REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o dzieło, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Intercyza a prowadzenie własnej firmy

Panuje przekonanie, że kiedy prowadzi się biznes, obowiązkowo trzeba podpisać intercyzę. Ten pogląd nadaje się do quizu „prawda czy mit?” A prawda jest taka, że wszystko zależy od tego, na jakim etapie związku podejmujemy decyzję, jaki jest charakter działalności i związane z nią ryzyko, jak duży jest nasz majątek. Dzisiaj krótko na temat tego, że wspólność majątkowa nie zawsze jest taka zła.

Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG ?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), ma za zadanie przede wszystkim ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi oraz udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie. Warto wiedzieć jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG.

Jak zwiększyć wskaźnik konwersji na rynku mobilnym?

Z każdym kolejnym miesiącem, coraz więcej użytkowników decyduje się na zakupy w oparciu o to, co ujrzeli na swoich smartfonach. Jak sprawić, aby ten trend stał się udziałem także i Twojego biznesu?

Nowe Prawo działalności gospodarczej uprzywilejowuje firmy kosztem konsumentów

Projekt nowego Prawa działalności gospodarczej, które w zamyśle Ministerstwa Gospodarki ma stanowić konstytucję dla przedsiębiorców, wprowadza rozwiązania zagrażające ochronie praw konsumentów - napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w opinii, do której dotarł PAP.

REKLAMA

2015 rok będzie dobry dla polskiej gospodarki

Zakupy konsumentów będą siłą napędową polskiej gospodarki w 2015 roku – uważa Stanisław Kluza, ekonomista z SGH i były minister finansów. Wciąż jeszcze wysokie bezrobocie powinno spadać, a inflacja sięgnie najwyżej 1,5 proc.

Nowelizacja Prawa geologicznego nie pomogła firmom

1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze, której założeniem jest usprawnienie ścieżki poszukiwawczo-wydobywczej kopalin, szczególnie węglowodorów, oraz zwiększenie nadzoru państwa nad zasobami. Eksperci oceniają, że nie wszystkie ułatwienia wprowadzone ustawą są w ten sposób odbierane przez firmy wydobywcze.

Zmiany w sektorach gospodarki Polski

Od kilku lat rozwija się działalność klastrów w głównych sektorach dla gospodarki Polski. Różnorodne zmiany, innowacje i projekty pozwoliły na wprowadzenie szerokiej współpracy w sektorze MSP oraz znaczną rozbudowę działu B+R. W ostatnim roku utrzymały się wysokie wskaźniki rynkowe dla klastrów m. in. znaczny wzrost dla finansowania projektów MSP, udział w rynku oraz wzrost. Znacznie wzrosła ilość zaangażowanych firm (szczególnie średnich, o ilości zatrudnionej ok. 14-32 osoby). Klastry stały się bardziej odróżnialne, częściej angażują się w działalność badawczą i informacyjną. Wskaźniki wzrostu dla klastrów w 2014 to około 12,6%, w poprzednich latach wskaźniki były oceniane na 41% (2012-2014).

Polska gospodarka w 2015 - co ją czeka?

Uzasadnione jest przyjęcie dwóch scenariuszy wzrostu polskiej gospodarki w 2015 r. - neutralnego, podobnego do 2014 r. oraz „pesymistycznego", zakładającego m.in. że pogorszeniu ulegnie sytuacja w Rosji i na Ukrainie oraz że nastąpi destabilizacja w UE wywołana zmianami politycznymi w Grecji, co będzie prowadzić do osłabiania się euro wobec dolara. Bardziej prawdopodobny jest scenariusz wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5 proc. - uważa dr Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacja Lewiatan.

REKLAMA

Problem z dokumentowaniem wydatków na przedmioty zakupione w Internecie

Niedostarczenie przez podatnika umowy zawierającej podpisy osób dokonujących transakcji nie jest równoznaczne z nieuznaniem danego wydatku za koszt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy fakt poniesienia wydatku zostanie udokumentowany w inny sposób - wyjaśnił Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 29236/14.

Czy outsourcing zasobów informatycznych jest korzystny dla firm?

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przekazanie obsługi swoich zasobów IT firmom wyspecjalizowanym w tego rodzaju usługach. Taka strategia w wielu wypadkach okazuje się korzystna finansowo i operacyjnie. Zdaniem Tadeusza Czichona, prezesa ATM SA, spółki świadczącej usługi w centrach danych, w Polsce należy budować świadomość dostępności i zalet outsourcingu, a wtedy popularność tego rozwiązania będzie szybko rosła.

Forma akceptacji faktur elektronicznych

Aby można było wysłać do klienta fakturę przez internet, klient musi się na to zgodzić – wystarczy zgoda ustna. Tak samo jak w przypadku faktur papierowych, przy ich wystawianiu, przesyłaniu i otrzymywaniu, należy dbać o ich poprawność.

Firmy szukają informacji o swoich kontrahentach

Rośnie zainteresowanie przedsiębiorców danymi dotyczącymi ich kontrahentów oraz rynków, na których działają. To bardzo ważny element konkurencji i rozwoju na nowych rynkach, a jego znaczenie rośnie w trakcie kryzysu, gdy dotychczasowe informacje stają się nieaktualne lub niewystarczające.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o swobodzie działalności

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która łagodzi przepisy dotyczące oznaczania towaru wprowadzanego do obrotu na terenie Polski - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Czy nowe prawo działalności gospodarczej będzie korzystne dla przedsiębiorców?

Nowe prawo działalności gospodarczej ma się kierować zasadą, że organy administracji powinny interpretować niejasności w przepisach na korzyść przedsiębiorców. Pojawi się w nim także nowa definicja działalności gospodarczej oraz nakaz, aby nie karać początkujących przedsiębiorców za drobne naruszenia przepisów. Czy nowe prawo działalności gospodarczej będzie korzystne?

Nowe Prawo działalności gospodarczej w I połowie 2015 r.

Nowe Prawo działalności gospodarczej, którego projekt założeń trafił do konsultacji, ma pomagać w prowadzeniu firmy i odciążać od nadmiernych kosztów administracyjnych, które obecnie tłumią przedsiębiorczość. Janusz Piechociński liczy na to, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze w pierwszym półroczu przyszłego roku. W ułatwianiu przedsiębiorcom działalności pomóc ma także przesłany niedawno przez prezydenta do parlamentu projekt nowej Ordynacji podatkowej.

Zmienią się zasady opodatkowania ukrytych przychodów

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej, który kompleksowo reguluje zasady opodatkowania PIT ukrytych przychodów. Z godnie z projektem zmienią się zasady opodatkowania ukrytych przychodów.

Krótszy okres oczekiwania na rozpoczęcie działalności

Nowelizacja ustawy o KRS i niektórych innych ustaw przewiduje skrócenie okresu oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dodatkowo uproszczone zostaną zasady „jednego okienka”.

Samozatrudnienie czy umowa o pracę?

Ze względu na wysokie koszty zatrudnienia coraz więcej przedsiębiorstw stara się wprowadzać cięcia. Najczęstszym rozwiązaniem obniżającym koszty zatrudnienia przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu usług oraz wykwalifikowanej kadry jest przejście przez pracowników na tzw. samozatrudnienie.

Majątek firmowy wycofany na cele prywatne

Prowadząc działalność gospodarczą nie sposób w niej nie wykorzystywać różnego rodzaju sprzętów, maszyn, samochodów czy zwykłych narzędzi codziennego użytku. Wszystkie te przedmioty stanowią majątek przedsiębiorstwa, które służy podczas wykonywania czynności związanych z działalnością. Jedne przyczyniają się do powstania przychodu bezpośrednio, a inne pośrednio stanowiąc koszt podatkowy działalności. Jednak, jak powinien postąpić podatnik, gdy dany składnik majątku jest już niepotrzebny w firmie? Sprzedać go lub wycofać na cele prywatne.

Jak uzyskać dotację z urzędu pracy – krok po kroku

Zastanawiając się nad założeniem własnej działalności gospodarczej warto przeanalizować wszystkie możliwości wsparcia finansowego na start. Najkorzystniejszą formą są oczywiście dofinansowania i dotacje. Jak uzyskać dotację z urzędu pracy? Oto kilka prostych kroków.

Jak sprawdzić wiarygodność e – sklepu przed świętami?

Okres świąteczny to w głównej mierze czas zakupów i przygotowań. Większą popularnością cieszą się już zakupy internetowe w e – sklepach, które są prostsze, szybsze i wygodniejsze niż tradycyjne. Zanim jednak podejmiemy się internetowych zakupów, warto sprawdzić wiarygodność e – sklepów. Jak tego dokonać?

Mikro, mały i średni przedsiębiorca - definicje

Definicje mikro i małych firm są niezbędne dla tych przedsiębiorców, którzy ubiegają się lub planują ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach krajowych lub unijnych programów. Co oznacza pojęcie małej firmy? Kiedy mała firma zmienia się w średnią?

Mikro, mały i średni przedsiębiorca - definicje

Definicje mikro i małych firm są niezbędne dla tych przedsiębiorców, którzy ubiegają się lub planują ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach krajowych lub unijnych programów. Co oznacza pojęcie małej firmy? Kiedy mała firma zmienia się w średnią?

Zaliczenie majątku prywatnego do majątku działalności gospodarczej

Często zdarza się, że przedsiębiorca w swej działalności gospodarczej wykorzystuje prywatny majątek, nabyty jeszcze przed rozpoczęciem takiej działalności. Nie zawsze zdaje on sobie sprawę z istnienia możliwości zaliczenia takich aktywów do majątku działalności gospodarczej, co wiąże się z wymiernymi korzyściami podatkowymi.

Dla kogo obowiązek publikowania raportów nt. swych działań z zakresu CSR?

Część firm będzie musiała publikować raporty nt. swych działań z zakresu CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu), a duże spółki giełdowe - informować, czy stosują tzw. politykę różnorodności w zatrudnianiu w kluczowych organach; chodzi np. o wiek czy płeć.

Kontrola pracodawców pod kątem umów śmieciowych

Media szeroko informowały w ostatnim czasie o kontrolach pracodawców pod kątem tzw. umów śmieciowych. Według tych doniesień ZUS wzmógł takie kontrole, co więcej rzekomo miał stosować inne niż dotychczas kryteria oceny typów umów stosowanych w relacjach z pracownikami.

Firmy rodzinne w dobrej kondycji według PwC

Sytuacja firm rodzinnych wygląda optymistycznie, a 65 proc. z nich odnotowało rozwój biznesu w ciągu ostatniego roku - wynika z raportu PwC „2014 Family Business Survey”. W badaniu wzięli udział przedstawiciele rodzinnych biznesów z ponad 40 krajów, w tym z Polski. 70 proc. respondentów przewiduje, że ich firmy będą rozwijać się stabilnie w ciągu najbliższych 5 lat.

Zawieranie umów cywilnoprawnych – korzyści dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy chętniej zawierają umowy o dzieło czy zlecenie, niż nawiązują stosunek pracy z pracownikami. Wynika to z konieczności redukcji kosztów w firmie. Umowy cywilnoprawne dają bowiem przedsiębiorcom sporo korzyści, nie generując nadmiernych kosztów.

Jak założyć spółdzielnię socjalną?

Spółdzielnia socjalna może stanowić dobry pomysł na działalność gospodarczą. Podstawę jej działalności określa status, który należy złożyć w KRS wraz z dokumentacją dotyczącą członków spółdzielni. Co należy wziąć pod uwagę przy zakładaniu spółdzielni? Jakich formalności należy dopełnić?

Ułatwienia w prowadzeniu działalności od 2015 r.

Rada Ministrów przekazała do prac sejmowych projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiana będzie polegała na wprowadzeniu fakultatywnie możliwości oznaczenia produktu firmą wytwórcy. Dodatkowo zmiany obejmą wyłączenie obowiązku oznaczania produktu informacją dotyczącą oczywistego jego przeznaczenia, gdy przeznaczenie będzie wynikało samej istoty produktu. Zmiany mogą wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Sytuacja na rynku sprzyja zakładaniu działalności gospodarczej

Rośnie liczba nowych firm, a rynek zaczyna się stabilizować. W październiku powstało o 7 proc. więcej firm niż we wrześniu. Z drugiej strony sporo przedsiębiorców zdecydowało się na zamknięcie działalności. Mimo statystyk, sytuacja na rynku sprzyja zakładaniu działalności gospodarczej.

Wpływ działalności małych przedsiębiorstw na rozwój gospodarczy

Wzrost wskaźnika PKB wskazuje na ciągły rozwój gospodarczy. W III kwartale wzrósł do 3,3 proc. Na lepsze wyniki w gospodarce największy wpływ mają małe przedsiębiorstwa, które informowały o pozytywnej ocenie własnej sytuacji i perspektyw rozwoju oraz o wysokiej jak na tę grupę skłonności do inwestowania.

Jak usprawnić swoją firmę?

Obecnie powszechną formą prowadzenia działalności są małe i średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające mniej niż 50 bądź 250 pracowników. Często są to firmy rodzinne, zarządzane od pokoleń w ten sam sposób. Przedsiębiorcy mogą częściej liczyć na pomoc finansową ze strony państwa oraz Unii. Warto jednak usprawnić swoją firmę. Jak tego dokonać?

Pomoc dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem

Resort pracy przygotował projekt przepisów, które mają ochronić miejsca pracy i pomóc firmom, które ucierpiały m.in. na rosyjskim embargu. Na ten cel w latach 2015-16 zarezerwowano do 500 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Konsultacje Prawa działalności gospodarczej

Założenia nowego Prawa działalności gospodarczej mogą w drugiej połowie listopada trafić do konsultacji publicznych, zapowiada resort gospodarki. Ustawa ma wprowadzić m.in. zasadę domniemania uczciwości w relacjach administracja-przedsiębiorcy.

Rozwój gospodarki tylko przy współpracy nauki i biznesu

Państwa UE wydają na badania i rozwój średnio 2 proc. PKB rocznie. Polsce dużo do tego wyniku brakuje. Z 0,9 proc. jest daleko w tyle za liderami rankingu – Niemcami, Szwecją czy Finlandią (ponad 3 proc.). Przedsiębiorcy przekonują, że większe nakłady na badania naukowe mogłyby się stać motorem wzrostu gospodarczego.

Prognozy wzrostu dla gospodarki

Zgodnie z ostatnimi raportami NBP w kolejnych latach ustabilizuje się rynek handlu zagranicznego. Wahania wartości waluty i kursu wymiany utrzymają się na poziomie 2,3%. Na rok 2014 inflacja jest oceniana na 0,5%, w roku 2015 szacuje się na 2,1%, w 2016 na 3,2%. Znaczne zmiany zasobu pieniądza widać w zakresie sektorów wyższego ryzyka. Poziom niepewności dla gospodarki w kolejnych latach będzie wzrastał, o 1-2% rocznie. Obecnie szacuje się niepewność na poziomie 1-2% dla większości firm i branż. Stabilizacja zasobów pieniądza i kapitału jest wprowadzana obok polityki wyższego ryzyka. Wejście na nowe rynki często opiera się o wysokie wskaźniki niepewności. W kolejnych latach PKB będzie wzrastać o 1-2% rocznie. Wzrost poziomu niepewności w gospodarce w 2014-2016 ocenia się na 4,7%.

Opinia Lewiatana o nowym prawie działalności gospodarczej

Ministerstwo Gospodarki przygotowało założenia nowego prawa działalności gospodarczej, które będzie dotyczyć przede wszystkim relacji przedsiębiorców z organami władzy publicznej. Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia wiele propozycji, ale szczegółowa ich ocena będzie możliwa po zapoznaniu się konkretnymi rozwiązaniami.

Płynność finansowa firmy – jak o nią dbać?

Z pewnością każda firma sprzedająca towary, świadcząca usługi i wystawiająca faktury dobrze zna problem nieterminowego ich regulowania. Kilkanaście, a niejednokrotnie nawet kilkadziesiąt dni zwłoki to znaczne obciążenie dla bieżącej działalności firmy, powodujące brak płynności finansowej, a w konsekwencji prowadzące do zatorów płatniczych. Tymczasem na rynku dostępnych jest kilka skutecznych usług, które mogą zapewnić firmie stały dopływ środków finansowych. Przedsiębiorstwa mogą wybierać między metodami takimi jak kredyt czy faktoring lub zdecydować się na usługi firm monitorujących należności.

Wakacje podatkowe dla zakładających firmę

Rząd ma przedstawić opinię o projekcie, autorstwa posłów PO, który przewiduje wprowadzenie "wakacji ubezpieczeniowych" i "kredytu podatkowego" dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Ma też omówić założenia projektu dot. systemu oznaczeń produktów rolnych.

Założenia nowego prawa działalności gospodarczej

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło nowy projekt ustawy prawo działalności gospodarczej. Będzie ono zakładać pojęcie przedsiębiorcy jako uczciwego podmiotu, który nie będzie łamał prawa i szanował zasady uczciwej konkurencji.

Wynagrodzenie ryczałtowe – jak zawrzeć w umowie?

Wynagrodzenie może zostać określone w umowie jako ryczałtowe oraz kosztorysowe. Z wynagrodzeniem ryczałtowym mamy do czynienia, gdy wynosi ono określoną sumę pieniężną lub inną oznaczoną wartość. Wynagrodzenie ryczałtowe jest określane z góry. Jak sformułować postanowienie umowne dotyczące wynagrodzenia ryczałtowego?

Klauzule umowne – wynagrodzenie kosztorysowe

W wielu umowach koniecznym elementem jest określenie wynagrodzenia za daną rzecz lub usługę. Wynagrodzenie można określić poprzez klauzulę ryczałtową lub kosztorysową. Przedstawiamy jak w umowie określić wynagrodzenie kosztorysowe.

Specyfika umów cywilnoprawnych

Umowy cywilnoprawne nie zostały uregulowane w kodeksie pracy a to oznacza, że nie przyznają uprawnień, jakie przysługują pracownikom. Należą do nich umowy o dzieło i zlecenia. Jaka jest specyfika tych umów?

Rząd przyjął projekt ustawy o SSE

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o SSE. Za jego założeń wynika, że firma prowadząca działalność w specjalnej strefie ekonomicznej będzie musiała zwrócić otrzymaną pomoc publiczną. Dotyczy to sytuacji, gdy zostanie jej cofnięte zezwolenie na prowadzenie działalności.

Kiedy przedsiębiorca traci prawo do karty podatkowej?

Karta podatkowa jest jedną z form opodatkowania działalności gospodarczej. W takim przypadku co miesiąc płaci się z góry ustaloną kwotę podatku dochodowego i nie ma konieczności prowadzenia ksiąg, składania zeznań czy wpłacania zaliczek. Jeżeli przedsiębiorca nie dostosuje się do warunków korzystania z karty, będzie musiał rozliczać się z podatku na zasadach ogólnych.

Proponowane zmiany w sektorze gospodarki

Premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała wprowadzenie zmian w sektorze gospodarki. Od 2015 r. zostanie wprowadzony nowy system e-Podatki, który będzie dostępny dla każdego podatnika. Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz powstanie dawno zapowiadany kodeks budowlany.

Nowe zasady telesprzedaży

Nowa ustawa o prawach konsumenta zmieni zasady zawierania umów przez telefon. Zmieni je tak bardzo, że można się zasadnie zastanawiać czy to jeszcze będą umowy zawierane przez telefon, czy raczej umowy zawierane w wyniku rozmowy telefonicznej. Zapraszam do lektury pierwszego wpisu na ten temat, w którym skupię się na analizie kwestii czasu zawarcia umowy. Druga część dotyczyć zaś będzie zakresu zastosowania przepisów o umowach zawieranych przez telefon.

Firmy działają bez długotrwałej strategii

Polskie firmy są bardziej elastyczne niż czeskie i niemieckie, ale gorzej radzą sobie na stabilnych, dojrzałych rynkach. To dlatego, że kreatywności menadżerów rzadko towarzyszy długoterminowa strategia oraz wizja – ocenia Tomasz Czechowicz z MCI Management. Dla coraz większej rzeszy przedsiębiorców krajowy rynek jest już zbyt mały, dlatego narodowe czempiony będą walczyły o pozycję europejskich czempionów.

Loteria fantowa również dla organizacji pożytku publicznego

Organizacje pożytku publicznego będą mogły łatwiej urządzać loterie fantowe i gry bingo fantowe - taki ma być efekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych, którą uchwalił w piątek Sejm.

REKLAMA