REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec z podwójną zaliczką w grudniu

Katarzyna Wojciechowska

REKLAMA

Podatnicy po raz pierwszy później wpłacą zaliczkę na podatek dochodowy za grudzień lub IV kwartał. Zaliczkę wpłacą więc do 21 stycznia 2013 r., a nie do 20 grudnia 2012 r. Będzie ona obliczona od rzeczywiście osiągniętych w tych okresach dochodów, a nie – jak miało to miejsce w latach ubiegłych – w wysokości podwójnego zobowiązania listopadowego.

REKLAMA

Od 1 stycznia br. obowiązują nowe zasady obliczania oraz wpłacania zaliczki na podatek dochodowy za grudzień oraz IV kwartał. W przeciwieństwie do lat ubiegłych w 2012 r. podatnicy nie mają już obowiązku wpłacania zaliczki za grudzień w wysokości zaliczki za listopad i odpowiednio za IV kwartał w takiej samej wysokości jak zaliczka za III kwartał. Zaliczka będzie płacona od realnych dochodów osiągniętych przez podatnika w grudniu i w IV kwartale br. Należy ją wpłacać do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego. Z uwagi na fakt, że w 2013 r. 20 stycznia przypada w niedzielę, to zaliczkę za grudzień br. oraz za IV kwartał br. podatnicy mają obowiązek wpłacić do 21 stycznia 2013 r. Podatnicy nie mają w ogóle obowiązku wpłacania zaliczki za te okresy, jeżeli do 21 stycznia 2013 r. złożą zeznanie roczne i dokonają zapłaty podatku (art. 44 ust. 6 updof i art. 25 ust. 1 a updop).

REKLAMA

Dotychczasowy sposób wpłacania zaliczek za grudzień i IV kwartał stanowił bardzo duże obciążenie dla podatników. Ponieważ nie liczył się faktycznie osiągnięty w tych okresach dochód, prowadziło to do wpłacania zaliczek w zaniżonej lub zawyżonej wysokości.

Podatnicy, którzy w ostatnim miesiącu lub kwartale osiągnęli mniejszy przychód niż w listopadzie (np. z powodu przerwy świątecznej), musieli wpłacać zawyżoną zaliczkę. W przypadku dużych firm mogło to powodować powstanie dużej nadpłaty za dany rok podatkowy, którą podatnicy mogli odzyskać dopiero po złożeniu zeznania rocznego.

REKLAMA

W przypadku podatników, którzy w ostatnich miesiącach osiągali najwyższe obroty, obowiązek zapłaty zaliczki w podwójnej wysokości wiązał się z koniecznością zaangażowania dużych środków finansowych. W związku z tym wielu dużych podatników podejmowało pod koniec roku różne działania, które miały na celu zwiększenie kosztów uzyskania przychodów, a co za tym idzie - obniżenie listopadowej, a przez to i grudniowej zaliczki. Do takich działań należały np. prace remontowe, wcześniejsza spłata zobowiązań lub zakup nowych środków trwałych.

Wprowadzone zmiany należy ocenić jako korzystne. W przypadku podatników osiągających najwyższe obroty w ostatnim miesiącu, zaliczka będzie wprawdzie liczona od ich rzeczywistych dochodów osiągniętych w tym okresie, ale jej wpłata nastąpi o miesiąc później. Jeżeli podatnicy ci zdecydują się złożyć zeznanie roczne do 20 stycznia, nie będą musieli w ogóle uiszczać zaliczki za ostatni miesiąc poprzedniego roku podatkowego. Zostanie ona rozliczona w zeznaniu rocznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• art. 44 ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 769

• art. 25 ust. 1a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 769

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Więcej ciekawych artykułów w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA