reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej informacji na paragonach?

Więcej informacji na paragonach?

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Ma ono zastąpić obecne rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. o tym samym tytule. Nowe rozporządzenie ma obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r.


Obecnie organem upoważnionym do badania, testowania i przeprowadzania kontroli parametrów kas rejestrujących oraz wydawania decyzji potwierdzających te dane jest Prezes Głównego Urzędu Miar (nie Minister Finansów). Dlatego do wydania nowego rozporządzenia upoważniony jest nie Minister Finansów, tylko Minister Gospodarki. Ustawa z 18 marca 2011 r. zmieniająca ustawę o VAT wprowadziła okres przejściowy, dzięki czemu do 31 marca 2013 r. możemy stosować jeszcze dotychczasowe rozporządzenie.

W nowym rozporządzeniu zostały określone szczegółowe kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, w sposób taki sam jak w dotychczasowym rozporządzeniu. Większość przepisów została powtórzona. Są jednak zmiany. Projekt przewiduje m.in. nowe kryteria i warunki techniczne, jakim muszą odpowiadać kasy, wynikające z konieczności właściwego zabezpieczania zaewidencjonowanych danych.

Istotną zmianą w stosunku do obecnego rozporządzenia jest wydłużenie ważności potwierdzenia spełnienia warunków z trzech do czterech lat. Większość zmian dotyczy jednak producentów kas rejestrujących.

Są też zmiany ważne dla wszystkich podatników VAT. W nowym rozporządzeniu zostaną zdefiniowane pojęcia, które w praktyce były stosowane, ale nie miały uregulowania prawnego, takie jak dokument fiskalny czy paragon fiskalny anulowany. Ważne zmiany dotyczą paragonu. Sprzedawca na żądanie kupującego będzie zobowiązany zamieścić na paragonie jego numer NIP.

Pozytywnie należy ocenić zmianę polegającą na doprecyzowaniu pojęcia nazwy towaru lub usługi, które należy zamieścić na paragonie. Według nowych regulacji musi to być na tyle dokładna nazwa, by pozwoliła zidentyfikować towar lub usługę. Na paragonie będzie mógł być zawarty dodatkowy opis, stanowiący rozwinięcie tej nazwy. Ponadto paragon będzie musiał mieć oznaczenie „PARAGON FISKALNY”.

Potwierdzenia dla kas rejestrujących, które zostały wydane na podstawie obecnych przepisów, zachowają ważność do czasu wskazanego w tych potwierdzeniach.

Joanna Dmowska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT
OFERTA SPECJALNA Komplet VAT 2021. Komentarz z książką SLIM VAT 2021229.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama