REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne 2019, Małe i średnie firmy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ułatwienia dla MŚP od 2019 r. - Prezydent podpisał ustawę

Ustawa, która zawiera pakiet ułatwień, oszczędności i przywilejów dla MŚP została podpisana przez Prezydenta. Jakie nowe rozwiązania czekają przedsiębiorców od 2019 r.?

Zmiany w dozorze technicznym od 2019 r.

1 stycznia 2019 r. wejdą w życie zmiany w dozorze technicznym. Zakładają one m.in. e-protokół z przeprowadzanych czynności dozoru technicznego.

Ulga IP box od 2019 r.

Prezydent podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej zawierającą przepisy o IP Box. Do skorzystania z ulgi IP box uprawnieni będą prowadzący działalność B+R bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem prawa własności intelektualnej.

Pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) 2019 uchwalony przez Sejm

Pakiet MŚP zawiera pakiet prawie 50-ciu uproszczeń w prawie podatkowym i gospodarczym dla małych i średnich przedsiębiorców. Większość wejdzie w życie od 2019 r.

REKLAMA

E-akta od 2019 r. - o czym powinni pamiętać przedsiębiorcy

Najpóźniej do 31 grudnia 2018 r. przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność, która polega na przechowywaniu dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców o czasowym okresie przechowywania muszą wpisać się do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych. Rejestr ten jest prowadzony przez marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce świadczenia usług przechowalniczych.

Zasady leasingu luksusowych samochodów dla firm - zmiany od 2019 r.

Droższe auto w firmie warto wyleasingować jeszcze w tym roku. Od 1 stycznia wejdą bowiem zmiany w przepisach. Co się zmieni?

Jaka ochrona związkowa będzie przysługiwać od 1 stycznia 2019 r. zatrudnionym na innej podstawie niż stosunek pracy

Od 1 stycznia 2019 r. osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne, o pracę nakładczą i samozatrudnieni będą korzystać ze szczególnych gwarancji zatrudnienia, jeżeli zostaną umieszczeni na liście chronionych działaczy związkowych. Jeśli pracodawca naruszy ich prawa w tym zakresie, będzie musiał wypłacić im rekompensatę pieniężną.

Nowe obowiązki podmiotów zbiorowych w 2019 r.

Najprawdopodobniej niebawem trafi do Sejmu projekt nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Przewiduje on rewolucyjne zmiany.

REKLAMA

Zamówienia publiczne - e-fakturowanie

Od kwietnia 2019 r. ma nastąpić elektronizacja zamówień publicznych. Jedną z największych zmian ma być elektroniczne fakturowanie.

Dotacje unijne na rozwój firmy w 2019 r.

Chcesz rozwijać swoją firmę? Sprawdź, jakie dotacje unijne można uzyskać na rozwój firmy w 2019 r.

Emilewicz: Rząd niebawem zajmie się projektem dotyczącym prostej spółki akcyjnej

Czy powstanie nowy rodzaj spółki - Prosta Spółka Akcyjna? Minister Przedsiębiorczości Technologii zapowiada, że rząd zajmie się tym projektem już niebawem.

E-akta od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. będzie można prowadzić dokumentację pracowniczą w postaci elektronicznej. E-akta to część pakietu 100 zmian dla firm.

Zawiadamianie pracownika o kontroli lekarza orzecznika ZUS - zmiany 2019

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wyjaśnia zapisy zawarte w Pakiecie MŚP dotyczące nowych zasad zawiadamiania pracownika o kontroli lekarza orzecznika ZUS. Mają one na celu ograniczenie nadużywania zwolnień lekarskich.

Abonament RTV – wysokość opłat w 2019 r.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała wysokość opłat za abonament RTV w 2019 r. Czy abonament radiowo-telewizyjny w następnym roku podrożeje?

Kontrowersje wokół zmian w leasingu od 2019 r.

Trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi leasingów. Projekt nowego prawa, które ma obowiązywać już od 2019 roku, wzbudza kontrowersje. Odmienne opinie o zmianach przedstawiają eksperci i Ministerstwo Finansów.

Budżet na 2019 r.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2019 rok, przedłożony przez ministra finansów. Najważniejszym celem polityki budżetowej prowadzonej przez Radę Ministrów jest utrzymanie stabilności finansów publicznych przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu gospodarczego oraz solidarnościowej polityki społecznej.

Exit tax i opodatkowanie walut wirtualnych od 1 stycznia 2019

Rząd przyjął nowelizacje ustaw o PIT, CIT oraz Ordynacji podatkowej. Wprowadza ona tzw. exit tax, opodatkowanie walut wirtualnych, a także preferencyjne opodatkowanie dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej.

Rząd przyjął pakiet MŚP - uproszczenia dla przedsiębiorców od 2019 r.

Pakiet MŚP to prawie 50 uproszczeń w prawie podatkowym i gospodarczym, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców zostanie przez 10 lat blisko 4 mld zł. To kolejna – po pakiecie 100 zmian dla firm oraz Konstytucji Biznesu – propozycja, która ma ułatwić życie polskim przedsiębiorcom.

Ograniczanie zatorów płatniczych od 1 czerwca 2019 r.

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ruszają konsultacje publiczne projektu. Jakie są planowane zmiany?

E- fakturowanie w zamówieniach publicznych od kwietnia 2019 r.

Rząd przyjął projekt ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Zmiany mają na celu rozwijanie tzw. gospodarki cyfrowej, ograniczenie używania „papieru”, a także oszczędność czasu i pieniędzy dla przedsiębiorców i instytucji publicznych. Zmiany wynikają z przepisów Unii Europejskiej i wpisują się w realizację rządowego programu od papierowej do cyfrowej Polski.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) od 2019 r. - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. PPK mają funkcjonować od 1 stycznia 2019 r.

Nowy podatek dla podmiotów gospodarczych, które chciałyby opuścić kraj od 2019 r. (exit tax)

Minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała o planach wprowadzenia od 2019 r. tzw. exit tax. Ma to być nowy podatek dla podmiotów gospodarczych, które chciałyby opuścić kraj, w którym zarobiły spore środki.

Jakie zmiany w funkcjonowaniu związków zawodowych będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Możliwość tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich przez osoby świadczące pracę na podstawie umów o dzieło, zlecenia czy w ramach tzw. samozatrudnienia to najważniejsza zmiana, jaką uchwalono w zakresie tworzenia i funkcjonowania organizacji związkowych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Nowy Jednolity Plik Kontrolny - JPK_VDEK od 2019 r.

JPK_VDEK to nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego, którą przedsiębiorcy złożą w przyszłym roku fiskusowi.

Senat za Małym ZUSem dla małych firm od 2019 r.

Senat zagłosował za ustawą o Małym ZUS dla małych firm. Ma ona wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Teraz trafi do podpisu Prezydenta.

200 mln euro dla małych i średnich innowacyjnych firm

Niebawem pierwsze umowy finansowania dłużnego z gwarancją EFI. Umowa, zawarta w końcówce maja między EFI i CVI Dom Maklerski, zapewnia 200 mln euro na takie finansowanie polskich małych i średnich firm.

Mały ZUS już od stycznia 2019 roku - na czym polega oraz do kogo jest adresowany?

Mały ZUS to bardzo ważny temat dla małych przedsiębiorców, którzy chcą założyć firmę albo już ją prowadzą. Od 1 stycznia 2019 roku mają bowiem wejść w życie zmiany dotyczące m.in. zmniejszenia składki ZUS. Co zyskają przedsiębiorcy?

Bez pieczątki w urzędzie w 2019 r.

Do lipca 2019 r. zostaną zniesione wymagania stosowania pieczątki przez obywateli i przedsiębiorców, przewidziane w blisko 170 aktach prawnych. Dzięki temu załatwiając sprawę w urzędzie będziemy mieć wybór, czy chcemy użyć pieczątki, czy w inny, np. elektroniczny  sposób zamieścić swoje dane. Rząd przyjął dokument rekomendujący takie działanie.

Sejm przyjął mały ZUS dla małych firm

Już od 1 stycznia 2019 r. najmniejsi polscy przedsiębiorcy zapłacą niższe składki - tzw. mały ZUS. Przepisy zostały już uchwalone przez Sejm.

Preferencyjne kredyty dla polskich małych i średnich przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy zyskają dostęp do 1,2 miliarda złotych preferencyjnych kredytów. Finansowania w ramach Planu Junckera będzie udzielać bank PEKAO SA.

Niższy ZUS dla małych firm 2019 - wpływ na gospodarkę

Rząd przyjął projekt ustawy, która obniży składki na ubezpieczenie społeczne najmniejszym przedsiębiorcom. Jak to się przełoży na gospodarkę?

Mały ZUS od 2019 r. - co się zmieni?

Od 1 stycznia 2019 r. mają obowiązywać obniżone składki ZUS dla drobnych przedsiębiorców. Co zmieni ustawa?

Mały ZUS dla małych firm - czy to dobre rozwiązanie?

Kierunek jest jak zwykle dobry, ale sam pomysł "Małego ZUS" nie został dopracowany - powiedział PAP poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi. Dodał, że lepszym rozwiązaniem byłaby składka uzależniona od faktycznego dochodu.

Mały ZUS dla małych firm od 2019 r. - rząd przyjął projekt

Rada Ministrów przyjęła projekt tzw. małego ZUS-u dla drobnych firm. Po zmianie będą one mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu stawki na ubezpieczenia społeczne. Z nowych rozwiązań ma skorzystać ok. 200 tys. firm, co ma przynieść im oszczędności w kwocie ok. 1,5 mld zł.

Zmiany w prawie zamówień publicznych

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych przygotowało koncepcję nowego Prawa Zamówień Publicznych. Jej główne cele to poprawa jakości zamówień publicznych, zwiększenie ich konkurencyjności i innowacyjności oraz wykorzystanie ich jako ważnego elementu polityki rozwojowej kraju.

Kto może zostać Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców?

30 kwietnia wszedł w życie pakiet ustaw Konstytucja Biznesu, w którego skład wchodzi ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jest to zupełnie nowa instytucja. Kto może zostać Rzecznikiem Przedsiębiorców?

Split payment może wejść w życie w 2019 r.

Rząd przyjął 7 maja 2018 r. wniosek do Komisji Europejskiej (KE), który umożliwi Polsce ewentualne zastosowanie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (split payment) w podatku VAT. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, Polska mogłaby skorzystać z tego rozwiązania już w 2019 r.

Mały ZUS dla małych firm od 2019 r.

Oszczędności dla przedsiębiorców, więcej firm, poprawa ich rentowności i lepsze perspektywy rozwoju to spodziewane efekty Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę, której projekt skierowany został do konsultacji publicznych. 

Od 1 stycznia 2019 r. wynagrodzenie pracownika na rachunek bankowy

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. z 2018 r., poz. 357) z dniem 1 stycznia 2019 r. wprowadza zmiany m.in. w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 108) dotyczące zasad wypłaty wynagrodzenia pracownikom.

Niższy ZUS dla małych firm oraz obniżka CIT

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy duże ułatwienia dla przedsiębiorców - znaczną obniżkę CIT dla małych i średnich firm a także tzw. mały ZUS.

Nowe przepisy w zakresie publicznej emisji papierów wartościowych

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw chce skorzystać z nowej unijnej szansy. Pozyskane środki przeznaczy głównie na spłatę kredytów.

Pracownicze Plany Kapitałowe od 2019 r. - wywiad z wiceministrem finansów

Wiceminister finansów P. Nowak w wywiadzie dla PAP zapewnił, że system PPK ruszy z początkiem 2019 r. Nie wykluczył możliwości dłuższego vacatio legis dla niektórych rozwiązań, gdyby to było konieczne. Wiceminister nie przewiduje udziału w PPK banków i firm ubezpieczeniowych.

Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw

27 lutego 2018 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchamia Centrum Rozwoju MŚP, jeden z projektów ujętych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. To marka, pod którą PARP będzie oferowała małym i średnim firmom usługi informacyjne, szkoleniowe, doradcze i kooperacyjne. Przewiduje się, że skorzysta z nich co najmniej kilkanaście tysięcy firm rocznie. Agencja rozwija usługi i instrumenty finansowe dla MŚP w ścisłej koordynacji z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju. Wizualnym podkreśleniem tej współpracy jest przyjęcie przez PARP nowego logotypu.

Pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw – zmiany w podatkach od 1 stycznia 2019 r. 

Sukcesja firm czy wliczanie w koszty pracy współmałżonka to niektóre rozwiązania pakietu dla małych i średnich przedsiębiorstw, nad którym pracuje resort przedsiębiorczości i technologii; podatkowe przepisy z pakietu wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. - mówi PAP minister Jadwiga Emilewicz.

Unijna dyrektywa może przynieść bankom kłopoty. Sektor MŚP przestanie korzystać z kredytów?

Europejskie przedsiębiorstwa od wielu lat są znane z nadmiernego zadłużania się w instytucjach bankowych. Ale od 21 lipca będą mogły znacznie łatwiej wprowadzać do obiegu papiery wartościowe, niż dotychczas. Dzięki temu, polskie firmy zaczną rozwijać się w sposób, który jest popularny np. w słynnej Dolinie Krzemowej. Takie zmiany umożliwi Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2017/1129 z dnia 14 czerwca 2017 roku w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym oraz uchyleniem dyrektywy 2003/71/WE. Zgodnie z tym, KNF nie będzie mogła już nadzorować emisji akcji, w kwocie do 1 mln euro, realizowanej nie częściej, niż raz na rok. Eksperci są podzieleni co do tego, czy sektorowi bankowemu to zaszkodzi, czy jednak pozostanie bez wpływu na jego działalność.

Ustawa o nowym systemie wsparcia małych i średnich firm z podpisem prezydenta

Dzięki podpisanej przez prezydenta ustawie firmy będą mogły otrzymywać gwarancje i poręczenia na ok. 9 mld. zł rocznie. Utworzony zostanie Państwowy Fundusz Gwarancyjny.

Większy dostęp do zamówień publicznych dla małych i średnich przedsiębiorstw w 2018 r.

MSP są w znacznej mierze wykluczane z realizacji zamówień publicznych. Chcemy zapewnić branży małych i średnich przedsiębiorstw dostęp do zamówień publicznych w pełnym zakresie, co zwiększy ich konkurencyjność - powiedziała PAP Andżelika Możdżanowska pełnomocnik rządu ds. małych i średnich firm w MR.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa - JPK na żądanie od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. organy podatkowe będą mogły żądać od mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców przekazywania ksiąg i dowodów księgowych w postaci plików JPK. Obowiązek ten będzie dotyczył przedsiębiorców, którzy prowadzą księgowość w formie elektronicznej.

Cloud computing - praktyczne korzyści dla przedsiębiorców

Poszukując praktycznych sposobów, aby usprawnić swój biznes, przedsiębiorcy często pomijają proste i skuteczne narzędzia, nawet jeśli są na wyciągnięcie ręki lub mają do nich darmowy dostęp. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom, z których korzystamy na co dzień w sieci, aby zrozumieć, jakie korzyści dla biznesu kryją się pod terminem cloud computing.

Rzecznik praw przedsiębiorców od 2018 r.

Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców wchodzi w skład pakietu 5 ustaw Konstytucji dla biznesu zmieniającej otoczenie prawne przedsiębiorców. Tak jak pozostałe ustawy ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

REKLAMA