Handel zagraniczny – wyniki i prognoza
REKLAMA
REKLAMA
Przy wysokim obciążeniom kryzysem i ograniczeniami finansowymi, kraje rozwijające się znaczenie odczuły zmiany. Warunki na rynku międzynarodowym wpłynęły na rynek polski oraz współprace i wymianę z zagranicą. Polska od wielu lat przechodzi procesy dostosowawcze do gospodarki i rynków UE i Europy. Wiele sektorów i branż jest obciążonych zmianami, jest oceniana jako rynki rozwijające się i wschodzące.
REKLAMA
Niski wzrost handlu zagranicznego wynika ze spadku importu i eksportu w krajach rozwiniętych, spadek szacuje się na 0,2% dla importu i wzrostu tylko o 1,5%. Spadek wartości pieniądza powoduje, że niskie wskaźniki wzrostu realnie są ujemne. Prognozy na kolejne lata nadal są niskie, w wyniku zmiany w zakresie handlu zagranicznego wolumen wartości spadł o 0,3 bln dolarów. Zmiany dotyczą szczególnie obrotu towarowego. Najważniejszymi importerami i eksporterami są Chiny, Japonia, Niemcy oraz Niderlandy i Francja.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
W roku 2013 organizacja WTO prognozowała wzrost importu do 3,4% dla gospodarek rozwiniętych oraz 6,4% dla gospodarek rozwijających się. W przypadku eksportu szacuje się na 3,6% dla krajów rozwiniętych oraz 6,4% dla krajów rozwijających się. Zmiany w zakresie handlu światowego prognozuje się na 4,5%. Ograniczeniem wzrostu może być rozwój, eskalacja konfliktów społecznych, terytorialnych (Bliski Wschód oraz Europa Wschodnia). Konflikty te mogą znacznie wpłynąć i zmienić warunki handlu zagranicznego, wymiany międzynarodowej oraz cen i handlu w sektorze energetycznym.
2014 rok będzie trudny dla branży budowlanej
Zmiany w zakresie PKB opierają się na zmianach w zakresie importu i eksportu. W Polsce współczynnik zależności szacuje się na 40%. Wyrównuje się bilans płatniczy eksportu i importu. Szacunki NBP z ostatnich lat pokazują bilans dla importu na poziomie 0,6% - 1,5%. Od wielu lat spada bilans w ujęciu finansowym dla importu, z poziomu -72,6% w roku 2007 i 76,8% w roku 2011 do -20,6% w roku 2013. W tym okresie dynamika spadku w ujęciu procentowym osiągnęła poziom sprzed kryzysu. Zmiany bilansu handlu zagranicznego dla Polski są korzystne, wahania handlu ocenia się na 0,6% -1,5% wobec zmian PKB. Handel zagraniczny rozwija się w stopniu podobnym do PKB. Oznacza to również wzrost zależności wyników handlowych z rozwojem kraju i zmianami PKB.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.