REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić wiarygodność e – sklepu przed świętami?

Jak sprawdzić wiarygodność e – sklepu przed świętami? / Fot. Fotolia
Jak sprawdzić wiarygodność e – sklepu przed świętami? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres świąteczny to w głównej mierze czas zakupów i przygotowań. Większą popularnością cieszą się już zakupy internetowe w e – sklepach, które są prostsze, szybsze i wygodniejsze niż tradycyjne. Zanim jednak podejmiemy się internetowych zakupów, warto sprawdzić wiarygodność e – sklepów. Jak tego dokonać?

Jak pokazują dane UOKIK. z 2013 r., niemal 20 proc. osób nie otrzymało towaru albo usługi, które zamówiła. Ok. 30 proc. dostało produkt niezgodny z opisem, a 22 proc. w przesyłce znalazło uszkodzony towar. Podpowiadamy, w jaki sposób rozpoznać wiarygodny e-sklep.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Z roku na rok święta kosztują nas coraz więcej – Polacy w 2014 roku planują wydać o 13 proc. więcej pieniędzy niż w poprzednim 2013 roku – to wyniki tegorocznego badania Deloitte. Co ciekawe, 40 proc. z nas wybierze zakupy w sklepach internetowych, to częściej niż w przeciętnym kraju UE. Niestety, równocześnie w 2013 roku co piąta osoba w Polsce padła ofiarą nieuczciwych sprzedawców i nie otrzymała zakupionego towaru. Dane te pokazują, że nadal nie potrafimy oceniać wiarygodności sklepów internetowych.

- Niewielu Polaków wie, że każda osoba może sprawdzić wszystkie firmy, także sklepy internetowe, w bazach Biura Informacji Gospodarczej. Jedyne, co nam do tego potrzebne to numer NIP. Raport ze strony www.BIG.pl pozwala określić, czy interesujący nas sprzedawca nie zalega z płatnościami wobec innych firm. Raport BIG InfoMonitor pomaga ocenić nam, czy gdy zwrócimy towar możemy liczyć na szybki zwrot naszych pieniędzy - tłumaczy Marcin Ledworowski, wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor. – Sprzedaż w Internecie rozwija się w Polsce bardzo szybko – prognozuje się, że do końca 2014 roku  będzie  ponad 14 tys. e-sklepów. Dlatego jest ważne, aby być świadomym konsumentem, który wie, w jaki sposób ocenić, czy dany sprzedawca gwarantuje bezpieczeństwo transakcji oraz profesjonalną realizację zamówienia  – dodaje.

Zobacz również: Obowiązki informacyjne e-przedsiębiorcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Poza pobraniem raportu o e-sklepie z Rejestru Dłużników BIG, drugim sposobem, który pozwala ocenić uczciwość danej firmy, jest sprawdzenie certyfikatów potwierdzających jej wiarygodność finansową. Takim narzędziem dysponuje Program Firma Wiarygodna Finansowo, który został stworzony specjalnie z myślą o solidnych przedsiębiorcach, kierujących się w biznesie zasadami fair play. Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo, mogą uzyskać firmy, o których nie ma negatywnych informacji w Rejestrze Dłużników BIG w bazie Biura Informacji Kredytowej i Systemie BANKOWY REJESTR Związku Banków Polskich. Certyfikat potwierdza, że dany przedsiębiorca jest godnym zaufania partnerem biznesowym, który nie zalega z zobowiązaniami finansowymi wobec innych firm. 

- W branży e-commerce szczególnie istotne jest posiadanie certyfikatów. Potwierdzają one rzetelność i wzbudzają zaufanie – podkreśla Marcin Ledworowski, wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor. – Stanowią również źródło wiedzy dla internautów na temat wiarygodności danej firmy i powodują, że jesteśmy w stanie określić czy chcemy korzystać z jej usług. Upewniając się co do e-sklepów, warto też sprawdzić w sieci oceny i rekomendacje innych klientów. Pozytywne opinie są dodatkowym potwierdzeniem, że firma jest profesjonalna i przyjazna.

Zobacz: Jak otworzyć własny sklep internetowy – KROK PO KROKU

Istotną kwestią jest także zapoznanie się z warunkami sprzedaży i regulaminem sklepu, aby mieć jasność co do sposobu jego funkcjonowania, ale też naszych kroków w ewentualnym procesie reklamacji. Prawo gwarantuje nam przy zakupach on-line możliwość zwrotu lub zamiany towaru bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od jego otrzymania, jednak zawsze warto upewnić się, czy dany sklep na pewno przestrzega przepisów, które to gwarantują.

Ostatnim zabezpieczeniem, które pozwoli nam czuć się bezpiecznie kupując w sieci jest wybór dostawy za pobraniem, która zagwarantuje nam, że nawet w przypadku nieuczciwego sprzedawcy nie stracimy naszych pieniędzy. To także dobry wybór w momencie, kiedy paczka okaże się uszkodzona – w takim wypadku możemy odmówić przyjęcia przesyłki i nie ponosić kosztów związanych z jej zwrotem.

Źródło: Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA