| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zatory płatnicze barierą rozwoju

Zatory płatnicze barierą rozwoju

Przedsiębiorcy coraz częściej nie mogą odzyskać należności. Jeszcze 3 miesiące temu 20 proc. polskich firm deklarowała brak problemu z otrzymywaniem zapłaty za sprzedane towary lub usługi. W październiku ich odsetek zmalał do 11,4%.

Przeprowadzone w pierwszej połowie października badanie ankietowe „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, wspólny projekt badawczy Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, nie przynosi optymistycznych prognoz na najbliższe miesiące. Po kilku kwartałach zmniejszania się zjawiska zatorów płatniczych na początku drugiego półrocza trend się odwrócił. Znacząco zmalała liczba firm, które w ogóle nie mają kłopotów z otrzymaniem zapłaty za sprzedane towary i usługi, jednocześnie też z 32,8% do 35,6% wzrósł odsetek firm, które same z tego powodu przestały płacić swoim kontrahentom. Zwiększyła się też liczba przedsiębiorstw, które z tej samej przyczyny ograniczają inwestycje. W III kwartale problem ten dotknął już co trzecią z działających w Polsce firm.

Przedsiębiorcy niestety są sceptycznie nastawieni do przyszłości. Aż 27,5% z nich spodziewa się dalszego narastania zatorów płatniczych w najbliższych 3 miesiącach.

Polecamy: Urzędnicy zapłacą za swoje błędy

Paradoksalnie, mimo wspomnianych kłopotów, w badanym okresie poprawiła się sytuacja finansowa polskich przedsiębiorstw. O ile po I półroczu polepszenie swojej sytuacji finansowej deklarowało 26,2% firm, to na koniec III kwartału odsetek zadowolonych z tego tytułu przedsiębiorców wzrósł do 29,6%. Zmniejszył się także okres oczekiwania na zapłatę z 4 miesięcy do 3 miesięcy i 24 dni.

- Nie ma w tym sprzeczności. W III kwartale mieliśmy do czynienia ze wzrostem sprzedaży zarówno w przemyśle, jak i w budownictwie. Firmy więcej zarabiały, więc nawet to, że u części z nich wystąpiły opóźnienia w otrzymaniu zapłaty, nie spowodowało pogorszenia ich sytuacji finansowej – tłumaczy Jakub Kostecki, wiceprezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Polecamy: Zdolność kredytowa, a zawarcie i wypowiedzenie umowy kredytu

Skrócenie okresu oczekiwania na zapłatę jest spowodowane zarówno wyzbywaniem się przez przedsiębiorstwa starych długów z lat 2008-2009, jak i przyrostem nowych niezapłaconych należności, ale o okresie przeterminowania nie dłuższym niż 3 miesiące.

Zdaniem analityków, można oczekiwać, że firmy będą starały się zwiększyć poziom zabezpieczeń, co przyczyni się do lepszego regulowania należności przez ich kontrahentów. Z drugiej strony jednak, narastanie problemów z odzyskiwaniem należności może doprowadzić do wzrostu kosztów i przełożyć się na spadek dynamiki wzrostu gospodarczego.

Źródło: KRD BIG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »