| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Rynek międzynarodowy dla Polski

Rynek międzynarodowy dla Polski

W roku 2012 PKB w Europie spadło o 02-0,6%. Handel wewnętrzny spadł o 1,5-2,2% w tym okresie. Handel międzynarodowy w Europie spada, również na najsilniejszych rynkach exportowych i importowych. Wyniki exportu dla Polski są korzystne.

Spada popyt w Niemczech, Czechach, Włoszech, Niderlandach i Francji, Hiszpanii, na Węgrzech.  Jednak oceniając okres 2008-2012 wartość exportu ocenia się na 143,5 mld EUR (wzrost o 23,4%). Import w latach 2008-2012 wzrósł o 8,1% (11,6 mld EUR). Poprawił się bilans handlowy z zagranicą. Dla państw rozwijających się i słabiej rozwiniętych  w Europie ważny jest handel z krajami Europy Wschodniej. Na rynku światowym zmiana PKB w roku 2012 jest oceniana na 2,5% wzrostu rocznie.

Dla Polski w ostatnich latach ważny jest wzrost wymiany handlowej z zagranicą w zakresie FMCG. W roku 2012 export wzrósł o 17,5% (wartość 17,9 mld EUR). Poprawę salda handlu zagranicznego ocenia się w przemyśle chemicznym (wzrost exportu o 1,7 mld EUR, spadek importu o 1,2%). Najważniejsze dla polskiego exportu są produkty elektromaszynowe (wartość w 2012 56 mld EUR). W roku 2013 wzrost sprzedaży zagranicznej wycenia się na 6% (wobec 2012).  Wartość exportu ocenia się na 74,2 mld EUR.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W Polsce widać znaczny wzrost zainteresowania exportem do UE, Europy Wschodniej i Południowej. Szeroka różnorodność rynków pozwala na rozwój i wzrost handlu dla wielu firm krajowych. Rynki te wymagają innych produktów, o różnym wizerunku i sposobie logistyki, sprzedaży, promocji. Firmy muszą dopasować się do różnorodnych rynków, zasad certyfikacji i różnorodnych kultur, zwyczajów. Zgodnie z badaniami MG rok 2013 i kolejne są okresem zahamowania negatywnych tendencji oraz przyśpieszenia w handlu wewnętrznym i międzynarodowym. Spadek zapotrzebowania i popytu na rynkach europejskich jest znaczny. Widać również wzrost wartości handlu zagranicznego, wzrost wycenia się dla produktów gotowych, wysoko przetworzonych. Wzrasta wartość zamówień, produkty oferowane są oparte na nowych materiałach, nowych technologiach i nowych projektach.

IBAN - czym jest numer IBAN?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »