| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Handel zagraniczny – wyniki i prognoza

Handel zagraniczny – wyniki i prognoza

Po roku 2013 spadła dynamika handlu zagranicznego na świecie z 5,1% do , 2,1%. Zmiany te są wynikiem wysokiego spadku dla rynków wschodzących i rozwijających się. Wysokie wymagania i oczekiwania wobec tych rynków negatywnie wpłynęły na stopę zwrotu. Rynki te były znacznie obciążone ryzykiem za wprowadzanie nowości i innowacji oraz długotrwałym procesem dostosowań i zmian. Na tych rynkach znacznie rozwinięto współpracę z gospodarkami wyżej rozwiniętymi, rynki te są trudne, wymagają wielu zmian, reform.

Przy wysokim obciążeniom kryzysem i ograniczeniami finansowymi, kraje rozwijające się znaczenie odczuły zmiany. Warunki na rynku międzynarodowym wpłynęły na rynek polski oraz współprace i wymianę z zagranicą. Polska od wielu lat przechodzi procesy dostosowawcze do gospodarki i rynków UE i Europy. Wiele sektorów i branż jest obciążonych zmianami, jest oceniana jako rynki rozwijające się i wschodzące.

Niski wzrost handlu zagranicznego wynika ze spadku importu i eksportu w krajach rozwiniętych, spadek szacuje się na 0,2% dla importu i wzrostu tylko o 1,5%. Spadek wartości pieniądza powoduje, że niskie wskaźniki wzrostu realnie są ujemne. Prognozy na kolejne lata nadal są niskie, w wyniku zmiany w zakresie handlu zagranicznego wolumen wartości spadł o 0,3 bln dolarów. Zmiany dotyczą szczególnie obrotu towarowego. Najważniejszymi importerami i eksporterami są Chiny, Japonia, Niemcy oraz Niderlandy i Francja.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz newsletter

W roku 2013 organizacja WTO prognozowała wzrost importu do 3,4% dla gospodarek rozwiniętych oraz 6,4% dla gospodarek rozwijających się. W przypadku eksportu szacuje się na 3,6% dla krajów rozwiniętych oraz 6,4% dla krajów rozwijających się. Zmiany w zakresie handlu światowego prognozuje się na 4,5%. Ograniczeniem wzrostu może być rozwój, eskalacja konfliktów społecznych, terytorialnych (Bliski Wschód oraz Europa Wschodnia). Konflikty te  mogą znacznie wpłynąć i zmienić warunki handlu zagranicznego, wymiany międzynarodowej oraz cen i handlu w sektorze energetycznym.

2014 rok będzie trudny dla branży budowlanej

Zmiany w zakresie PKB  opierają się na zmianach w zakresie importu i eksportu. W Polsce współczynnik zależności szacuje się na 40%. Wyrównuje się bilans płatniczy eksportu i importu. Szacunki NBP z ostatnich lat pokazują bilans dla importu na poziomie 0,6% - 1,5%. Od wielu lat spada bilans w ujęciu finansowym dla importu, z poziomu -72,6% w roku 2007 i 76,8% w roku 2011 do -20,6% w roku 2013. W tym okresie  dynamika spadku w ujęciu procentowym osiągnęła poziom sprzed kryzysu. Zmiany bilansu handlu zagranicznego dla Polski są korzystne, wahania handlu ocenia się na 0,6% -1,5% wobec zmian PKB. Handel zagraniczny rozwija się w stopniu podobnym do PKB. Oznacza to również wzrost zależności wyników handlowych z rozwojem kraju i zmianami PKB.

Rynek międzynarodowy dla Polski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »