REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bankowość mobilna w Polsce

finanse, pieniądze, monety/fot. Fotolia
finanse, pieniądze, monety/fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bankowość mobilna. Bankowość internetowa na komórki i smartfony to kolejny krok rozwoju ofert bankowych. Czy bankowość mobilna jest możliwa w Polsce?

Bankowość mobilna w Polsce raczkuje. Wprawdzie prężnie, ale wciąż raczkuje. Ostatnimi czasy można odnotować wzrost liczby aplikacji przeznaczonych na smartfony, które mają rozbudowane funkcje, takie jak… możliwość dokonywania przelewów jednorazowych. Bo wbrew pozorom, tak podstawowa rzecz jak możliwość dokonania przelewu wcale nie jest standardem.

REKLAMA

Bankowość mobilna, czyli...

Aplikacji i lżejszych wersji stron internetowych jest coraz więcej, bo przybywa urządzeń mobilnych je obsługujących. W zeszłym roku w Polsce sprzedano ponad 3 mln smartfonów, na rynku jest ich aktywnych ponad 6 milionów. To sporo, ale jednak wciąż stawia to pewne ograniczenia w możliwości dotarcia do użytkowników. Należy też pamiętać też, że nie każdy posiadacz smartfona umie z niego w pełni korzystać. Ba, w naszym kraju większość Polaków nie wie, co to jest bankowość mobilna. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Homo Homini w ubiegłym roku. Ponad połowa ankietowanych (54,3%) nie słyszała o bankowości mobilnej, 25,4% słyszało, ale nie wie dokładnie, co to jest. Z tych klientów, którzy wiedzieli, czym jest bankowości mobilna, aż 80,2% w ogóle nigdy z niej nie korzystało. Na pytanie zadane w tym badaniu „Czy korzysta Pan/Pani z Internetu w telefonie komórkowym?” 72% badanych odpowiedziała negatywnie. Jak oszacował Instytut Homo Homini, obecnie z banku w komórce korzysta zaledwie 3,5% wszystkich klientów banków, czyli ok. 850 tys. osób. W 100% są to użytkownicy bankowości elektronicznej. Wyniki te mówią same za siebie.

Polecamy: Zmiana rachunku na nowy może się opłacić – sprawdź, konkurencyjne oferty

Co możemy robić?

REKLAMA

Jeżeli jednak przyjrzymy się bliżej aplikacjom mobilnym udostępnianym przez banki ciężko się dziwić tym wynikom. Wciąż jest problem z dokonaniem jednorazowego przelewu do obcego banku. Jeszcze niedawno większość aplikacji na to nie pozwalała. Standardowo dokonywać możemy jedynie przelewów zdefiniowanych wcześniej za pomocą panelu konta – a do tego mamy dostęp korzystając z pełnej wersji serwisu. Takim przykładem może być MutliBank, który niedawno wypuścił mobilną aplikację dla swoich klientów. Nie dokonamy żadnego przelewu, do którego realizacji wymagane jest potwierdzenie sms. Ten sam problem napotkamy próbując dokonać przelewu za pomocą mobilnej wersji „lite” serwisu MutliBanku.

Problemem jest też liczba banków, która udostępnia rozwiązania mobilne, w tej chwili jest ich 10. Spośród nich możliwość dokonania jednorazowego przelewu mamy w: Raiffeisen Banku, Banku Millennium, Pekao SA, Alior Banku, Getin Banku, Nordea Banku, i od niedawna w mBanku. Tej opcji nie udostępniają Citi Handlowy, BZ WBK oraz wspomniany MultiBank. Co ciekawe, w większości przypadków nie ma problemy z dokonaniem spłaty zadłużenia na karcie kredytowej. Jest to właściwie standard.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak nie przelewy, to co?

Banki starają się wynagrodzić pewne niedogodności związane z brakiem części usług wprowadzając dodatkowe rozwiązania. Może nie zawsze one są bardzo przydatne czy praktyczne, jednak mogą stanowić ciekawe urozmaicenie. W prawie wszystkich aplikacjach możemy sprawdzić, jakie są kursy walut banku, kilka oferuje możliwość lokalizowania bankomatów i najbliższych placówek. Citi Handlowy, mBank i Pekao SA oferują lokalizację najbliższych punktów rabatowych – to może się przydać. Co ciekawe, za pomocą większości aplikacji możemy założyć nową lokatę. Wprawdzie nie jest to raczej czynność, której dokonujemy w ruchu, rzecz nagłej potrzeby – tak jak konieczność wykonania przelewu, ale zawsze to dodatkowa w miarę sensowna opcja.

Polecamy: Konto za 0 zł za wszystko bez haczyków? Sprawdź czy są takie oferty

Nie wszystkie platformy

Kolejnym powodem słabej powszechności aplikacji mobilnych jest ich dostępność na różnych platformach. Tylko Raiffeisen Bank i Pekao SA oferują swoje aplikacje na wszystkie na wszystkie powszechne systemy operacyjne: Android, Symbian, Windows Mobile, iOS, Java, BlackBerry. O ile brak dostępności aplikacji pod BlackBerry da się zrozumieć, urządzenia te są w naszym kraju stosunkowo mało popularne, to zastanawiający jest brak dostępności aplikacji od Aliora (tylko iOS) czy MultiBanku pod Androida – najpowszechniejszy system operacyjny w Polsce. Na szczęście przynajmniej, jeśli chodzi o MultiBank ma się to niedługo zmienić. Jednak, jeśli banki chcą zdziałać tutaj więcej powinny się poważnie zastanowić nad wypuszczeniem wersji także pod inne systemy, chociażby Symbiana.

Przyszłość raczej odległa

Analitycy rynku przewidują, że bankowość mobilna ma przed sobą przyszłość. Po tempie wprowadzania nowych rozwiązań oraz zwiększania się nowych aplikacji widać, że banki rozwijają i będą rozwijać te rozwiązania. Możliwość dokonania przelewu w dowolnej chwili z własnego telefonu może być przydatna. Jednak powszechność informacji na ten temat, oraz małe zaufanie (wszak klienci wciąż mają problem z paypassem i paywavem) może spowodować, że będzie to nadal oferta niszowa. Zwłaszcza, że obecna forma bankowości internetowej wciąż nie uległa wyczerpaniu.

Eksperci Totalmoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA