| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pomoc dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem

Pomoc dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem

Resort pracy przygotował projekt przepisów, które mają ochronić miejsca pracy i pomóc firmom, które ucierpiały m.in. na rosyjskim embargu. Na ten cel w latach 2015-16 zarezerwowano do 500 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Projekt zakłada nowelizację obecnie obowiązującej tzw. ustawy antykryzysowej. To ustawa z 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy - pozwala ona na pomoc firmom, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu kryzysu ekonomicznego.

W projekcie zapisano parametry pomocy odnoszące się do sytuacji, w której znaleźli się przedsiębiorcy dotknięci ograniczeniami eksportowymi. Pomoc ma zostać skierowana do szerokiego kręgu firm - przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i usługową w handlu, przetwórstwie i transporcie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Środki trafią na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami w firmach, w których przejściowo pogorszyły się warunki prowadzenia działalności gospodarczej w związku z wystąpieniem czasowego ograniczenia eksportu wwozu produktów na terytoria innych krajów.

Zasady ubiegania się o pomoc i kryteria jej przyznawania - oświadczenia, poziom spadku obrotów - będą podobne jak w obecnej ustawie. Próg, przy którym będzie można się ubiegać o wsparcie, to 15-procentowy spadek obrotów w trzech miesiącach po 6 sierpnia 2014 r. w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej. Wnioski o pomoc mają być kierowane do starostów.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ma mieć możliwość wsparcia firm w wypłacie pracownikom części wynagrodzeń przy przestoju lub po skróceniu ich czasu pracy. Pieniądze będzie można też otrzymać na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i dofinansowania szkoleń dla pracowników.

Firmy dotknięte embargiem rosyjskim otrzymają 500 mln zł pomocy

Z nowych rozwiązań - zakłada projekt - będzie można skorzystać do 31 grudnia 2016.

W ocenie resortu po 250 mln zł w 2015 i 2016 r., to wystarczająca kwota. W razie szybszego wykorzystania środków na 2015 rok będzie można skorzystać z transzy na 2016. Jeśli z umów podpisanych do 31 grudnia 2016 r. będzie wynikało prowadzenie projektów w następnym roku, to kwoty na ten cel mają zostać zapewnione w planie finansowym FGŚP na 2017 r., jednak wynoszący 500 mln zł limit wydatków nie może zostać przekroczony.

Projekt jest w uzgodnieniach międzyresortowych, które potrwają do 5 listopada. W ramach konsultacji społecznych pracodawcy i związki zawodowe mają 21 dni na zgłoszenie uwag do otrzymanego projektu, a Krajowa Izba Gospodarcza - dwa tygodnie. Planowane zmiany w prawie miałyby wejść w życie 1 lutego 2015 r.

Przygotowanie ustawy antykryzysowej w związku z efektami rosyjskiego embarga dla polskich firm zapowiadała w swoim expose premier Ewa Kopacz. Według wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rząd ma przyjąć projekt jeszcze w IV kwartale 2014 r.

Konsultacje Prawa działalności gospodarczej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »