REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci alarmują: firmy nie dostają pełnych odszkodowań

REKLAMA

Trzeba zmienić prawo, gdyż obecnie funkcjonujące nie daje możliwości uzyskania przez firmy pełnego odszkodowania za szkody oraz utracone korzyści, jakie może wyrządzić wywłaszczenie nieruchomości - twierdzą przedsiębiorcy oraz eksperci PKPP Lewiatan.

W przypadku wywłaszczenia np. pod budowę drogi lub autostrady obecnie obowiązujące przepisy przewidują odszkodowanie tylko za wywłaszczoną nieruchomość, nie uwzględniają innych szkód, zarówno, jeśli chodzi o faktycznie poniesione straty, jak i utracone korzyści - poinformowano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKKP Lewiatan).

REKLAMA

Ponadto firma, której np. siedziba jest wywłaszczona, musi zapłacić podatek dochodowy, a niekiedy także i VAT od otrzymanego odszkodowania, co jeszcze bardziej pomniejsza jego wartość - twierdzą prawnicy i poszkodowani przedsiębiorcy.

REKLAMA

Z tego powodu firmy popadają w kłopoty finansowe. W trudnej sytuacji znalazło się np. przedsiębiorstwo spedycyjno-transportowe Stylinart z Przemyśla. "Co prawda wywłaszczono nam pod budowę obwodnicy tylko część działki, ale na tym, co pozostało nie możemy sprawnie prowadzić firmy, bo co nam po magazynie bez ramp załadunkowych czy po budynku serwisu bez możliwości wjazdu?" - powiedział PAP współwłaściciel firmy Stylinart Maciej Fac.

Dodał, że z tego powodu firma musi wynajmować parking pięć kilometrów dalej, przeładunek towaru zlecać innej firmie, a swoje auta naprawiać w obcych warsztatach. Dodatkowe koszty z tego tytułu firma szacuje na co najmniej 50 tys. zł miesięcznie i uważa, że powinna otrzymać ich zwrot.

"Przy okazji budowy drogi odcięto nam także telefon, że nie wspomnę o innych uciążliwościach, jak np. zapyleniu terenu czy ciężkich elementach budowlanych, które spadają na naszą działkę, co grozi poważnym wypadkiem" - dodał Fac.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Łódzkiej firmie Enkev Polska, produkującej wyroby z włókien naturalnych, z powodu wywłaszczenia może grozić nawet bankructwo. "Miasto realizując inwestycje infrastrukturalne chce przejąć pod budowę naszą działkę, ale nie daje nam realnej możliwości przeniesienia i odtworzenia produkcji, choć mamy możliwość dalszego rozwoju i zwiększenia zatrudnienia. Na przeniesienie firmy potrzeba jednak dwóch lat, nie wspominając o tym, że kwota, którą miasto proponuje, pokryje co najwyżej połowę kosztów takich przenosin" - powiedział PAP prezes zarządu Enkev Polska Czesław Grochulski.

Dodał, że Enkev jest jednym z największych pracodawców w Łodzi, zatrudnia ok. 200 osób, w tym niepełnosprawnych, a u dostawców zatrudnienie znajduje kolejnych kilkadziesiąt osób. W tym roku firma została nagrodzona w konkursie na najlepszego pracodawcę.

Sytuacją jest bardzo zdziwiony holenderski współwłaściciel Enkev Marc Dokter, gdyż jak twierdzi, taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia w Holandii. Jak podkreślają prawnicy, w międzynarodowym orzecznictwie arbitrażowym klauzula uczciwego i słusznego odszkodowania jest rozumiana szeroko. Podkreśla się, że na gruncie prawa międzynarodowego pojęcia własności nie można zawężać do rzeczy materialnych.

"Szczegółowe zasady wywłaszczenia nieruchomości określa ustawa o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z nią odszkodowanie należy się jedynie za prawa rzeczowe" - podkreślił ekspert PKPP Lewiatan Grzegorz Lang.

Tymczasem wywłaszczenie nieruchomości najczęściej powoduje przerwę w działalności przedsiębiorstwa, zwykle uniemożliwia wywiązywanie się ze zobowiązań. To oczywiście pociąga za sobą duże szkody. Przewidziane w ustawie o gospodarce nieruchomościami odszkodowanie nie uwzględnia szkód wynikających z zakłócenia działalności gospodarczej. To oznacza, że prawo polskie nie zapewnia możliwości uzyskania pełnego odszkodowania za szkody, jakie może wyrządzić wywłaszczenie.

Zdaniem zastępcy dyrektora generalnego PKPP Lewiatan Jacka Adamskiego obecnie obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące wywłaszczeń powinny być zmienione, gdyż nie odpowiadają one standardom międzynarodowym.

"Bardzo cierpi z tego powodu nasz prestiż w oczach zachodnich przedsiębiorców" - powiedział PAP Adamski.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA