REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe i średnie firmy ważne dla polskiej gospodarki

REKLAMA

Szczególną wartością dla polskiej gospodarki powinno być położenie nacisku na możliwość rozwoju małych i średnich firm - mówił minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński. Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z szefami banków w Polsce.

W spotkaniu wzięli udział m.in. szefowie: PKO BP, Pekao SA, BRE Banku, ING Banku Śląskiego, BZ WBK, Getin Noble Banku, Banku Polskiej Spółdzielczości oraz Związku Banków Polskich.

REKLAMA

Dziekoński poinformował, że prezydent zauważył podczas spotkania, iż kwestia funkcjonowania sektora bankowego wymaga pilnych i skoordynowanych działań, zarówno w sferze ustawowej, regulacyjnej, jak i dostosowawczej samych banków.

REKLAMA

"Bardzo ważną kwestią jest problem wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Zbudowania dobrego mechanizmu kredytów proeksportowych, jak również poręczeń i zabezpieczeń szczególnie dla małych firm" - powiedział Dziekoński dziennikarzom.

Dodał, że poglądy te podzielali szefowie największych banków w Polsce, którzy brali udział w spotkaniu. "Na tym spotkaniu wszyscy prezentowali ten punkt widzenia, że szczególną wartością dla polskiej gospodarki powinno być położenie nacisku na możliwość rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, przedsiębiorstw rodzinnych" - podkreślił.

Dziekoński powiedział też, że z punktu widzenia działalności sektora bankowego zarysowują się różne tendencje. "Różne banki mają różną sytuację. Niewątpliwie w niektórych daje się zanotować obniżenie akcji kredytowych. Niektóre natomiast mają dość dobry popyt na swoje produkty" - stwierdził.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak tłumaczył, oznacza to, że cały system bankowy "wymaga pewnego dostosowania i kwestia podaży, popytu, jak i systemu regulacyjnego powinna być zgrana w taki sposób, aby utrzymać dobry poziom funkcjonowania akcji kredytowej i dobry poziom dostosowania tej akcji do potrzeb realnego rynku, jak również wsparcia tego realnego rynku różnymi instrumentami".

REKLAMA

Wśród tych instrumentów wymienił: poręczenia kredytowe, dobre regulacje w zakresie rekomendacji, nadzoru bankowego oraz inne rozwiązania ustawowe, które "pozwolą na utrzymanie dobrego funkcjonowania rynku finansowego w Polsce, a tym samym realnej gospodarki".

Minister powiedział też, że prezydent rozmawiał z bankowcami o kredytach dla gospodarstw domowych. "Jeżeli chodzi o kwestie gospodarstw domowych, to jest w tej chwili w trakcie konsultacji społecznych formuła modyfikacji obecnie obowiązującej Rekomendacji T (listy dobrych praktyk dla banków przy sprzedaży kredytów konsumenckich, przygotowanej przez KNF - PAP). Ta formuła z pewnością, po przedyskutowaniu i przyjęciu przez Komisję Nadzoru Finansowego, będzie miała wpływ na funkcjonowanie dostępności kredytów dla gospodarstw domowych" - wskazał.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA