REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

E-firma, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

KRUS 2012 - składki na ubezpieczenie społeczne rolników

Ile wynosi składka na ubezpieczenie społeczne rolników KRUS w 2012 roku?

Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

Wiele osób jeszcze podczas studiów decyduje się na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

Wynagrodzenie pełnomocnika w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą

Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej jest podstawowym środkiem ochrony prawnej w sprawach zamówień publicznych. Warto jednak pamiętać, że zasady rozliczenia koszów postępowania wywołanego wniesieniem odwołania znacząco różnią się od zasad rozliczania kosztów w postępowaniu przed sadem cywilnym, w szczególności w odniesieniu do kosztów wynagrodzenia pełnomocników.

Konta oszczędnościowe dla firm tańsze niż indywidualne

Oprocentowanie kont oszczędnościowych dla firm jest niższe niż dla klientów indywidualnych. Czy firmowe konta oszczędnościowe pozwolą przedsiębiorcy zarobić?

REKLAMA

Geolokalizacja pracowników a prawo pracy

Nowe formy nadzoru i kontroli pracowników stają się coraz bardziej powszechne. Jedną z takich form monitoringu jest geolokalizacja, tj. lokalizowanie przez pracodawcę miejsca pobytu pracowników wyposażonych w telefony komórkowe. Nadzorowanie pracowników w taki sposób nie jest bezpośrednio uregulowane w przepisach. Nie oznacza to jednak, że taka praktyka nie jest w ogóle objęta prawem i pewnymi ograniczeniami.

Zatrudnianie pracowników w formie telepracy - prawa i obowiązki pracodawcy

Telepraca jest postrzegana jako forma zatrudnienia umożliwiająca pracownikom godzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym oraz stosowanie elastycznej organizacji pracy. Czy z punktu widzenia pracodawcy ma ona równie atrakcyjny charakter?

Emerytura w niższym wieku emerytalnym a wcześniejsza emerytura

Pojęciami emerytury w niższym wieku emerytalnym oraz wcześniejszej emerytury zamiennie posługują się dziennikarze, politycy a nawet prawnicy, mimo że są to odrębne rodzaje świadczeń, o odrębnej konstrukcji prawnej.

Zastrzeganie tajemnicy przedsiębiorstwa w ofercie

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest co do zasady jawne. Niektóre informacje mogą być jednak zastrzeżone jako tajemnicae przedsiębiorstwa. Czego może dotyczyć tajemnica przedsiębiorstwa i jak ją zastrzec?

REKLAMA

Bezrobocie nie drgnęło

Stopa bezrobocia w październiku pozostała na tym samym poziomie co we wrześniu - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Nadal wynosi więc 11,8 proc.

ASUS Eee Pad Transformer Prime – kolejny “robot” w kolekcji Asus’a

Jakiś czas temu firma Nvidia ogłosiła premierę nowych procesorów o nazwie Tegra 3. Producenci nie pozostali obojętni na to wydarzenie i bardzo szybko wprowadzili nowe procesory do swojej oferty. Nie inaczej jest z firmą Asus, która oficjalnie zapowiedziała powiększenie swojej oferty o nowy model tabletu Eee Pad Transformer Prime. Czym charakteryzuje się nowy Transformer?

Nowy iPhone 4S – już od 11 listopada w Polsce

Firma Apple oficjalnie ogłosiła datę premiery iPhone'a 4S w Polsce. To już piąta generacja telefonu Apple, która zadebiutuje na naszym rynku 11 listopada tego roku. Już niedługo wielbiciele nadgryzionego jabłuszka dostaną w swoje ręce najnowsze urządzenie. Dla osób trochę mniej opętanych kultem Apple przygotowaliśmy krótkie streszczenie możliwości telefonu.

Nook Tablet – rośnie konkurent dla Kindle Fire?

Rynek tabletów internetowych rośnie w niesamowitym tempie. Praktycznie każdego dnia na rynke trafia nowe urządzenie uzupełniając konkretną półkę cenową. Sprawia to, że coraz więcej osób może sobie pozwolić na tego typu urządzenie bez znaczenia, czy jest to sprzęt za ponad 2000 zł, czy może urządzenie z najniższej półki. Co ciekawe, rozwój rynku powoduje także zacieranie granicy pomiędzy tabletami i czytnikami książek elektronicznych. Czy na rynku jest miejsce dla tego typu urządzeń?

Norton Tablet Security – system ochrony dla tabletów z Androidem

Już od lat ochrona komputera osobistego z pomocą najróżniejszych systemów ochrony w postaci pakietów antywirusowych jest praktycznie standardem. Każdy użytkownik komputera wie, że zagrożenie czyha praktycznie na każdym kroku – w mailach, na podejrzanych stronach internetowych, na portalach społecznościowych etc. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę, że zagrożenia te powoli przenoszą się na urządzenia mobilne, takie jak telefony komórkowe oraz coraz popularniejsze ostatnio tablety. Czy jest jakaś recepta na tabletowe zagrożenia?

Motorola Motokey Social – kolejny telefon dla uzależnionych od Facebook’a

Nie da się ukryć, że najpopularniejszy serwis społecznościowy wkrada się do naszego życia drzwiami, oknami, a nawet kominem. W wielu nowoczesnych telefonach w standardzie znajdziemy aplikacje służące do łączenia się z naszym kontem na Facebook’u. Ostatnio coraz częściej mówi się o typowo facebookowych telefonach. Jednym z przedstawicieli nowej grupy jest telefon Motorola Motokey Social. Czym charakteryzuje się nowe urządzenie?

HTC Titan – potężny smartfon z systemem Windows Phone 7.5

HTC to jedna z firm, której można zaufać. Wiadomo, że produkty tej firmy są wykonane solidnie i oferują najwyższą jakość w swojej cenie. Nie inaczej jest z najnowszym dziełem firmy HTC. Nowy model o nazwie Titan to naprawdę mocne urządzenie. Ogromny wyświetlacz Super LCD o przekątnej 4,7 cala i rozdzielczości 480 x 800 pikseli robi spore wrażenie. Czym jeszcze charakteryzuje się nowe urządzenie?

HP Slate 2 – mocny tablet z Windows 7

Rynek tabletów już teraz jest bardzo gęsty, a w przyszłym roku prawdopodobnie będzie już pękał w szwach. Swoją cząstkę dokłada również firma HP prezentując nowy tablet o nazwie Slate 2. Tym razem nowe urządzenie nie będzie pracować pod kontrolą systemu webOS. Zamiast tego producent wyposażył urządzenie w Windowsa 7. Jak prezentuje się specyfikacja nowego HP Slate 2?

Chcę zostać kierownikiem – i co dalej?

„Chcę zostać kierownikiem” – z pewnością wielu z nas na pewnym etapie swojej kariery zawodowej powzięło takie postanowienie. Niektórzy od razu zaczęli działać w tym kierunku, próbując znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce w kadrze managerów u aktualnego pracodawcy lub szukając adekwatnych do swoich oczekiwań ofert pracy. Inni zaś poza chęciami i postanowieniami tak naprawdę nie bardzo wiedzieli, jak tego dokonać i w konsekwencji utknęli w trybie pasywnego oczekiwania na „szansę od losu”.

Umorzenie udziałów z czystego zysku a dokonanie zmian kapitałowych

Umorzenie udziałów z czystego zysku może zostać wykorzystane do dokonywania zmian kapitałowych. Eksperta podpowiada jak to zrobić.

Pojazd kolekcjonerski - definicja

Pojazd kolekcjonerski to pojazd, który spełnia pewne kryteria, zarówno o charakterze ścisłym jak i niezwykle ocennym. W związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku definicja tych pojazdów powinna być dostosowana do prawa europejskiego. Tak jednak nie było. Urzędy celne klasyfikowały auta i nadawały im przymiot kolekcjonerskich według decyzji wojewódzkich konserwatorów zabytków sporządzanych na podstawie opinii rzeczoznawców.

Timeshare, czyli własność wakacyjna

28 kwietnia 2012 roku wchodzi w życie ustawa o timeshare, czyli tzw. własności wakacyjnej. Instytucja, która niegdyś regulowana była przez przepisy kodeksu cywilnego i ustawę z 13 lipca 2000 r., obecnie jest całościowo unormowana w związku z koniecznością implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/122/WE z dnia 14 stycznia 2009 r. w sprawie ochrony konsumentów w odniesieniu do niektórych aspektów umów timeshare, umów o długoterminowe produkty wakacyjne, umów odsprzedaży oraz wymiany.

Zatory płatnicze barierą rozwoju

Przedsiębiorcy coraz częściej nie mogą odzyskać należności. Jeszcze 3 miesiące temu 20 proc. polskich firm deklarowała brak problemu z otrzymywaniem zapłaty za sprzedane towary lub usługi. W październiku ich odsetek zmalał do 11,4%.

Urzędnicy zapłacą za swoje błędy

Rażące naruszenie prawa spowodowane przez urzędnika będzie oznaczała dla niego karę finansową. Czy dla nierzetelnych urzędników to powód do obaw?

Spadnie koniunktura?

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan zanotował w październiku spadek roczny o jeden punkt do 48 pkt. Indeks kwartalny pogorszył wynik o dwa punkty, również do 48 pkt. Czy koniunktura gospodarcza będzie nadal spadać?

Zgłoszenie do KRS powołania nowego członka zarządu w spółce w organizacji

Zgłoszenie powołania nowego członka zarządu w spółce kapitałowej zarejestrowanej w KRS jest czynnością określoną przepisami prawa i przeważnie nie budzi większych problemów. Co jednak, gdy przedmiotowa zmiana tyczy się spółki będącej w organizacji?

Odpowiedzialność deliktowa a odpowiedzialność kontraktowa

W polskim prawie cywilnym wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje odpowiedzialności cywilnej, tj. odpowiedzialność deliktową oraz odpowiedzialność kontraktową.

Czy firma może wystawić fakturę przed wykonaniem usługi?

Podatnicy VAT sa zobowiązani do wystawienia faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży. Czy przedsiębiorca może wystawić fakturę przed wykonaniem usługi?

Polscy przedsiębiorcy to pesymiści

Przedsiębiorcy z Europy Środkowej mają coraz gorsze nastroje. Największymi pesymistami okazują się Polacy - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Deloitte.

Opłata targowa - zmiany

W czerwcu 2011 r. skończył się czas, jaki Trybunał Konstytucyjny dał ustawodawcy na zmianę przepisów dotyczących zwolnień z opłaty targowej sprzedaży prowadzonej w budynkach. Dochody budżetów gmin pochodzą m.in. z podatków i opłat lokalnych, wśród których wyróżnia się opłatę targową. Ponoszą ją oferujący towary do sprzedaży na targowiskach oraz we wszystkich innych miejscach o podobnym charakterze.

Chińskie firmy interesują się Polską

Systematycznie rośnie liczba chińskich inwestycji w Polsce. Ich wartość do 2010 roku wyniosła prawie 231 mld euro. Obecnie w Polsce działa 140 firm z udziałem kapitału chińskiego.

Bank w telefonie – funkcjonalny i bezpieczny?

Oczywiście wizyta w banku i operacja na koncie z pomocą pani zza okienka należy chyba do najbezpieczniejszych operacji bankowych, ale z pewnością nie jest to wygodne i nie oszczędza naszego czasu. Na szczęście dziś nie musimy ruszać się z domu, żeby dokonać niemal wszystkich podstawowych operacji na naszym koncie. Ale czy to jest do końca bezpieczne?

Bank w komórce – jak to wygląda w praktyce?

Ostatnio wiele mówi się o bankowości mobilnej, o jej funkcjonalności, wygodzie, innowacyjności etc. Niestety większość osób, tak naprawdę nie wie, na czym dokładnie ta bankowość mobilna polega. Poznajmy więc bliżej korzyści, jak i ograniczenia związane z bankowością w komórce.

Bankowość mobilna – jak to wygląda dziś?

Jeszcze kilka lat temu, żeby sprawdzić stan konta trzeba było złożyć wizytę w oddziale banku, stać w długiej kolejce by pani z okienka powiadomiła nas, jaka kwota widnieje na naszym koncie. Dziś nie musimy ruszać się z domu. Ba! Nie musimy nawet włączać komputera, gdyż nasz bank jest w naszej komórce. Wystarczy bowiem uruchomić odpowiednią aplikację, stronę WWW w smartfonie, aby nie tylko dowiedzieć się, ile mamy dostępnych środków, ale również wykonać podstawowe operacje bankowe takie jak przelew, płatność, spłata kredytu etc. Jak dziś wygląda bankowość mobilna?

Dell Latitude ST – ciekawy tablet dla biznesu

Kilka dni temu firma Dell zaanonsowała nowy tablet dedykowany dla biznesu o nazwie Latitude ST. Wiele osób spodziewało się, że będzie trzeba poczekać przynajmniej miesiąc na oficjalną premierę, a już po kilku dniach od prezentacji firma Dell oficjalnie zaprezentowała nowe urządzenie. Czym charakteryzuje się nowy tablet i czy ma coś wspólnego z biznesem?

Acer Allegro – już wkrótce na rynku europejskim

Niedawno firma Nokia zaprezentowała dwa modele telefonów z systemem operacyjnym Windows Phone 7.5, a już wokoło pojawiły się informacje na temat ruchów konkurencji. W ślad za Nokią podąża firma Acer, która zapowiedziała wprowadzenie na rynek swój pierwszy model smartfona, który pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows Phone 7.5. Poznajmy bliżej nowe urządzenie.

50-procentowe koszty uzyskania przychodu - porada

Kiedy można dokonać naliczenia pracownikowi 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu? Ekspert podpowiada w jakiej sytuacji możliwe jest zastosowanie 50-procentowych kosztów.

Składka zdrowotna - zasady odliczania

Składka zdrowotna potrącana jest z wynagrodzenia pracownika. W jaki sposób dokonać odliczenia składki zdrowotnej?

Jednostkowe opłaty zastępcze dla kogeneracji na rok 2012

Publikujemy wartości jednostkowych opłat zastępczych dla kogeneracji na rok 2012. Jednostkową opłatę zastępczą uiszczają przedsiębiorcy sprzedający energię odbiorcom końcowym.

Opłaty środowiskowe 2012 - ewidencja

Opłaty środowiskowe na 2012 rok zostały ogłoszone przez Ministra Środowiska. W związku z obowiązkowym uiszczaniem opłat środowiskowych, każdy przedsiębiorca powinien prowadzić odpowiednią ewidencję. Co powinno się w niej znaleźć?

Opłaty środowiskowe 2012 - stawki górne

Opłaty środowiskowe w 2012 roku nie zaskoczą przedsiębiorców. Prezentujemy górne jednostkowe stawki opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2012.

Nokia Lumia 800 – oficjalna specyfikacja telefonu z Windows Phone

Ostatnio firma Nokia zaprezentowała swoje dwa pierwsze modele z systemem Windows Phone 7.5. Jednym z urządzeń jest smartfon o nazwie Lumia 800. Nowe urządzenia mają odświeżyć ofertę fińskiego producenta. Czy się to uda? Ciężko powiedzieć, ale z pewnością warto zerknąć na specyfikację nowego modelu Lumia 800.

Nokia Lumia 710 – jeden z dwóch pierwszych telefonów z systemem Windows Phone

Po wielu tygodniach oczekiwania wreszcie doczekaliśmy się oficjalnej prezentacji. Podczas konferencji Nokia World 2011, firma Nokia oficjalnie zaprezentowała swoje pierwsze modele smartfonów opartych na systemie operacyjnym Windows Phone 7.5. Producent zapowiedział i i zaprezentował dwa modele z nowym systemem operacyjnym. Jednym z nich jest model Lumia 710. Już na pierwszy rzut oka widać, że zapowiada się nowa seria telefonów – inne nazewnictwo robi swoje.

Ocosmos OCS9 – ciekawy tablet z Atomem na pokładzie już wkrótce w sklepach

Już wkrótce w sklepach pojawi się nowy tablet firmy Ocosmos. Urządzenie, które trafi do sprzedaży pod koniec roku wyposażone jest w procesor Intel Atom Z670 i pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows 7. Dla niecierpliwych uruchomiono system przedsprzedaży, a już teraz możemy poznać szczegóły dotyczące specyfikacji urządzenia o nazwie OCS9.

HTC Rezound – duży ekran, Beats Audio i mocny procesor

W sieci pojawia się coraz więcej informacji na temat nowego modelu HTC. Nowe urządzenie o nazwie Rezound może kojarzyć się z ogólnie pojętą muzyką. Skojarzenia są jak najbardziej na miejscu, gdyż będzie to kolejne urządzenie z Beats Audio. Poza tym specyfikacja smartfona wydaje się być bardzo ciekawa. Co jeszcze przykuwa uwagę w modelu Rezound?

ZTE Blade – ciekawe urządzenie za rozsądną cenę?

Mało znana firma na polskim rynku firma ZTE wprowadza na rynek nowe urządzenie. Nowy smartfon o nazwie Blade został zaprezentowany przez firmę ZTE Poland. Nie jest to co prawda urządzenie z najwyższe półki, ale rozsądna cena w połączeniu ze zgrabną obudową, 3,5-calowym wyświetlaczem i nadajnikiem GPS to z pewnością świetna alternatywa dla drogich i nie zawsze przydatnych urządzeń. Czym charakteryzuje się nowe urządzenie marki ZTE?

Samsung Nexus i Google Android 4.0 – dwie premiery za jednym zamachem

Miło jest pisać o urządzeniach przełomowych, które otwierają nowe karty w rozwoju urządzeń mobilnych. Taką pierwszą kartą jest z pewnością Samsung Nexus wyposażony w najnowszego Androida 4.0. Po wielu tygodniach czekania, firma Samsung Electronics oficjalnie zaprezentowała nowy model smartfona. Nowy Nexus jest pierwszym smartfonem pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android "Ice Cream Sandwich" 4.0. Poznajmy bliżej nowe dzieło koreańskiego producenta.

Oszustwo gospodarcze - porada

Nierzetelne zachowania kontrahentów mogą przybrać formę oszustwa gospodarczego. Kiedy działania firmy wyczerpują znamiona czynu zabronionego, jakim jest oszustwo?

Polskie firmy tną wydatki

66 proc. polskich firm ogranicza inwestycje, z czego niemal co czwarta w dużym stopniu. Na decyzje inwestycyjne firm mają wpływ zatory płatnicze i polityka podatkowa państwa oraz bariery prawne – wynika z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów wśród 1800 przedsiębiorstw z całej Polski.

Jak założyć gabinet lekarski, czyli prywatna praktyka lekarska – pomysł

Gabinet lekarski (indywidualna praktyka lekarska) jest jednym z tych pomysłów na własny biznes, który nie tylko jest zarezerwowany dla nielicznych, ale łączy się też z nieprzerwanym popytem na rynku. Jak założyć gabinet lekarski, czyli prywatną praktykę lekarską?

Polskie firmy w dobrej kondycji

Sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła o 11,4 proc. - wynika z danych opublikowanych przez GUS. Polskie firmy są w dobrej kondycji.

Jak założyć gabinet lekarski, czyli indywidualna praktyka lekarska – zezwolenia

Zastanawiasz się jak założyć gabinet lekarski, czyli indywidualną praktykę lekarską? Ekspert wyjaśnia jakie wymogi należy spełnić, aby móc prowadzić gabinet lekarski.

REKLAMA