Małe i średnie firmy ważne dla polskiej gospodarki
REKLAMA
W spotkaniu wzięli udział m.in. szefowie: PKO BP, Pekao SA, BRE Banku, ING Banku Śląskiego, BZ WBK, Getin Noble Banku, Banku Polskiej Spółdzielczości oraz Związku Banków Polskich.
REKLAMA
Dziekoński poinformował, że prezydent zauważył podczas spotkania, iż kwestia funkcjonowania sektora bankowego wymaga pilnych i skoordynowanych działań, zarówno w sferze ustawowej, regulacyjnej, jak i dostosowawczej samych banków.
REKLAMA
"Bardzo ważną kwestią jest problem wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Zbudowania dobrego mechanizmu kredytów proeksportowych, jak również poręczeń i zabezpieczeń szczególnie dla małych firm" - powiedział Dziekoński dziennikarzom.
Dodał, że poglądy te podzielali szefowie największych banków w Polsce, którzy brali udział w spotkaniu. "Na tym spotkaniu wszyscy prezentowali ten punkt widzenia, że szczególną wartością dla polskiej gospodarki powinno być położenie nacisku na możliwość rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, przedsiębiorstw rodzinnych" - podkreślił.
Dziekoński powiedział też, że z punktu widzenia działalności sektora bankowego zarysowują się różne tendencje. "Różne banki mają różną sytuację. Niewątpliwie w niektórych daje się zanotować obniżenie akcji kredytowych. Niektóre natomiast mają dość dobry popyt na swoje produkty" - stwierdził.
Jak tłumaczył, oznacza to, że cały system bankowy "wymaga pewnego dostosowania i kwestia podaży, popytu, jak i systemu regulacyjnego powinna być zgrana w taki sposób, aby utrzymać dobry poziom funkcjonowania akcji kredytowej i dobry poziom dostosowania tej akcji do potrzeb realnego rynku, jak również wsparcia tego realnego rynku różnymi instrumentami".
REKLAMA
Wśród tych instrumentów wymienił: poręczenia kredytowe, dobre regulacje w zakresie rekomendacji, nadzoru bankowego oraz inne rozwiązania ustawowe, które "pozwolą na utrzymanie dobrego funkcjonowania rynku finansowego w Polsce, a tym samym realnej gospodarki".
Minister powiedział też, że prezydent rozmawiał z bankowcami o kredytach dla gospodarstw domowych. "Jeżeli chodzi o kwestie gospodarstw domowych, to jest w tej chwili w trakcie konsultacji społecznych formuła modyfikacji obecnie obowiązującej Rekomendacji T (listy dobrych praktyk dla banków przy sprzedaży kredytów konsumenckich, przygotowanej przez KNF - PAP). Ta formuła z pewnością, po przedyskutowaniu i przyjęciu przez Komisję Nadzoru Finansowego, będzie miała wpływ na funkcjonowanie dostępności kredytów dla gospodarstw domowych" - wskazał.
REKLAMA
REKLAMA