reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Resort pracy walczy z wykluczeniem społecznym

Resort pracy walczy z wykluczeniem społecznym

„Budujmy społeczeństwo dla wszystkich” – polska inauguracja Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010.

Hasłem „Nie dla ubóstwa!” zainaugurowano 21 stycznia 2010 w Madrycie Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Głównym celem tej kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństw państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegii i Islandii na zjawisko ubóstwa, które dotyka bezpośrednio co szóstego Europejczyka.

Po oficjalnej inauguracji w Madrycie nadszedł czas na realizacje działań w ramach Europejskiego Roku na poziomie narodowym.

26 lutego 2010 roku w Warszawie odbyła się konferencja „Budujmy społeczeństwo dla wszystkich”. Gospodarzem konferencji było Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które odpowiada za realizację celów Europejskiego Roku w Polsce.

Uroczystego otwarcia Roku dokonał Jarosław Duda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Krajowy Koordynator Europejskiego Roku 2010. Wśród gości obecni byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Ambasadorzy Europejskiego Roku, przedstawiciele partnerów społecznych zaangażowanych w walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz przedstawiciele organizacji, którym nieobca jest tematyka Europejskiego Roku.

Szczególnymi postaciami są Ambasadorzy Europejskiego Roku – 10 osób wybranych ze względu na ich osobiste zaangażowanie w walkę z problemami jakimi są ubóstwo i wykluczenie społeczne oraz chęć promowania idei solidarnego społeczeństwa.

„Ubóstwo i wykluczenie społeczne to kwestie, które rzadko pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Niewiele czasu poświęca się również na analizę złożoności obu problemów. O ubóstwie myślimy zazwyczaj stereotypowo przez pryzmat obszarpanego i brudnego człowieka żebrzącego na ulicy. Jednym z celów Europejskiego Roku jest uświadomienie nam wszystkim, że ubóstwo i wykluczenie społeczne mają wiele twarzy i często są bliżej niż nam się to wydaje” – powiedział Emilian Kamiński, Ambasador Roku.

Działania w ramach Europejskiego Roku będą w dużej mierze zdecentralizowane: krajowe programy przygotowuje każde z 29 państw (27 państw UE oraz Norwegia i Islandia). Na kampanie podnoszące świadomość społeczną na szczeblu unijnym i krajowym oraz na setki projektów związanych z zagadnieniami priorytetowymi w poszczególnych krajach przeznaczono budżet w wysokości 17 mln euro.

W ramach działań wspierających cele Europejskiego Roku 2010 Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyznało 60 grantów w wysokości do 50 tys. złotych na projekty związane z ze zwalczaniem ubóstwa i wykluczenia społecznego. Większość przyznanego dofinansowania trafiła do projektów realizowanych lokalnie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama