REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wkrótce ułatwienia dla przedsiębiorców. Na co mogą liczyć?

REKLAMA

Projekt tzw. trzeciej ustawy deregulacyjnej trafi do dalszych prac w komisji - zdecydowali posłowie. Zakłada on m.in. wprowadzenie dla małych firm możliwości kasowego rozliczania VAT, czyli płacenia podatku dopiero po uzyskaniu płatności za fakturę.

Chodzi o przygotowany przez resort gospodarki projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Jak poinformował posłów wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, projekt ustawy skupia się na trzech obszarach: ograniczeniu zatorów płatniczych oraz poprawie płynności finansowej polskich przedsiębiorców, ograniczeniu obowiązków informacyjnych i - po trzecie - poprawie sprawności działania administracji państwowej w relacji z przedsiębiorcami.

REKLAMA

REKLAMA

Pawlak wyjaśnił, że w eliminowaniu zatorów płatniczych między polskimi firmami ma pomóc wprowadzenie tzw. kasowej metody rozliczenia VAT. "To także wsparcie dla inwestycji oraz poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej" - zaznaczył wicepremier.

Zaapelował do posłów, by uchwalili ustawę do końca listopada, dzięki czemu mogłaby ona wejść w życie 1 stycznia 2013 r. "Chcę podkreślić, że długie prace nad tą ustawą były związane przede wszystkim z tym, że rysujące się w przyszłym roku problemy w realizacji budżetu, sytuacji gospodarczej, skłaniały do bardzo wyważonego podejścia i niestety do zrezygnowania z części rozwiązań. Ale te rozwiązania, które zostały w tej ustawie, w sposób istotny mogą wpływać na funkcjonowanie gospodarki w przyszłym roku, dlatego jeszcze raz zwracam się do państwa z prośbą o życzliwe i zaangażowane podejście do tego projektu" - powiedział Waldemar Pawlak.

REKLAMA

Wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj przedstawiając posłom szczegóły proponowanych przepisów mówił, że powinny one przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego przez zwiększenie dyscypliny płatniczej przedsiębiorców. Zwrócił uwagę, że problem zatorów płatniczych dotyczy ponad 60 proc. mikro i małych przedsiębiorstw, a u dużych firm wskaźnik ten jest aż o połowę niższy. "Czas oczekiwania na zapłatę za fakturę wynosi ponad 4 miesiące, a po terminie płaconych jest aż ponad 25 proc. wszystkich faktur" - powiedział.

"Proponowane przez rząd zmiany powinny także przynieść przedsiębiorcom wymierną oszczędność około 150 tys. godzin pracy z tytułu ograniczenia obowiązków informacyjnych. Pozwoli to przedsiębiorcom przeznaczyć zaoszczędzony czas na prowadzenie działalności gospodarczej" - dodał. Zaznaczył, że projektowanie zmiany są kierowane głównie do mikro, małych i średnich przedsiębiorców i to głównie oni będą odczuwać pozytywne zmiany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Posłowie zarówno koalicji, jak i opozycji, deklarowali podczas debaty życzliwość dla proponowanych przez rząd przepisów. Poseł PO Adam Szejnfeld określił proponowane w projekcie rozwiązania jako "dobre i ważne". Zwrócił również uwagę, że prace nad uproszczeniami dla przedsiębiorców są prowadzone już kolejną kadencję. Wśród już wprowadzonych zmian wymienił m.in. uproszenia procedury rejestracji firmy czy zastąpienie niektórych wymaganych od przedsiębiorców zaświadczeń - oświadczeniami. Poseł PiS Maks Kraczkowski powiedział, że jego klub jest zwolennikiem uproszenia systemu, więc jego wstępna ocena rządowego projektu jest pozytywna. Zapowiedział jednak, że klub ma pewne wątpliwości co do niektórych propozycji i będzie je zgłaszał podczas prac sejmowej komisji.

Również poseł Łukasz Gibała (Ruch Palikota) zapowiedział, że jego klub będzie zgłaszał do projektu własne propozycje, m.in. taką, by z możliwości kasowego rozliczania VAT mogły korzystać firmy o wyższym obrocie niż proponuje rząd. Poseł PSL Krzysztof Borkowski zwrócił natomiast uwagę, że Sejm powinien szybko uchwalić ustawę, a po niej powinny następować kolejne projekty zmniejszające obciążenia dla firm.

Również posłowie Zbigniew Matuszczak (SLD) i Patryk Jaki (Solidarna Polska) życzliwie odnieśli się do projektu, ale wytknęli rządowi, że trafił on do Sejmu tak późno. Obaj posłowie zwracali uwagę, że problem zatorów płatniczych w ostatnich miesiącach doprowadził do poważnych kłopotów m.in. firm budujących autostrady.

Teraz nad projektem będzie pracować komisja finansów publicznych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA