REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

MG wspiera przedsiębiorców

Ministerstwo Gospodarki rozpoczyna realizację w 2010 roku projektu pn. „Wsparcie udziału organizacji przedsiębiorców w pracach międzynarodowych grup lub organizacji branżowych”.

Bezpieczne wyroby pirotechniczne w UE

Przedsiębiorcy wytwarzający i wprowadzający do obrotu wyroby pirotechniczne będą musieli zapewnić, aby spełniały one zasadnicze wymagania i potwierdzić to poprzez oznakowanie CE.

MG szuka polskich specjalności eksportowych

Do 5 marca br. został przedłużony termin składania opracowań propozycji dotyczących branż, grup produktowych lub usługowych, które mają potencjał by wykreować specjalności eksportowe polskiej gospodarki. Poprzedni termin upłynął 26 lutego br.

Wiceminister Strzelec-Łobodzińska o poprawie efektywności energetycznej

- Poprawa efektywności energetycznej to jeden z priorytetów „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.”, dlatego MG wspiera inicjatywy, które wpływają na usprawnienia sieci przesyłowych w naszym kraju - powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, podczas Forum „Energia–Efekt-Środowisko”. Spotkanie odbyło się 26 lutego br. w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie.

REKLAMA

XIV sesja Polsko-Chińskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej

Ocena dotychczasowych kontaktów gospodarczych, perspektywy rozwoju wymiany handlowej, wzrost wzajemnych inwestycji oraz udział chińskich firm w modernizacji polskiej infrastruktury – to główne tematy obrad XIV sesji Wspólnej Polsko-Chińskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, która odbyła się 26 lutego br. w Warszawie.

MG o zmianach klimatu na Komisji Trójstronnej

Informacja o stanowisku Polski w sprawie zmian klimatycznych po szczycie w Kopenhadze była jednym z głównych tematów posiedzenia plenarnego Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych pod przewodnictwem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Spotkanie odbyło się 26 lutego br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie.

Nowy kształt polskiej kolei

Najważniejsze sprawy wymagające rozwiązania zawarte w „Programie działań dla rozwoju transportu kolejowego do roku 2015” to oddłużenie kolei oraz dokończenie restrukturyzacji Grupy PKP – powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusz Engelhardt podczas debaty z cyklu „Lunch z Kurierem”.

MI: nagrody "Budowlana Firma Roku" i "Polski Herkules" rozdane

- Obecnie jesteśmy skoncentrowani na regulacjach, które będą równoważyć rynek popytu i podaży mieszkań, których dostępność wspiera budżet państwa - mówił podczas uroczystości wręczenia nagród przyznawanych przez miesięcznik Builder Podsekretarz Stanu Piotr Styczeń. Podczas uroczystości 25 lutego br. w Pałacu Lubomirskich w Warszawie wręczono wyróżnienia za rok 2009: Laury Buildera, Budowlana Firma Roku, Polski Herkules.

REKLAMA

Polska i Rosja rozmawiają na temat międzynarodowych przewozów drogowych

W dniu 24 lutego 2010 roku w Moskwie pod przewodnictwem wiceministrów odpowiedzialnych za transport drogowy, odbyły się polsko – rosyjskie rozmowy na temat międzynarodowych przewozów drogowych.

Polska liderem gospodarczym w UE

Wzrost gospodarczy w Polsce ma wynieść w 2010 roku 2,6 proc. PKB – wynika z opublikowanej 25 lutego br. zaktualizowanej prognozy Komisji Europejskiej. To najlepszy wynik wśród największych gospodarek UE.

Posiedzenie Komitetu Honorowego Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego

Mamy nadzieję, że już wkrótce system partnerstwa publiczno-prywatnego będzie wykorzystywany przez samorządy dla rozwijania sieci szerokopasmowego Internetu. Stanie się to możliwe po uchwaleniu ustawy, którą rząd przyjął na początku listopada 2009 r., a obecnie pracuje nad nią parlament  - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podczas otwarcia posiedzenia Komitetu Honorowego Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego 2010.

Chińczycy chcą rozwijąć współpracę gospodarczą z Polską

Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk spotkał się w siedzibie resortu z delegacją chińską pod przewodnictwem Wiceministra Handlu ChRL Gao Hucheng.

Polska promuje przemysł spożywczy na Węgrzech

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wzięło udział w największych targach przemysłu spożywczego na Węgrzech FOODAPEST’ 2010.

MF o zasadach rotacji na stanowisku wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego

W nawiązaniu do doniesień medialnych z dnia 25 lutego br. w sprawie zasad obsady stanowiska Wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Ministerstwo Finansów informuje, że Polska respektuje i w związku z tym w pełni wywiąże się z zawartych do tej pory porozumień w tym zakresie w gronie Konstytuanty EBI, w której znajduje się Polska.

Minister finansów działa skutecznie w czasie kryzysu

Minister finansów Jacek Rostowski odebrał w czwartek 25.02.br. nagrodę Krzesło Roku 2009 tygodnika The Warsaw Voice.

Milion deklaracji podatkowych przez Internet

Od początku roku w systemie e-Deklaracje złożono już 1.051.154 wszystkich rodzajów zeznań podatkowych (dane z 25.02.2010 r.).

Kiedy powstaje przychód przy usługach ciągłych?

Generalną zasadą jest, że za datę powstania przychodu np. usługi najmu które rozliczane winny być w okresach rozliczeniowych, uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego na wystawionej fakturze lub w umowie.

Co wybrać: mieszkanie w centrum miasta czy dom na obrzeżach?

Na rynku nieruchomości na dzień dzisiejszy koszty zakupu mieszkania zlokalizowanego w centrum miasta, a domu, który znajduje się na obrzeżach metropolii, są bardzo zbliżone. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Musimy, więc z uwagą prześledzić wszystkie za i przeciw, by podjąć właściwą decyzję i cieszyć się z dokonanego zakupu. 

Pamiętaj, szef wszystko widzi


Postęp technologiczny spowodował, że dzięki wykorzystaniu skanera tęczówki oka czy czytnika linii papilarnych, pracodawca może pozyskiwać coraz bardziej szczegółowe dane. Pracownicy są poddawani testom psychologicznym oraz badani wykrywaczem kłamstw, a sposób wykonywania przez nich obowiązków zawodowych kontrolowany jest przez kamery. Czy i w jakich przypadkach pracodawca ma prawo kontrolować swojego pracownika?

Firmy szkoleniowe o zmianach w ustawie o VAT i w Kodeksie Pracy

W opinii Polskiej Izby Firm Szkoleniowych nowelizacja, która uniemożliwia odliczenie VAT od prowadzonej działalności szkoleniowej może mieć szkodliwy wpływ na rozwój tego typu usług.

Więcej Polaków korzysta z usług prawników

Jak wynika z badania opinii publicznej Polacy bez trudu mogą uzyskać dostęp do pomocy prawnej. Jednocześnie przeprowadzona analiza ukazuje, że istnieje potrzeba wzmożenia edukacji prawnej społeczeństwa.

Lokaty mogą być nieopodatkowane

Gdy kwota obliczonego podatku od przychodu z tytułu odsetek od środków ulokowanych na lokacie bankowej jest niższa niż 50 gr, nie jest pobierany podatek.

Planowane modyfikacje w portalu BGK-zlecenia

Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi obsługę większości płatności ze środków europejskich przyznanych Polsce na lata 2007-2013, realizując tym samym przepisy ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. Jednocześnie BGK dokonuje wypłat na rzecz beneficjentów w ramach krajowego współfinansowania z rachunków bankowych tych ministerstw, które powierzyły BGK jego obsługę.

BGK wypłacił 1,5 mld zł w ramach systemu płatności środków unijnych

Kończy się drugi miesiąc funkcjonowania nowego systemu wypłat środków unijnych dla beneficjentów programów europejskich, które zgodnie z nową ustawą o finansach publicznych wypłaca od 2010 roku przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

UOKIK: SKOK-i wprowadzały w błąd

Kasy nie inwestują wolnych środków w jakiekolwiek ryzykowne instrumenty finansowe – to jedno z haseł kampanii reklamowej przeprowadzonej przez Kasę Krajową SKOK. Prezes UOKiK uznała, że przedsiębiorca wprowadzał konsumentów w błąd i nałożyła na niego karę finansową.

Mniej stacji paliwowych nie spełniajacych norm jakościowych

Niewiele ponad 3 proc. stacji skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w 2009 roku sprzedawało benzynę i olej napędowy nie spełniające norm jakościowych – rok wcześniej było to 4,2 proc. W przypadku gazu LPG zastrzeżenia dotyczyły zaledwie 0,78 proc. sprawdzonych placówek w porównaniu z 5,81 proc. w roku 2008

Międzynarodowe Targi Pracy cieszą sie populnością

Kilka tysięcy osób przyciągnęły w środę do Lublina Międzynarodowe Targi Pracy 2010. W wydarzeniu oprócz 70 wystawców z kraju i zagranicy wziął również udział Oddział ZUS w Lublinie.

ZUS prowadzi szkolenia na temat emerytur

W drugiej połowie lutego w Oddziale ZUS w Legnicy odbyły się kolejne szkolenia. W szkoleniach na temat emerytur z FUS i emerytur kapitałowych, zmian w zasiłkach macierzyńskich od 2010 r. oraz nowej wersji PŁATNIKA wzięło udział ponad 150 osób.

General Motors likwiduje Hummera

Negocjacje z Chińczykami zakończyły się fiaskiem, dlatego General Motors musi zlikwidować jedną ze swoich flagowych marek. Greccy politycy zamiast łagodzić napięcia w kraju, odbijają piłeczkę za granicę.

Odzyskiwanie przeterminowanych należności firmy

„Mamy kłopoty z terminową spłatą zobowiązań, bo nasi klienci mają kłopoty z zapłatą należności wobec nas”. Jak często tak mówimy albo myślimy? Jeśli tak jest, to co robimy by mieć mniej okazji by tak było?

Wzrasta niepewność na rynkach

Wczorajsza sesja na parkietach europejskich (24 lutego br.) nie przyniosła istotnych rozstrzygnięć. W trakcie sesji niewiele się działo, a impulsem do handlu były słabsze od oczekiwań doniesienia z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Giełda: bez rozstrzygnięć, bez obrotów

Podczas kolejnej słabej sesji na GPW, WIG20 przetestował dolne ograniczenie konsolidacji, w której leniuchuje od ośmiu sesji. Do wybicia nie doszło.

Marki gastronomiczne bogacą się dzięki franczyzobiorcom

System franczyzowy coraz bardziej kusi inwestorów. A jednym z najbardziej popularnych segmentów rynku, na którym działają franczyzobiorcy to sektor gastronomiczny.

Polacy chętnie inwestują w pizzerie i fast foody

W 2009 roku marki gastronomiczne rozwijające się poprzez franczyzę wzbogaciły się o ponad 300 lokali, których uruchomienie pochłonęło ok. 90 mln zł – wynika z raportu Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych.

MSWiA: 95 mln zł na zapobieganie powodzi w dorzeczu Odry

Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny oraz modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego to działania koordynowane przez MSWiA, które mają na celu ochronę mieszkańców dorzecza Odry przed powodzią.

Sytuacja hydrologiczna w kraju jest stabilna

Na razie sytuacja hydrologiczna w kraju jest stabilna. Dzięki lekko ujemnej temperaturze w nocy i dodatniej w dzień zalegający śnieg topi się stopniowo. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najbliższych dniach temperatury minimalne będą kształtować się na poziomie od -3 do +3°C, a maksymalne wyniosą od 2 i 4°C na północy do 5 i 9°C na południu Polski.

Stopy procentowe bez zmian - raty rekordowo niskie

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych w Narodowym Banku Polskim, a rynkowe stopy procentowe pozostają na najniższym poziomie w historii.

Inwestycja funduszu Investor LBO FIZAN

W dniu 23 lutego 2010 roku INVESTOR LEVERAGED BUY OUT FUNDUSZ INWESTYCYJNY ZAMKNIĘTY AKTYWÓW NIEPUBICZNYCH zawarł umowę z bmp Media Investors AG & Co. KGaA o zakup udziałów w spółce Nokaut.pl, stanowiących 34,26 proc. kapitału zakładowego. Cena transakcyjna wyniosła 5,4 mln zł. 

Kradzież tablicy rejestracyjnej

Kradzieże tablic rejestracyjnych nie są plagą, ale dochodzi do nich systematycznie. Co w tej sytuacji pozostaje właścicielowi pojazdu? Pierwszy krok to zgłoszenie faktu kradzieży na policji.

Rozliczenie szkody komunikacyjnej wyleasingowanego auta

Szkodę komunikacyjną chcę rozliczyć kosztorysowo - auto jest w leasingu - czy będzie z tym problem ?

Jak rozliczać szkody komunikacyjne leasingowanego auta

Czy istnieje możliwość kosztorysowego rozliczenia szkody komunikacyjnej jeżeli samochód jest przedmiotem umowy leasingu? W jaki sposób rozliczać szkody komunikacyjne leasingowanego auta?

Czy wpłata początkowa jest kosztem?

Jeżeli dokonam zawarcia umowy leasingu, to czy będę miał możliwość zaliczenia wpłaty początkowej do kosztów? Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące wpłaty początkowej przy leasingu.

Opodatkowanie leasingu

Chcę skorzystać z leasingu, czy nie będę miał problemów jeżeli wpłatę początkową wrzucę w koszty ?

Jak kupić auto, które jest za granicą

Chce kupić auto na firmę, które jest za granicą. Jak są możliwości finansowania?

Co, gdy szkoda komunikacyjna dotyczy auta w leasingu

Jakie kroki należy podjąć jeżeli w wypadku uczestniczył samochód leasingowany? Przeczytaj poniższy tekst, a uzyskasz odpowiedź na to pytanie.

Leasing a szkoda komunikacyjna

Wypadek na drodze może się przydarzyć każdemu. Przedstawimy praktyczne wskazówki co należy zrobić jeśli szkoda komunikacyjna dotyczy samochodu w leasingu.

Zmiana ceny imprezy turystycznej po podpisaniu umowy

Wzrastająca z roku na rok liczba osób korzystających z usług organizatorów turystyki i pośredników turystycznych spowodowały wzrost zainteresowania wszelkiego rodzaju zagadnieniami związanymi ze specyfiką „umowy o imprezę turystyczną”. Jednym z takich zagadnień jest możliwość dokonywania zmiany ceny imprezy po zawarciu umowy.

Samochody straży miejskiej są uprzywilejowane w ruchu

W świetle nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, samochody straży miejskiej (obok m.in. policji, straży pożarnej, pogotowia) stały się uprzywilejowane w ruchu. Zmiana ta weszła w życie pod koniec roku 2009.

MF promuje partnerstwo publiczno-prywatne

W piątek 26 lutego br. w gmachu Politechniki Warszawskiej odbędzie się konferencja inaugurująca projekt Transeuropejska promocja partnerstwa publiczno-prywatnego w budownictwie (TEP-PPP). Jego zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o korzyściach wynikających z realizacji projektów PPP w sektorze budownictwa oraz procedurach stosowanych w Europie.

Przejęcię długu podlega VAT

Każdy przypadek, gdy przejęcie długu następuje w celu jego wyegzekwowania, podlega opodatkowaniu VAT.

REKLAMA