reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Złoty słabnie

Złoty słabnie

Złoty coraz słabszy. Wczoraj jedno euro kosztowało prawie 4,6 zł, a frank nawet 3,73 zł.

Słaby złoty niekorzystnie wpływa na ceny i utrudnia NBP walkę z inflacją, która w listopadzie wyniosła aż 4,8 proc. Niestabilność na rynku walutowym nie służy również przedsiębiorstwom" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Niestabilność na rynku walutowym to niedobra wiadomość dla polskiej gospodarki, firm i gospodarstw domowych. Przedsiębiorstwa za najważniejsze ryzyko w swojej działalności uznają właśnie wahania kursu złotego do innych walut. Zwiększają one niepewność firm dotyczącą przyszłości. Nawet eksporterzy, którzy na osłabieniu złotego mogą zyskiwać, preferują większą stabilność kursu niż kolejne osłabienia naszej waluty.

Z kolei gospodarstwa domowe, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w walucie spłacają coraz wyższe raty kredytów i wyższe odsetki w złotych, co odbija się na ich kondycji finansowej i ogranicza konsumpcję. A niższa dynamika konsumpcji w średniej i dłuższej perspektywie wpłynie negatywnie również na przychody i zyski przedsiębiorstw. A także zmniejszy szanse na utrzymanie dynamiki PKB na poziomie 3 proc.

Polecamy: Kryzys: Rząd zatrudni doradcę

Dalsze osłabienie złotego będzie negatywnie wpływać na inflację i zmuszać NBP do interwencji na rynku walutowym, a także odłoży w czasie decyzje dotyczące obniżenia stóp procentowych. Może także zagrozić poziomowi długu publicznego w relacji do PKB na koniec 2012 r. Niestety, w najbliższym czasie nie ma co liczyć na poprawę kondycji złotego. I nie zmieni tego nawet fakt, że nasza waluta jest jedną z najbardziej niedowartościowanych na świecie" - dodaje Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek.

Polecamy: Notowania walut on-line

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama