REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prognozy wzrostu dla gospodarki

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
gospodarka
gospodarka

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ostatnimi raportami NBP w kolejnych latach ustabilizuje się rynek handlu zagranicznego. Wahania wartości waluty i kursu wymiany utrzymają się na poziomie 2,3%. Na rok 2014 inflacja jest oceniana na 0,5%, w roku 2015 szacuje się na 2,1%, w 2016 na 3,2%. Znaczne zmiany zasobu pieniądza widać w zakresie sektorów wyższego ryzyka. Poziom niepewności dla gospodarki w kolejnych latach będzie wzrastał, o 1-2% rocznie. Obecnie szacuje się niepewność na poziomie 1-2% dla większości firm i branż. Stabilizacja zasobów pieniądza i kapitału jest wprowadzana obok polityki wyższego ryzyka. Wejście na nowe rynki często opiera się o wysokie wskaźniki niepewności. W kolejnych latach PKB będzie wzrastać o 1-2% rocznie. Wzrost poziomu niepewności w gospodarce w 2014-2016 ocenia się na 4,7%.

REKLAMA

W ostatnich latach (2012-2014) poziom inflacji i zmienności pieniądza znacznie spadł (z 4,15 do 0,4%). Wzrost wartości PKB ocenia się od początku 2013 roku, o 1,4 rocznie. W 2014 wzrost stabilizuje się na poziomie 2,3%. W 2012-2014 stopa procentowa w sektorze bankowym spadła o 50%. Zmiany te wynikają ze wzrostu zmienności kapitału, inwestycji oraz rozproszenia działalności.

REKLAMA

Kolejne lata będą okresem wzrostu zróżnicowania, rozproszenia i różnicowania sektorów, branż, firm. Obecnie widać tendencje do segmentacji rynku. Dotyczy zakresów finansowania, sposobów finansowania oraz zakresu działalności, perspektyw. Najważniejsze mierniki dla różnicowania rynku jest poziom ryzyka działalności, poziom dopasowania się do standardów rynku oraz koszt kapitału. Znaczny stały udział w rynku utrzymują firmy prowadzące działalność poprzez stałe zasoby, o wyznaczonym poziomie ryzyka, kapitału. Firmy wysokiego ryzyka w kolejnych latach będą musiały dopasować się do ograniczania zasobu pieniądza. Spadek zmienności pieniądza na tym rynku będzie miał znaczny wpływ. Wzrost ryzyka i niepewności w gospodarce dotyczy najczęściej firm o długookresowej stopie zwrotu oraz znacznie obciążonych ryzykiem.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Stopa procentowa dla sektora bankowego utrzymuje się na niskim poziomie, widać znaczne ograniczenie działalności, koncentracje planów i projektów finansowych. Poziom rozproszenia i zróżnicowania rynku jest niski. W kolejnych latach polityka pieniężna państwa oraz polityka NBP, sektora bankowego będzie ukierunkowana na nowe, zróżnicowane produkty finansowe. Najważniejszymi wskaźnikami i miernikami dla firm i rynku bankowego jest poziom niepewności gospodarki, rynku oraz poziom ryzyka firmy i jej działań. Głównym ograniczeniem jest poziom ryzyka sektora, branży, otoczenia. Będą wprowadzane produkty niestandardowe, zindywidualizowane, wyższego ryzyka jednak są to nieliczne projekty. W sektorze bankowym będą wprowadzane produkty, projekty sektorowe, celowe, zadaniowe. Wzrost zróżnicowania i rozproszenia rynku wymaga od państwa, NBP, UE oraz sektora bankowego dostosowań.

W latach 2014-2018 zmiany wartości pieniądza, inflacji ocenia się na 1,8-3,0%. Widać wysokie zróżnicowanie wynikające z ryzyka finansowego i ryzyka zainwestowanego kapitału. W tych latach zmiany PKB ocenia się na 3,4%. Udział sektora bankowego w finansowaniu wysokiego ryzyka znacznie spadnie. Stopa procentowa dla kredytów będzie malała tylko dla firm o niskim poziomie niepewności. Stopa oprocentowania lokat, oszczędności utrzyma się na niskim poziomie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bitcoin - czy warto inwestować?

Wzrost poziomu niepewności rynku, gospodarki i rynku będzie się utrzymywał w kolejnych pięciu latach. Dotyczy zarówno sektora kapitału jak wzrostu gospodarczego (PKB) i stopy procentowej na rynku bankowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA