reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Prognozy wzrostu dla gospodarki

Prognozy wzrostu dla gospodarki

Zgodnie z ostatnimi raportami NBP w kolejnych latach ustabilizuje się rynek handlu zagranicznego. Wahania wartości waluty i kursu wymiany utrzymają się na poziomie 2,3%. Na rok 2014 inflacja jest oceniana na 0,5%, w roku 2015 szacuje się na 2,1%, w 2016 na 3,2%. Znaczne zmiany zasobu pieniądza widać w zakresie sektorów wyższego ryzyka. Poziom niepewności dla gospodarki w kolejnych latach będzie wzrastał, o 1-2% rocznie. Obecnie szacuje się niepewność na poziomie 1-2% dla większości firm i branż. Stabilizacja zasobów pieniądza i kapitału jest wprowadzana obok polityki wyższego ryzyka. Wejście na nowe rynki często opiera się o wysokie wskaźniki niepewności. W kolejnych latach PKB będzie wzrastać o 1-2% rocznie. Wzrost poziomu niepewności w gospodarce w 2014-2016 ocenia się na 4,7%.

W ostatnich latach (2012-2014) poziom inflacji i zmienności pieniądza znacznie spadł (z 4,15 do 0,4%). Wzrost wartości PKB ocenia się od początku 2013 roku, o 1,4 rocznie. W 2014 wzrost stabilizuje się na poziomie 2,3%. W 2012-2014 stopa procentowa w sektorze bankowym spadła o 50%. Zmiany te wynikają ze wzrostu zmienności kapitału, inwestycji oraz rozproszenia działalności.

Kolejne lata będą okresem wzrostu zróżnicowania, rozproszenia i różnicowania sektorów, branż, firm. Obecnie widać tendencje do segmentacji rynku. Dotyczy zakresów finansowania, sposobów finansowania oraz zakresu działalności, perspektyw. Najważniejsze mierniki dla różnicowania rynku jest poziom ryzyka działalności, poziom dopasowania się do standardów rynku oraz koszt kapitału. Znaczny stały udział w rynku utrzymują firmy prowadzące działalność poprzez stałe zasoby, o wyznaczonym poziomie ryzyka, kapitału. Firmy wysokiego ryzyka w kolejnych latach będą musiały dopasować się do ograniczania zasobu pieniądza. Spadek zmienności pieniądza na tym rynku będzie miał znaczny wpływ. Wzrost ryzyka i niepewności w gospodarce dotyczy najczęściej firm o długookresowej stopie zwrotu oraz znacznie obciążonych ryzykiem.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Stopa procentowa dla sektora bankowego utrzymuje się na niskim poziomie, widać znaczne ograniczenie działalności, koncentracje planów i projektów finansowych. Poziom rozproszenia i zróżnicowania rynku jest niski. W kolejnych latach polityka pieniężna państwa oraz polityka NBP, sektora bankowego będzie ukierunkowana na nowe, zróżnicowane produkty finansowe. Najważniejszymi wskaźnikami i miernikami dla firm i rynku bankowego jest poziom niepewności gospodarki, rynku oraz poziom ryzyka firmy i jej działań. Głównym ograniczeniem jest poziom ryzyka sektora, branży, otoczenia. Będą wprowadzane produkty niestandardowe, zindywidualizowane, wyższego ryzyka jednak są to nieliczne projekty. W sektorze bankowym będą wprowadzane produkty, projekty sektorowe, celowe, zadaniowe. Wzrost zróżnicowania i rozproszenia rynku wymaga od państwa, NBP, UE oraz sektora bankowego dostosowań.

W latach 2014-2018 zmiany wartości pieniądza, inflacji ocenia się na 1,8-3,0%. Widać wysokie zróżnicowanie wynikające z ryzyka finansowego i ryzyka zainwestowanego kapitału. W tych latach zmiany PKB ocenia się na 3,4%. Udział sektora bankowego w finansowaniu wysokiego ryzyka znacznie spadnie. Stopa procentowa dla kredytów będzie malała tylko dla firm o niskim poziomie niepewności. Stopa oprocentowania lokat, oszczędności utrzyma się na niskim poziomie.

Bitcoin - czy warto inwestować?

Wzrost poziomu niepewności rynku, gospodarki i rynku będzie się utrzymywał w kolejnych pięciu latach. Dotyczy zarówno sektora kapitału jak wzrostu gospodarczego (PKB) i stopy procentowej na rynku bankowym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Waśkiewicz

prawnik, ekspert w zakresie prawa samorządowego, specjalizuje się w zagadnieniach postępowania administracyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama