieka medyczna - ale tylko jedna czwarta informuje pracowników o wartości tych świadczeń - wynika z raportu wydanego przez firmę doradztwa personalnego Sedlak & Sedlak.

Z rynku zniknąć mogą mali i średni deweloperzy

Rynek mieszkaniowy wyhamowuje. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w czerwcu liczba wydanych pozwoleń na budowę domów mieszkalnych spadła o 3 proc. w porównaniu do maja, a liczba rozpoczętych budów – o ponad 14 procent. Dodatkowo deweloperzy mają problemy z ustawą deweloperską, która weszła w życie pod koniec kwietnia. – To może spowodować, że firmy będą zamykać swoją działalność – prognozuje Jacek Bielecki, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Przedsiębiorcy oceniają kolejny pakiet deregulacyjny

Zdaniem przedsiębiorców z Business Centre Club negatywne stanowisko Ministerstwa Finansów wobec tzw. III pakietu deregulacyjnego przygotowanego w Ministerstwie Gospodarki nie jest zaskoczeniem. Od lat resort finansów jawi się jako bardzo konserwatywny strażnik kasy państwowej, co w kryzysie miałoby sporo zalet, ale dla nowoczesnej i dynamicznej gospodarki w normalnych warunkach może być zabójcze.

Prezydent podpisał ustawę o płatnościach dla podwykonawców

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która umożliwi wypłacanie zaległych należności podwykonawcom za prace zrealizowane m.in. przy budowie autostrad. Jednocześnie zapowiada, że niektóre przepisy skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. – Prezydent nie kieruje ustawy w całości, ale tylko w tym zakresie, w jakim powoduje ona nierówność podmiotów wobec prawa, w szczególności eliminując możliwość dochodzenia roszczeń ze strony dużych wykonawców oraz dostawców materiałów budowlanych dla podwykonawców – mówi Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta.

Polski eksport liczony w euro wzrósł w czerwcu o 1,1 proc.

Eksport z Polski wyniósł w czerwcu tego roku 11,8 mld euro i był o 1,1 proc. większy niż w czerwcu 2011 r. - szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Wciąż niewiele firm angażuje się finansowo w prace nad nowymi technologiami

Technologia materiałowa, biotechnologia, medycyna i produkcja wirtualna – projekty naukowe z tych dziedzin najczęściej wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W tym roku budżet instytucji jest rekordowy i wynosi 4 mld zł. Wciąż jednak, jak podkreśla dyrektor Centrum jest kłopot z wykorzystaniem wyników badań naukowych w przedsiębiorstwach.

Szybko i bezpłatnie uzyskasz aktualny odpis z KRS

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło kolejną internetową usługę pozwalającą na pobranie wydruku informacji odpowiadającej aktualnemu odpisowi o podmiocie wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego.

Specjaliści i menedżerowie poszukiwani. Połowa polskich firm planuje zatrudnienie

Ponad połowa firm działających w Polsce zamierza w najbliższym czasie zatrudnić nowych pracowników na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych. W niektórych sektorach odsetek takich firm przekracza 70 proc. Jesteśmy pod tym względem w czołówce państw europejskich – wynika z badania Antal Global Snapshot.

Firmy o obrotach powyżej 20 tys. zł powinny mieć kasy fiskalne

Resort finansów pracuje nad rozporządzeniem obniżającym w 2013 r. do 20 tys. zł limit obrotów, którego przekroczenie skutkuje obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej - poinformowała Wiesława Dróżdż z MF. Kasy mają też instalować szkoły jazdy.

Wspólne Europejskie Prawo Sprzedaży ma rozwiązać spory pomiędzy sprzedającymi a kupującymi w UE

Zarówno kupujących, jak i sprzedawców do handlu na unijnym rynku zniechęcają  wątpliwości co do tego, jaki system prawny ma być stosowany w przypadku ewentualnych sporów czy reklamacji. Komisja Europejska proponuje więc, by wprowadzić neutralne Wspólne Europejskie Prawo Sprzedaży jako alternatywę dla stosowania porządków prawnych poszczególnych krajów. Mogłoby to ożywić handel na unijnym rynku.

Prawie 150 mln zł unijnych dotacji dla dwóch firm

Dwie zachodniopomorskie firmy - Bridgestone Stargard oraz KSO - otrzymają w sumie blisko 150 mln zł unijnych dotacji - poinformowano w zachodniopomorskim urzędzie marszałkowskim.

Ustawa umorzeniowa szansą dla małych firm

Ustawa umorzeniowa ma uchronić tysiące małych, często jednoosobowych firm, przed koniecznością spłaty zaległości wobec ZUS-u. Zdaniem przedsiębiorców, składek często naliczonych w sposób co najmniej wątpliwy. Jeżeli ustawa przejdzie całą ścieżkę legislacyjną przed sejmowymi wakacjami to jest szansa, że już w październiku nowe prawo wejdzie w życie.

Rząd zmienił przepisy ws. tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej

Rada Ministrów zmieniła rozporządzenie w sprawie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Dodano, że strefa została powiększona o 44,5 hektara.

Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw - we wrześniu w Katowicach

Około 3,5 tys. uczestników przyciągnie we wrześniu do Katowic II Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Motywem przewodnim jego tegorocznej edycji będą m.in. mechanizmy nowoczesnego zarządzania w mikro, małych i średnich firmach.

Dla przedsiębiorcy koszt przejazdu autostradą może być niższy o 44%

Przejazd autostradą może kosztować przedsiębiorcę co najmniej 18% mniej, a w skrajnym przypadku oszczędność może wynieść nawet 44% pobieranej opłaty. O tyle koszty związane z przejazdem przez koncesjonowaną autostradę obniży przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT i rozlicza podatek dochodowy na zasadach ogólnych według wyższej, 32-proc. stawki.

ETS: firmy hazardowe mogą starać się o odszkodowania

Firmy, które zgodnie z ustawą hazardową nie otrzymały pozwoleń na prowadzenie gier na automatach, mogą ubiegać się o odszkodowania - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Zakwestionowanie przepisów byłoby podstawą do odszkodowań - uważa wiceminister finansów Jacek Kapica.

Za nieprawidłowości przy zatrudnianiu cudzoziemca, przedsiębiorcom grozi utrata unijnych dotacji

Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić cudzoziemca w myśl obowiązującego od soboty prawa, będą musieli sprawdzić, czy przebywa on w Polsce legalnie i dysponować kompletem dokumentów, które to poświadczą. W przeciwnym przypadku grożą im wysokie kary. Zdaniem pracodawców zbyt wysokie. Nawet utrata funduszy unijnych i zakaz udziału w zamówieniach publicznych.

Jednolity patent europejski szansą dla polskich firm

Jednolity patent europejski jest szansą dla polskich innowacyjnych firm - uważa wiceminister środowiska Beata Jaczewska. Nowe prawo patentowe ma m.in. znieść konieczność starania się o patent w każdym kraju UE z osobna oraz zmniejszyć koszty jego uzyskania.

GUS: wskaźnik koniunktury w handlu nie zmienił się w lipcu

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wyniósł w lipcu tego roku minus 6 wobec minus 6 w czerwcu - podał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Firmy przepłacają za niezbyt efektywne reklamy na Facebooku

Firmy, które płacą Facebookowi za zamieszczanie swoich reklam, aby dotrzeć bezpośrednio do użytkowników portalu, prawdopodobnie przepłacają za tę usługę, bo często reklamy trafiają na fałszywe profile - wynika z eksperymentu BBC i wypowiedzi ekspertów.

REKLAMA