Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa - JPK na żądanie od 1 lipca 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek przekazania danych w postaci Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK) na żądanie organu podatkowego będzie ciążył docelowo na każdym przedsiębiorcy. Obowiązek wysyłania plików JPK na wezwanie organu dla ostatniej grupy podatników, czyli mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców rozpocznie się z dniem 1 lipca 2018 r. Będzie on dotyczył całości lub części ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych. Podatnicy będą zobowiązani do przekazywania danych w formacie JPK za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych.
Terminy wdrożenia JPK na żądanie
Przypomnijmy, że począwszy od 1 lipca 2016 r. obowiązkiem przesyłania JPK na żądanie organu podatkowego jako pierwsze objęte zostały największe przedsiębiorstwa, czyli takie, które w świetle ustawy o swobodzie działalności gospodarczej posiadają status dużego przedsiębiorstwa.
Przez dużego przedsiębiorcę należy rozumieć przedsiębiorcę, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie co najmniej 250 pracowników lub
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartość w złotych 43 milionów euro.
Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia
Kolejną grupą podatników objętych tym obowiązkiem są małe i średnie przedsiębiorstwa. W ich przypadku nastąpi to od dnia 1 lipca 2018 r.
Mały przedsiębiorca jest to przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
Natomiast średni przedsiębiorca jest to przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
REKLAMA
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.
Z kolei mikroprzedsiębiorca, który także będzie miał obowiązek przesłania JPK na żądanie organu podatkowego od 1 lipca 2018 r., jest to przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Struktury JPK na żądanie organu podatkowego
Generalnie rzecz biorąc JPK to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie.
W przypadku obowiązku wysyłania JPK na żądanie organu podatkowego, podatnicy zobowiązani będą przesyłać następujące struktury:
- księgi rachunkowe – JPK_KR
- wyciąg bankowy – JPK_WB
- magazyn – JPK_MAG
- faktury VAT – JPK_FA
- podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR
- ewidencja przychodów – JPK_EWP.
JPK na żądanie a kontrole
Przekazywanie przez podatników JPK, czyli danych z ewidencji księgowych i podatkowych oraz dowodów księgowych w formacie JPK na żądanie organów podatkowy będzie następować przede wszystkim podczas:
- czynności sprawdzających, postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej realizowanych na podstawie Ordynacji podatkowej;
- kontroli skarbowej i czynności sprawdzających realizowanych na podstawie ustawy o kontroli skarbowej.
Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Finansów celem JPK wysyłanych na żądanie organów podatkowy jest umożliwienie podatnikom przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej pozwalającej na skrócenie czasu wykonywanych czynności, zmniejszenie ich uciążliwości, a w efekcie ograniczenia ich kosztów. W niebudzących wątpliwości przypadkach ta forma udostępniania informacji pozwoli odstąpić od kontroli.
Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.