REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

MŚP w 2020 roku - problemy, wyzwania, zmiany

Rok 2020 może przynieść wiele zmian dla polskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Firmy powinny odpowiednio przygotować się na najważniejsze wyzwania. Które mogą być najdotkliwsze i wpływać na większość sektora? Zdaniem eksperta Siemens Financial Services spowolnienie gospodarcze, gorsza kondycja finansowa, sytuacja na rynku pracy i potrzeba inwestycji to cztery najtrudniejsze z nich.

Podpis osobisty na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

ZUS udostępnił na Platformie Usług Elektronicznych nową metodę podpisywania dokumentów jakim jest podpis osobisty.

Przedsiębiorca internetowy na tle wyzwań stawianych przez ustawodawstwo

Jak prowadzić działalność gospodarczą za pośrednictwem Internetu zgodnie z przepisami prawa? Zobacz na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Epidemia koronawirusa 2019-nCoV - wpływ na gospodarkę

Opublikowane już oficjalne wartości indeksów PMI za styczeń 2020 nie odzwierciedlają jeszcze skali obaw gospodarczych związanych z trwającą w Chinach epidemią koronawirusa 2019-nCoV. Ekonomiści z Euler Hermes uważają jednak, że jej wpływ na chińską gospodarkę i resztę świata będzie dość znaczący. Osłabienie wzrostu chińskiego PKB może wynieść około 1 punktu procentowego r/r i wystąpić głównie w 1. kwartale 2020 roku. Przedłużająca się przerwa w aktywności Chin może skutkować zakłóceniami w zakresie niektórych łańcuchów dostaw, takich jak łańcuchy w branżach wyrobów chemicznych, sprzętu transportowego, tekstyliów i elektroniki. Pięć największych gospodarek, które potencjalnie mogą ucierpieć z powodu takich zakłóceń, to Tajwan, Korea Południowa, Holandia, Węgry i Indonezja.

REKLAMA

Jak obliczyć najniższą podstawę wymiaru składek w 2020 r. na nowych zasadach

Prowadzisz małą działalność gospodarczą? Sprawdź jak obliczyć najniższą podstawę wymiaru składek za luty-grudzień 2020 r. na nowych zasadach.

ZUS IWA trzeba złożyć do 31 stycznia 2020 r.

Przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 pracowników, muszą złożyć w dokument ZUS IWA z danymi za 2019 r. Czasu pozostało niewiele, ostateczny termin mija z końcem stycznia.

Jakie składki zapłacą przedsiębiorcy w 2020 roku - rekordowy wzrost

GUS opublikował dane o przeciętnym wynagrodzeniu w czwartym kwartale 2019 r., które były ostatnią brakującą informacją potrzebną do obliczenia wysokości składek ZUS w oparciu o obowiązujący algorytm. O ile wzrosną składki w 2020 r?

Listy z ZUS o stanie konta - niedopłata

ZUS wysyła listy do ponad 3 mln płatników składek. Korespondencja zawiera informację o stanie konta w ZUS. Sprawdź, co zrobić w razie niedopłaty.

REKLAMA

Niezbędnik Eksportera: Legalizacja dokumentów handlowych i eksportowych

Legalizacji podlegają rozmaite dokumenty stosowane w handlu międzynarodowym. Mogą to być chociażby deklaracje wnioskodawcy, świadectwa pochodzenia towaru czy zaświadczenia urzędów państwowych. Jeżeli importer wymaga zalegalizowania dokumentu handlowego, to pierwszym etapem jest potwierdzenie dokumentów przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG). Jak to zrobić?

Najważniejsze zmiany przepisów dla firm w 2020 roku

Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła - takie będą niektóre efekty ustaw, które wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku. Z kolei 1 lutego przyszłego roku zacznie obowiązywać tzw. mały ZUS Plus, czyli niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców. W 2020 roku przedsiębiorcy będą też mogli po raz pierwszy skorzystać z ulgi podatkowej (w PIT i CIT) IP box, która daje im prawo do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2019 r. z komercjalizacji wytworzonych bądź rozwiniętych i udoskonalonych praw własności intelektualnej według preferencyjnej stawki podatkowej w wysokości 5%.

Prowadzenie firmy w 2019 r. - podsumowanie i perspektywy w 2020 r.

Business Centre Club przedstawia podsumowanie badania ankietowego na temat prowadzenia firmy w 2019 r. oraz perspektyw dla biznesu w 2020 r. Z jakimi problemami przedsiębiorcy zmagali się w tym roku? Czym w pierwszej kolejności rząd powinien zająć się w nowym roku?

Symbol marihuany nie może być zarejestrowany jako unijny znak towarowy

Sąd Unii Europejskiej orzekł w wyroku z 12 grudnia 2019 r. (sygn. T-683/18), że oznaczenie graficzne przywołujące marihuanę nie może, zgodnie z aktualnym stanem prawa, zostać zarejestrowane jako unijny znak towarowy. Oznaczenie takie jest sprzeczne z porządkiem publicznym.

Niższe składki dla najmniejszych przedsiębiorców – Mały ZUS plus 2020

Rząd przyjął projekt Małego ZUS-u plus dla przedsiębiorców. Jakie będą warunki korzystania z preferencyjnych składek?

Mały ZUS-plus od 2020 r. - rząd przyjął projekt

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący Małego ZUS-u plus, dzięki któremu ponad 300 tys. najmniejszych przedsiębiorców będzie mogło płacić obniżone składki do ZUS. Nowe przepisy mają wejść w życie już od 2020 r.

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS

Jak uzyskać zaświadczenie o braku zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP oraz FEP? Przedstawiamy krok po kroku.

Działalność gospodarcza na Ukrainie - forma, planowane zmiany

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na Ukrainie, warto rozważyć, która z form jej prowadzenia będzie najbezpieczniejsza. Planowane zmiany w prawie ukraińskim mają ułatwić rejestrację zagranicznych podmiotów gospodarczych.

500 plus dla przedsiębiorców

Na czym ma polegać tzw. 500 plus dla przedsiębiorców i jak do projektowanych zmian odnoszą się sami przedsiębiorcy? Przedstawiamy opinię BCC.

Czy przedsiębiorca może dokonać korekty faktury po likwidacji działalności gospodarczej

Porada dotyczy zagadnienia likwidacji działalności gospodarczej i wpływ tego zdarzenia na korektę faktury.

Czy rząd wycofa się ze zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS w 2020 r?

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Czy rząd wycofa się z tej zmiany?

ZPP krytykuje zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS w 2020 r.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców krytycznie ocenił pomysł zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS. Eksperci Związku podali również przykłady działań alternatywnych, zapewniających zrealizowanie założenia dodatkowych 5 mld zł wpływów do budżetu.

ZUS ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do swoich klientów o ostrożność przy otwieraniu i odpowiadaniu na maile, które wydają się być korespondencją z ZUS. Prosi, aby dokładnie sprawdzać adres mailowy nadawcy wiadomości.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych przy ZUS

Już niedługo przy oddziałach ZUS powstaną stacje ładowania samochodów elektrycznych. ZUS podpisał list intencyjny o nawiązaniu współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną.

MPiT: proporcjonalne obliczanie składek ZUS opłacalne dla drobnych firm

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przekonuje, iż proporcjonalne obliczanie składek ZUS obejmie drobne firmy, którym się to opłaci. Po wprowadzeniu Małej Działalności Gospodarczej, czyli ZUS od przychodu, rząd idzie w kierunku liczenia ZUS-u od dochodu.

Bezpłatne szkolenia w Warszawie dla przyszłych i początkujących przedsiębiorców

Do grudnia 2019 r. Centrum Przedsiębiorczości Smolna w Warszawie przygotowało 4 bezpłatne szkolenia. Ich tematyka będzie dotyczyć m.in. optymalizacji działań w biznesie, tworzenia zespołów w firmie, a także budowania relacji z klientami.

Zasada przyjaznej przedsiębiorcom interpretacji przepisów uwzględniona przez WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po wstąpieniu do postępowania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, uchylił niekorzystną dla przedsiębiorcy decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Fundacja rodzinna - MPiT pracuje nad koncepcją

W połowie września 2019 r. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ma przedstawić zarys nowego pomysłu z obszaru sukcesji firm - wprowadzenia w Polsce instytucji fundacji rodzinnej - poinformował PAP wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak.

25 groszy za każdą torbę foliową w sklepie od 1 września 2019 r.

Od 1 września 2019 r. za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, trzeba będzie zapłacić 25 groszy, w tym VAT - powiedział 21 sierpnia 2019 r. minister środowiska Henryk Kowalczyk. Nowe przepisy to efekt obchodzenia przepisów przez sklepy, które wydawały klientom torby nieobjęte opłatą recyklingową.

Jednorazowe dofinansowanie z urzędu pracy na działalność gospodarczą

Jednorazowe dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej to najpopularniejsza forma wsparcia. Co trzeba zrobić, aby je uzyskać?

Pakiet Przyjazne Prawo (PPP) - indywidualny przedsiębiorca jak konsument

Pakiet Przyjazne Prawo (PPP) przy zachowaniu pewnych warunków zrównuje uprawnienia indywidualnych przedsiębiorców z konsumentami. Zmiany te pozytywnie ocenia adwokat Marlena Bednarz z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Zmiany w powiadomieniach o zwolnieniach lekarskich od 29 lipca 2019

Z uwagi na obostrzenia związane z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zmuszony zmienić treść powiadomień przekazywanych mailem oraz smsem pracodawcom, które dotyczą zwolnień lekarskich ich pracowników.

Wyższe składki ZUS od 2020 r.

W czerwcu br. rząd przedstawił prognozy makroekonomiczne zawarte w założeniach projektu budżetu państwa na kolejny rok. Wynika z nich, iż przedsiębiorców czeka wzrost wysokości składek na ubezpieczenia społeczne. Zmianę najbardziej mają odczuć mali przedsiębiorcy.

Pieniądze dla firm z ZUS - wnioski do 16 sierpnia 2019 r.

Od 15 lipca firmy mogą składać wnioski na dofinansowanie działań na rzecz bhp. Konkurs ogłosił Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rzecznik Praw Przedsiębiorców - stanowisko w sprawie wzrostu składek ZUS 2020

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował do Premiera Mateusza Morawieckiego list w sprawie wzrostu składek na ZUS. W 2020 roku składki mają wzrosnąć o niemal 10% w stosunku do 2019 roku i wynosić razem z ubezpieczeniem zdrowotnym około 1500 zł.

Zwolnienie z obowiązku przekazywania do ZUS dokumentów rozliczeniowych

Regułą jest, że przedsiębiorcy mają obowiązek przekazywać dokumenty rozliczeniowe do ZUS. Niektórzy jednak są z tego obowiązku zwolnieni.

Nowe wymagania sanitarne i higieniczne przy świadczeniu usług fryzjerskich i kosmetycznych

Jakie są wymagania sanitarne przy prowadzeniu zakładu fryzjerskiego, salonu kosmetycznego czy studia tatuażu? Jak powinna wyglądać sterylizacja sprzętu? W poniższym tekście przedstawiamy najnowsze wytyczne w tym zakresie.

Podróbki towarów powodują milardowe straty legalnej gospodarki UE

Według nowych danych szacunkowych Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), bezpośrednie roczne straty z powodu podrabiania i piractwa w 11 kluczowych sektorach gospodarki UE to aż 261 mld złotych.

Przedsiębiorco! Opóźniasz się z zapłatą faktur - będziesz płacił kary

W Sejmie procedowany jest aktualnie projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych opracowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, który ma wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

Koszty pracy w Polsce - najpoważniejsza przeszkoda w rozwoju firm

Spośród wielu przeszkód w rozwoju polskich firm najistotniejszą są koszty pracy, tylko w Korei Południowej jest to większy problem - wynika z przeprowadzonego przez Grant Thornton badania "Bariery w biznesie". Istotnymi problemami dla przedsiębiorców są też biurokracja i koszty energii.

Burzliwe losy Nowego Jedwabnego Szlaku

Pomimo bycia na ustach całego świata od 2013 r. Nowy Jedwabny Szlak (w Polsce określany również jako Jeden Pas i Jedna droga lub Inicjatywa Pasa i Szlaku) nadal nie doczekał się finalnej formy. W konsekwencji większość ludzi nie ma większego pojęcia na czym właściwie polega flagowe przedsięwzięcie chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

Fizjoterapeuta - wymogi prawne wykonywania zawodu

Fizjoterapeuta to zawód, który podlega konkretnym regulacjom prawnym i zasadom. Przedstawiamy pięć najważniejszych wymogów, które decydują o możliwości wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

Early Warning Europe - pomoc dla MŚP w kryzysie

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Fundacja Firmy Rodzinne realizują projekt Early Warning Europe, który oferuje pomoc firmom i przedsiębiorcom w sytuacjach kryzysowych. O wsparcie mogą ubiegać się mikro, mali lub średni przedsiębiorcy (MŚP), którzy działają na terenie Polski. Już blisko 600 firm zdecydowało się skorzystać z pomocy w ramach projektu.

Rejestracja podmiotów w systemie śledzenia produktów tytoniowych Track&Trace

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) udostępniła system elektronicznej rejestracji podmiotów zajmujących się obrotem wyrobów tytoniowych na polskim rynku. Sieci handlowe, sklepy i punkty zajmujące się handlem wyrobami tytoniowymi, już od 10 maja 2019 r., na dziesięć dni przed rozpoczęciem obowiązywania unijnej dyrektywy dotyczącej systemu Track&Trace, mogą swobodnie dokonać procesu rejestracji swojej działalności.

Rząd nie będzie kontynuował prac nad "testem przedsiębiorcy"

25 kwietnia 2019 r. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz poinformowała, że tzw. test przedsiębiorcy nie będzie już przedmiotem prac Rady Ministrów. Zdaniem Konfederacji Lewiatan to słuszna decyzja. Według niej nowe regulacje, które miały oddzielić prawdziwych przedsiębiorców od osób pozornie samozatrudnionych, niczego by nie zmieniły i byłyby powszechnie obchodzone.

Kontrole zwolnień lekarskich w firmach - ZUS przeszkoli przedsiębiorców

Ne tylko ZUS, ale także pracodawca jest uprawniony do kontroli zwolnień lekarskich pracowników. ZUS przeprowadzi dla nich szkolenia.

Składki ZUS dla przedsiębiorców 2019

Ile wynoszą składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców w 2019 r.? Sprawdź ile zapłaci przedsiębiorca na zasadach ogólnych.

Nie trzeba taksometru i kasy fiskalnej - wystarczy aplikacja mobilna

2 kwietnia 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury. Jedną z wielu proponowanych zmian jest wprowadzenie możliwości stosowania aplikacji mobilnej jako alternatywnego urządzenia służącego do naliczania opłaty wobec obecnie stosowanego taksometru i kasy fiskalnej. Ma to dotyczyć taksówkarzy oraz okazjonalnego przewozu osób pojazdem samochodowym (przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą). Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

CEIDG 2019 - zdublowane wpisy będą usunięte

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przypomina, że po 30 kwietnia 2019 r. z CEIDG wykreślone zostaną "zdublowane" wpisy przedsiębiorców, które nie zawierają takich danych, jak m.in. numer NIP, REGON, kod PKD działalności, adres do doręczeń. Działanie to ma celu poprawę przejrzystości obrotu gospodarczego i uniknięcie problemów w kontaktach z urzędami (Urząd Skarbowy, ZUS) lub kontrahentami. Problem dotyczy ok. 2 tys. przedsiębiorców, co stanowi poniżej 0,1% wszystkich zarejestrowanych w CEIDG.

Spółka w Wielkiej Brytanii może złagodzić skutki bezumownego brexitu

Otwarcie spółki w Wielkiej Brytanii może ułatwić polskim firmom dostęp do brytyjskiego rynku, jeśli Zjednoczone Królestwo wyjdzie z Unii bez porozumienia. Na złagodzenie negatywnych konsekwencji rozwodu bez umowy mogą liczyć zwłaszcza Ci przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na ekspansję biznesową przed datą brexitu.

Na jakich warunkach prawo do świadczeń chorobowych nabywają osoby współpracujące z osobami korzystającymi z ulgi na start

Dla osób współpracujących z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Zatem prawo do zasiłku chorobowego osoby te nabywają po upływie 90 dni trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do świadczeń chorobowych po pewnymi warunkami przysługuje również osobom współpracującym z przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, korzystającym z tzw. ulgi na start.

Jak wypełniać i kiedy składać nowe formularze ZUS

Płatnicy składek, którzy chcą tylko przez 10 lat przechowywać dokumentację pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych po raz pierwszy w latach 1999-2018, muszą przekazać do ZUS dwa nowe formularze. W pierwszej kolejności należy złożyć oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych ZUS OSW, a potem same raporty ZUS RIA. Płatnik składek ma wówczas 12 miesięcy (od złożenia oświadczenia ZUS OSW) na ich uzupełnienie.

REKLAMA