reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Preferencyjne kredyty dla polskich małych i średnich przedsiębiorców

Preferencyjne kredyty dla polskich małych i średnich przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy zyskają dostęp do 1,2 miliarda złotych preferencyjnych kredytów. Finansowania w ramach Planu Junckera będzie udzielać bank PEKAO SA.

Na zwiększenie puli w Planie Junckera dla polskich małych i średnich firm pozwoliła umowa, którą podpisał dzisiaj Europejski Fundusz Inwestycyjny z bankiem PEKAO SA. Jej przedmiotem są gwarancje, który fundusz udziela bankowi. PEKAO SA wykorzysta te gwarancje  do finansowania inwestycji przedsiębiorstw.

"Dzisiejsza umowa jest zarazem najnowszą polską umową w ramach tzw. Planu Junckera. Dzięki niej polscy przedsiębiorcy zyskują dostęp do 1,2 miliarda złotych finansowania" - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Formalnie gwarancje będą udzielane w ramach programu COSME, który jest częścią tzw. Planu Junckera. COSME to unijny program wsparcia konkurencyjności małych i średnich firm.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Jak przedsiębiorcy skorzystają z gwarancji

Takie gwarancje to dla przedsiębiorcy same korzyści. Firma, która zechce skorzystać z kredytu, nie poniesie kosztów gwarancji i nie potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń (na przykład dodatkowej hipoteki). Podstawowym zabezpieczeniem kredytu będzie zabezpieczenie na przedmiocie kredytowania oraz gwarancja.

Gwarancja będzie także wykorzystywana przy finansowaniu przedsiębiorstw z krótkim okresem działalności, dzięki czemu będą one miały łatwiejszy dostęp do kredytu. Natomiast w przypadku firm działających powyżej 3 lat obniżony zostanie wymagany wkład własny od firmy do 10 procent (w standardzie na rynku jest 20 procent).

Z kolei dla banku gwarancja jest zabezpieczeniem, ponieważ w razie braku spłaty kredytu, 50 procent zaległego kapitału i odsetek jest pokrywane przez Europejski Fundusz Inwestycyjny.

Zobacz: Kredyty

Awansujemy w unijnych statystykach

"Dane Komisji Europejskiej z czerwca pokazują, że zajmujemy w tej chwili 7. miejsce w UE pod względem wartości inwestycji, które zostaną uruchomione w ramach części Planu Junckera dedykowanej małym i średnim firmom" - poinformował wiceminister Słowik.

Polska awansowała o dwa miejsca. Nasz kraj wyprzedził Czechy i Portugalię.

Umowy, które Europejski Fundusz Inwestycyjny zawarł lub w najbliższym czasie zawrze z polskimi bankami, pozwolą uruchomić inwestycje MŚP o wartości około 13 miliardów złotych (3,14 miliarda euro). W ramach Planu Junckera pieniądze dla małych i średnich firm oraz tak zwanych spółek średniej kapitalizacji (zatrudniających do 3 000 pracowników) dzielone są przez krajowe banki i instytucje finansowe, na podstawie porozumień z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. W Polsce są to w tej chwili: Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO Leasing S.A., POLFUND Fundusz Poręczeń Kredytowych S.A., CVI Dom Maklerski, Nest Bank S.A, Pekao SA. W najbliższym czasie dołączą kolejne.

Z tych pieniędzy skorzystało do tej pory ponad 10,5 tysiąca przedsiębiorców z Polski. Monitoring prowadzony jest kwartalnie, więc są to dane na koniec I kwartału 2018 roku. Dane na koniec czerwca będą dostępne w najbliższych tygodniach.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama