REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bitcoin - czy warto inwestować?

bitcoin, inwestycje
bitcoin, inwestycje
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bitcoin już od dawna przestał być traktowany jako niepewne źródło inwestycji i częściej postrzegany jest jako nowoczesna forma lokowania oszczędności oraz środek płatniczy. Mimo to, część osób wciąż nie do końca zdaje sobie sprawę czym tak naprawdę jest cyfrowa waluta oraz jakie przepisy prawne określają jej funkcjonowanie.

Wirtualne waluty przebojem zaczynają wkraczać w nasze codzienne życie. Coraz więcej firm umożliwia dokonywanie płatności za pomocą popularnego Bitcoina i bardzo prawdopodobne, że niebawem dołączą do nich kolejne. W ostatnim czasie amerykański gigant PayPal, którego właścicielem jest eBbay ogłosił, że zamierza udzielić wsparcia kilku platformom umożliwiającym handel kryptowalutami. Oznacza to, że użytkownicy największego portalu aukcyjnego na świecie za zakupione produkty będą mogli zapłacić właśnie za pomocą Bitcoina.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Bitcoin a Polskie prawo

REKLAMA

Mimo że na świecie coraz więcej osób przekonuje się do tej nowoczesnej waluty, w Polsce temat ten wciąż pozostaje dla wielu osób mało zrozumiały. Prawdopodobnie wynika to z niejasnych przepisów prawnych, które nie do końca definiują czym jest Bitcoin.

Będący wirtualną walutą Bitcoin nie jest w Polsce zakazany, ale też nie jest w jakiś szczególny sposób regulowany przez prawo polskie. Bitcoin nie jest uznawany za prawny środek płatniczy, nie jest również papierem wartościowym, ani innym instrumentem finansowym, a obrót nim nie podlega instytucjonalnemu nadzorowi - mówi aplikant adwokacki Ernest Ciechowicz z Robert Ofiara Kancelaria Adwokacka

Brak sprecyzowanej definicji Bitcoina w Polskim prawie powoduje, że jest on różnie interpretowany przez urzędy skarbowe, których opinie często są niespójne lub nawet ze sobą sprzeczne. Kluczowe dla regulacji wirtualnej waluty w naszym kraju może okazać się ustawodawstwo i orzecznictwo unijne, na które ewidentnie czeka władza w naszym kraju. Na dzień dzisiejszy, dla operujących tą cyfrową walutą najkorzystniejsza jest interpretacja, która określa Bitcoiny jako znak legitymacyjny, którym jest też na przykład bilet komunikacji miejskiej i bon płatniczy, dzięki czemu nie obejmuje go podatek VAT ani podatek od czynności cywilnoprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystne pożyczki na innowacje dla przedsiębiorców

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą?

REKLAMA

Bitcoin, podobnie jak prawdziwie pieniądze, również może zostać skradziony i dlatego warto zabezpieczyć się przed jego utratą. Tak jak w przypadku klasycznej waluty, zabezpieczenie musi być adekwatne do wysokości środków, jakie posiadamy - inaczej zabezpieczamy pieniądze w portfelu, inaczej środki na zakup samochodu czy mieszkania, a jeszcze inaczej oszczędności całego życia.

Mniejsze środki możemy przetrzymywać za pomocą aplikacji na telefonie komórkowym. Jest to sposób, który przypomina noszenie pieniędzy w portfelu, ale ma nad nim jedną przewagę - w prosty sposób możemy  zabezpieczyć nasz telefon, zakładając na nim blokadę kodu pin, hasło lub odblokowywanie wzorem. To proste rozwiązanie, które może ustrzec nas przed działaniami złodzieja lub nieuczciwego znalazcy, co nie jest możliwie w przypadku klasycznych banknotów.  

Większe sumy warto przechowywać w postaci kopii zapasowych, które będą zaszyfrowane hasłem. Takich kopii możemy posiadać kilka i każdą z nich zabezpieczyć całość naszych środków. Możemy je trzymać w domu, w biurze oraz innych miejscach, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że utrata komputera lub urządzenia z wirtualnym portfelem nie będzie wiązała się z utratą posiadanych środków.

Handel zagraniczny – wyniki i prognoza

Na co zwrócić uwagę kupując elektroniczną walutę?

Przede wszystkim powinniśmy dobrze zweryfikować platformę, za pomocą której będziemy zawierali transakcję. Sprawdźmy gdzie firma jest zarejestrowana, jakiemu prawu podlega, jaki posiada kapitał zakładowy oraz czy na jej stronie znajdziemy informacje, kto jest jej twórcą i właścicielem. Warto zwrócić również uwagę czy umożliwia korzystanie z szyfrowanych transmisji SSL oraz czy pozwala korzystać z dwuskładnikowej autoryzacji przy logowaniu i wykonywaniu ważniejszych operacji.

Certyfikat SSL jest bardzo istotną kwestią podczas połączenia. Nie można akceptować certyfikatów, które nie są zweryfikowane przez przeglądarkę. Warto również sprawdzić adres na który wypłacamy Bitcoiny. Co prawda ma on sumy kontrolne, przez co niemożliwe jest wypłacenie środków np. na adres z literówką.  Warto upewnić się, że przez przypadek nie skopiowaliśmy błędnego odbiorcy, do którego transferowaliśmy środki wcześniej – radzi Mateusz Kowalczyk, prezes platformy bitstar.pl

Jeśli jednak zdarzy się, że padliśmy ofiarą nieuczciwego kontrahenta, nie warto się załamywać. Podobnie jak w  przypadku zwykłej transakcji, możemy liczyć na pomoc wymiaru sprawiedliwości, ponieważ płatność Bitcoinami traktowana jest jak kradzież innych dóbr. Istnieje również szereg zaawansowanych narzędzi kryptograficznych, które pozwalają nie tylko zabezpieczyć się przez kradzieżą, ale mogą być również pomocne w wyśledzeniu sprawcy. 

Ponadto, warto zwrócić uwagę na fakt, iż kupując Bitcoiny na wirtualnych giełdach ryzyko oszustwa ze strony nieuczciwego kontrahenta praktyczne nie istnieje. Dzieje się tak, ponieważ środki klienta są przed zawarciem zlecenia w całości deponowane na giełdzie w celu zabezpieczania wykonania transakcji.

Wynajem bardziej opłacalny od lokat i obligacji

Źródło: Giełda Bitstar

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA