Kategorie

Wkrótce ułatwienia dla przedsiębiorców. Na co mogą liczyć?

Projekt tzw. trzeciej ustawy deregulacyjnej trafi do dalszych prac w komisji - zdecydowali posłowie. Zakłada on m.in. wprowadzenie dla małych firm możliwości kasowego rozliczania VAT, czyli płacenia podatku dopiero po uzyskaniu płatności za fakturę.

Chodzi o przygotowany przez resort gospodarki projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Jak poinformował posłów wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, projekt ustawy skupia się na trzech obszarach: ograniczeniu zatorów płatniczych oraz poprawie płynności finansowej polskich przedsiębiorców, ograniczeniu obowiązków informacyjnych i - po trzecie - poprawie sprawności działania administracji państwowej w relacji z przedsiębiorcami.

Reklama

Pawlak wyjaśnił, że w eliminowaniu zatorów płatniczych między polskimi firmami ma pomóc wprowadzenie tzw. kasowej metody rozliczenia VAT. "To także wsparcie dla inwestycji oraz poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej" - zaznaczył wicepremier.

Zaapelował do posłów, by uchwalili ustawę do końca listopada, dzięki czemu mogłaby ona wejść w życie 1 stycznia 2013 r. "Chcę podkreślić, że długie prace nad tą ustawą były związane przede wszystkim z tym, że rysujące się w przyszłym roku problemy w realizacji budżetu, sytuacji gospodarczej, skłaniały do bardzo wyważonego podejścia i niestety do zrezygnowania z części rozwiązań. Ale te rozwiązania, które zostały w tej ustawie, w sposób istotny mogą wpływać na funkcjonowanie gospodarki w przyszłym roku, dlatego jeszcze raz zwracam się do państwa z prośbą o życzliwe i zaangażowane podejście do tego projektu" - powiedział Waldemar Pawlak.

Reklama

Wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj przedstawiając posłom szczegóły proponowanych przepisów mówił, że powinny one przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego przez zwiększenie dyscypliny płatniczej przedsiębiorców. Zwrócił uwagę, że problem zatorów płatniczych dotyczy ponad 60 proc. mikro i małych przedsiębiorstw, a u dużych firm wskaźnik ten jest aż o połowę niższy. "Czas oczekiwania na zapłatę za fakturę wynosi ponad 4 miesiące, a po terminie płaconych jest aż ponad 25 proc. wszystkich faktur" - powiedział.

"Proponowane przez rząd zmiany powinny także przynieść przedsiębiorcom wymierną oszczędność około 150 tys. godzin pracy z tytułu ograniczenia obowiązków informacyjnych. Pozwoli to przedsiębiorcom przeznaczyć zaoszczędzony czas na prowadzenie działalności gospodarczej" - dodał. Zaznaczył, że projektowanie zmiany są kierowane głównie do mikro, małych i średnich przedsiębiorców i to głównie oni będą odczuwać pozytywne zmiany.

Posłowie zarówno koalicji, jak i opozycji, deklarowali podczas debaty życzliwość dla proponowanych przez rząd przepisów. Poseł PO Adam Szejnfeld określił proponowane w projekcie rozwiązania jako "dobre i ważne". Zwrócił również uwagę, że prace nad uproszczeniami dla przedsiębiorców są prowadzone już kolejną kadencję. Wśród już wprowadzonych zmian wymienił m.in. uproszenia procedury rejestracji firmy czy zastąpienie niektórych wymaganych od przedsiębiorców zaświadczeń - oświadczeniami. Poseł PiS Maks Kraczkowski powiedział, że jego klub jest zwolennikiem uproszenia systemu, więc jego wstępna ocena rządowego projektu jest pozytywna. Zapowiedział jednak, że klub ma pewne wątpliwości co do niektórych propozycji i będzie je zgłaszał podczas prac sejmowej komisji.

Również poseł Łukasz Gibała (Ruch Palikota) zapowiedział, że jego klub będzie zgłaszał do projektu własne propozycje, m.in. taką, by z możliwości kasowego rozliczania VAT mogły korzystać firmy o wyższym obrocie niż proponuje rząd. Poseł PSL Krzysztof Borkowski zwrócił natomiast uwagę, że Sejm powinien szybko uchwalić ustawę, a po niej powinny następować kolejne projekty zmniejszające obciążenia dla firm.

Również posłowie Zbigniew Matuszczak (SLD) i Patryk Jaki (Solidarna Polska) życzliwie odnieśli się do projektu, ale wytknęli rządowi, że trafił on do Sejmu tak późno. Obaj posłowie zwracali uwagę, że problem zatorów płatniczych w ostatnich miesiącach doprowadził do poważnych kłopotów m.in. firm budujących autostrady.

Teraz nad projektem będzie pracować komisja finansów publicznych.

 

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Ugryzienie" przez osę, pszczołę, komary, gzy i inne owady - co robić?

  Ukąszenia owadów - co robić? Pszczoły, osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie…. Warto być przygotowanym na ich ewentualne ugryzienia, zwłaszcza u najmłodszych, szczególnie, że w ich przypadku nie możemy być pewni, czy nie wystąpi silna reakcja alergiczna.

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

  Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

  Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.