REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Branża weselna z obostrzeniami. Co z organizacją wesel?

Obecny rok nie jest najlepszym okresem dla par, które chciałyby wstąpić w związek małżeński i wyprawić z tej okazji wesele. Temat ten dotyczy również szeroko pojętej branży „weselnej” – właścicieli sal weselnych, fotografów, filmowców, zespołów muzycznych. W chwili obecnej stan prawny wyznacza rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 roku, na mocy którego po raz kolejny ograniczono maksymalną liczbę uczestników przyjęć ślubnych. Aktualne zasady tłumaczy radca prawny Anna Migdał z MGM Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski Galos Mozes w Sosnowcu.

ZUS: wyrównanie obniżonego zasiłku dla pracownika

W trakcie pandemii wielu pracowników pobierało zasiłki na opiekę nad dziećmi lub zasiłki chorobowe. W tym samym czasie pracodawcy korzystali z rozwiązań tarczy antykryzysowej, na przykład zmniejszając pracownikom wymiar etatu, co odbijało się na ich wynagrodzeniach. A niższe pensje przełożyły się w tej sytuacji z automatu na niższą wysokość wypłacanych zasiłków: opiekuńczych, chorobowych i macierzyńskich.

Kontrola PIP: Pracodawcy łamią przepisy w kwestiach BHP i wypłaty wynagrodzeń

Od 1 czerwca do 31 sierpnia br. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o prawie 25% mniej kontroli niż w analogicznym okresie ub.r. O przeszło 30% zmniejszyła się również liczba zastosowanych środków prawnych. Najwięcej zastrzeżeń dotyczą kwestie związane z przestrzeganie przepisów BHP i wypłacaniem wynagrodzeń.

Jakie długi windykować w pierwszej kolejności?

W ciągu ostatniego pół roku 1/3 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zmagała się z opóźnieniami w płatnościach od kontrahentów, wynoszącymi ponad 60 dni. Związane z pandemią przestoje w działalności i brak oczekiwanych przychodów zmotywowały przedsiębiorców do odzyskiwania przeterminowanych oraz zakończonych bezskuteczną egzekucją długów.

REKLAMA

Nadchodzące zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych - bezpłatny webinar 29 października

29 października 2020 r. odbędzie się bezpłatny webinar "Nadchodzące zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych", podczas którego Jakub Nasiłowski, radca prawny z Kancelarii Prawnej Accace Legal omówi najważniejsze proponowane zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego Webinaru.

III dzień konferencji Made In Wrocław 2020 [RELACJA LIVE]

Trwa III dzień konferencji Made In Wrocław. Dziś tematem przewodnim jest "Ekonomia w służbie ekologii". Portal Infor.pl jest patronem medialnym konferencji. Zapraszamy do obejrzenia RELACJI LIVE.

Biznes Inowacje Inspiracje. Trwa konferencja Made In Wrocław 2020 [RELACJA LIVE]

Made in Wrocław to prawdziwe święto wrocławskich innowacji, które odbywa się już po raz czwarty! Tegoroczna edycja jest wyjątkowa – w dniach 20-22 października 2020 r. każdy może bezpłatnie uczestniczyć w wirtualnych targach oraz konferencji i przekonać się, kto napędza rozwój. Portal Infor.pl jest patronem medialnym konferencji. Zapraszamy do obejrzenia RELACJI LIVE.

Cyberataki kosztują firmy coraz więcej pieniędzy

Na hakerskich forach pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży dostępu do zinfiltrowanych przez cyberprzestępców sieci. Dzięki tego typu usługom także przestępcy z gorzej rozwiniętym zapleczem technicznym mogą dokonać skutecznego ataku przeciw wybranej organizacji.

REKLAMA

Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla branży turystycznej

Tarcza 5.0. weszła w życie 15 października 2020 r. i od tego dnia przedsiębiorcy z branży turystycznej będą mogą wnioskować o te świadczenia w formie elektronicznej za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

4 rozwiązania energetyczne, na które stawiają rynki europejskie

Ministerstwo Klimatu ogłosiło niedawno nowy projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Głównymi jego filarami są sprawiedliwa transformacja, budowa równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobra jakość powietrza. W niektórych państwach europejskich takie zmiany już trwają.

Świadczenie postojowe dla firm. Co oznacza brak poprawy sytuacji materialnej?

Rzecznik MŚP zwrócił się do Wicepremiera i Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina o wydanie objaśnień prawnych dotyczących prawidłowego rozumienia przesłanki „braku poprawy sytuacji materialnej” koniecznej do wykazania we wniosku o kolejne świadczenie postojowe.

Rzecznik Finansowy: Pod koniec roku może być nawet 10 tys. wniosków o interwencję w sprawach kredytów

Do Rzecznika Finansowego wpłynęło prawie 100% więcej wniosków o interwencję ws. związanych z rynkiem bankowo-kapitałowym. Wzrost ten dotyczy pierwszego półrocza br. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Największy wpływ na to miały spory dot. niewłaściwego rozliczenia wcześniej spłaconych kredytów.

Jak budować relacje biznesowe w czasie pandemii?

W ostatnich miesiącach z obawy przed koronawirusem odwołano tysiące spotkań. Mimo tego, prezesi i liderzy wielu znaczących firm są przekonani, że bezpośrednie spotkania i interakcje międzyludzkie będą ważniejsze i cenniejsze niż kiedykolwiek. Jak jednak zapewnić skuteczną komunikację, kiedy profilaktyka antywirusowa zaleca zasłanianie nosa i ust oraz zachowanie dystansu społecznego?

Dołek na rynku pracy jeszcze przed nami [KOMENTARZ]

Odbudowa etatów w sektorze przedsiębiorstw słabnie. We wrześniu przyrost wyniósł już tylko kilkanaście tysięcy etatów wobec kilkudziesięciu tysięcy zanotowanych latem. Odbudowa w dużej części wynikała z przywracania wymiaru czasu, skróconego w ramach tarcz antykryzysowych. To czasowo zamroziło trend spadkowy na rynku pracy.

Czy będzie roczne zawieszenie obowiązku świadczeń dla firm?

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o natychmiastowe 12 miesięczne moratorium na wszelkie regulacje nakładające na biznes nowe obowiązki, dodatkowe opłaty i zwiększające podatki. Swoje rekomendacje przedstawił w raportcie „Podwyżki podatków w Polsce na tle redukcji obciążeń w innych krajach OECD”.

Kolejne kary dla banków za klauzule niedozwolone

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał kolejne decyzje dotyczące niedozwolonych postanowień określających zasady ustalania kursów walut. Suma kar nałożonych na PKO BP i Pekao wyniosła około 62 mln zł.

15 kroków, aby firma przetrwała drugą falę pandemii

Polska wchodzi w druga fazę pandemii, dzień po dniu ogłaszane są nowe rekordy zachorowań. Jest oczywiste, że COVID-19 znów silnie uderzy w gospodarkę. Dysponując jednak doświadczeniem z wiosennego lockdownu, można się na to przygotować.

Spada zainteresowanie kredytem wekslowym

Kredyt wekslowy umożliwia bankom refinansowanie kredytów udzielonych przedsiębiorstwom sektora niefinansowego. Weksle, które banki pozyskują jako zabezpieczenie kredytów udzielanych przedsiębiorstwom, będą mogły zostać zdyskontowane w NBP.

Odwołujesz wycieczkę turystyczną? Musisz zwrócić pieniądze [VIDEO]

Od 1 października podróżni, których imprezy turystyczne zostały odwołane z powodu pandemii mogą ubiegać się o zwrot całości wpłaconych pieniędzy.

Jak być skutecznym sprzedawcą w trudnych czasach?

Teraz, gdy wszyscy znajdujemy się w trudnej sytuacji, musimy poszukiwać nowych możliwości i próbować wszystkiego, co może uratować nasze firmy – radzi Robert Lipiński. Jeśli jednak zdarzyło się tak, że straciliśmy pracę, też warto spróbować spojrzeć na to jak na szansę – być może przyszedł czas na realizację marzeń o przejściu na własne i zawalczenie o swoją niezależność?

Czy świat sprzedaży to ciągły wyścig szczurów? [WYWIAD]

Liczby, cyfry, tabelki, cele i wskaźniki efektywności, czyli świat sprzedaży… Dla jednych są to narzędzia wspierające sprzedaż, dla innych cele same w sobie. O tym, czy osiąganie KPI’s powinno stać się „targetem” rozmawiamy z Robertem Lipińskim, mentorem w zakresie skutecznej sprzedaży BtoB.

Ruszyły wypłaty zaliczek na płatności bezpośrednie

Zaliczki w 2020 r. wypłacane będą polskim rolnikom na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie i w przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych PROW - 85 proc.

Jak sprawdzić wskaźnik innowacji w firmie

Średnia wartość Wskaźnika Dojrzałości Innowacyjnej (WDI) przedsiębiorstw w tegorocznej edycji badania PARP „Monitoring innowacyjności polskich przedsiębiorstw rośnie wraz z wielkością zatrudnienia, dla małych firm to 18 pkt na 100, dla dużych prawie 40.

Fiskus zapowiada więcej kontroli w firmach

Skarbówka latem wyhamowała kontrole firmach. Dane pokazują w tym obszarze spadek nawet o 20%. Zdaniem ekspertów, mniejsza aktywność organów państwowych w tym zakresie ma związek z pandemią. Jesienią zacznie się nadrabianie zaległości.

Nie mamy specjalistów od sztucznej inteligencji AI

W zestawieniu nasycenia praktykami AI w Unii Europejskiej, Polska traci aż 70% do Estonii, regionalnego cyfrowego lidera. Takie zestawienie obala mit dużej liczby programistów i ekspertów AI w Polsce.

Nie przeżyjemy kolejnego lockdownu. Branża fitness zapowiada protesty

Zgodnie z obostrzeniami obowiązującymi w strefie żółtej i czerwonej - od 17 października siłownie oraz kluby fitness mają być zamknięte. Branża fitness nie zgadza się z taką decyzją i zapowiada protesty.

Koronawirus. Czerwona i żółta strefa - większe ograniczenia dla firm

Od 17 października obowiązują większe ograniczenia w strefach czerwonych i żółtych m.in. krótsze godziny otwarcia lokali gastronomicznych czy zakaz organizacji wesel.

Zawyżone ceny akcji, a inwestorów nie brakuje [VIDEO]

W wielu branżach ceny akcji są już mocno zawyżone, w porównaniu do wyników finansowych spółek. Jednak pomimo wysokiego poziomu ryzyka, inwestorów kusi szansa na pokaźną stopę zwrotu. Zapraszamy do obejrzenia komentarza video.

Podatek CIT dla spółek komantydowych będzie odroczony

Misterstwo Finansów zapowiedziało przesunięcie wejścia w życie przepisów wprowadzających opodatkowanie spółek komandytowych. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Czy takie działanie będzie miało wpływ na ich płynność finansową? Pracodawcy RP ostrzegają, że to tylko odroczenie kary.

Kolejny lockdown? Gastronomia tego nie wytrzyma [KOMENTARZ]

W tej chwili niestety mamy do czynienia z sytuacją kryzysową, bliską faktycznemu zamknięciu sektora gastronomicznego - apeluje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców i przedstawia rekomendacje strategiczne. Firm nie stać na kolejny lockdown.

300 tyś. odszkodowania za straty w uprawach rolnych. Można składać wnioski

Rusza program odszkodowań dla rolników, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Rolnicy mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy w ramach operacji typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”.

Jak otrzymać dotację na rolniczy handel detaliczny (RHD)?

Od 26 października 2020 r. ARiMR będzie przyjmowała wnioski w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, czyli na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny.

Projekty OZE dostaną większe dotacje

W Programie Infrastruktura i Środowisko nastąpiło zwiększenie budżetu naboru dla projektów z zakresu efektywnych źródeł wysokosprawnej kogeneracji.

Projekty OZE dostaną większe dotacje

W Programie Infrastruktura i Środowisko nastąpiło zwiększenie budżetu naboru dla projektów z zakresu efektywnych źródeł wysokosprawnej kogeneracji.

Wirtualne biuro rachunkowe ZUS - co na to przedsiębiorcy? [KOMENTARZ]

W ciągu trzech lat ma powstać wirtualne biuro rachunkowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS tym samym chce wziąć na siebie większość rozliczeń i przygotowywać dokumenty, które przedsiębiorca będzie musiał tylko ostatecznie zatwierdzić.

Inteligentne parki wydłużą cykl życia produktu

Na całym świecie w wyniku COVID-19 prawie 25 milionów osób może stracić pracę. Jednocześnie ta pandemia stwarza okazję, aby nauczyć się bardziej cenić rzeczy, dać im drugą szansę. Każdego roku wyrzucamy towary warte miliony euro tylko dlatego, że nas na to stać. Nawet jeśli można je łatwo naprawić lub ponownie wykorzystać.

PPK obowiązkowe w małych firmach już od 27 października

27 października 2020 roku to ostateczny termin dla małych firm (zatrudniających od 20 do 50 osób) na podpisanie umów PPK, dlatego już dziś warto dostosować swój system kadrowo – płacowy do obsługi PPK. W zakresie obsługi i zarządzania Pracowniczymi Planami Kapitałowymi optymalnym rozwiązaniem wydaje się aplikacja Comarch PPK, dzięki której można znacząco uprościć realizację obowiązków wynikających z tych przepisów.

Przybywa płatności online

W Polsce "tradycyjne" metody płacenia za e-zakupy wciąż mają więcej zwolenników niż za oceanem, ale ich udział szybko topnieje. O ile w 2017 r. płatności online wybierało 38 proc. klientów, obecnie w ten sposób transakcje zakupu finalizuje aż 62 proc. kupujących.

Tarcza 5.0 dla turystyki i kultury wchodzi w życie

Od 15 października przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej będą mogli wnioskować do ZUS o dodatkowe wsparcie. Tylko na Mazowszu z pomocy może skorzystać niemal 21 tys. firm.

Koronawirus. Browarnictwo na skraju przepaści [OPINIA]

Gospodarczy lockdown, restrykcje sanitarne i pogorszenie nastrojów konsumenckich postawiło branżę browarniczą w bardzo trudnym położeniu. Przedstawiciele branży przygotowali – 5 postulatów dla rządzących, które pozwolą im przetrwać.

Ruszą dotacje na produkcję paliwa z biomasy

Trwa nabór projektów w ramach konkursu na "Budowę instalacji do produkcji paliwa z biomasy rolnej i leśnej w postaci pelletu". Celem głównym naboru jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenie ubóstwa energetycznego w gminach.

Ruszają dotacje dla zespołów badawczych - granty NAWA

Granty Interwencyjne NAWA to najnowszy program działającej od trzech lat Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej podległej MNiSW. Celem konkursu jest wspieranie współpracy międzynarodowej zespołów badawczych lub mobilności międzynarodowej naukowców.

Złóż wniosek o dotację w ramach konkursu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”

Konkurs skierowany jest do mikro- i małych przedsiębiorstw typu startup, które z powodzeniem ukończyły proces inkubacji w jednej z sześciu „Platform startowych”, i chcą wprowadzić produkt na rynek krajowy lub zagraniczny oraz systematycznie zwiększać sprzedaż.

Czy katalog zdarzeń losowych będzie rozszerzony?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra rolnictwa o wpisanie do katalogu zdarzeń losowych, ujętych w ustawie o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich, szkód powodowanych przez zwierzęta

Jak bezpiecznie wejść na zagraniczne rynki?

Komisja Europejska uruchomiła we wtorek platformę Access2Markets. Zawiera ona informacje dotyczące handlu zagranicznego, które maja pomóc małym i średnim firmom w lepszym poruszaniu się na rynkach poza Unią Europejską lub rozpoczęciu świadczenia usług zagranicą.

30% produkowanej żywności jest marnowane

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podaje, że na świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia, co stanowi jedną trzecią produkowanej żywności . Taka ilość byłaby wystarczająca, aby wyżywić wszystkich Polaków przez 66 lat.

Skoczylas: „Menadżer to nadane stanowisko, a lider to osoba, za którą pójdzie cały zespół” [PODCAST]

Jak dziś wygląda rynek pracodawcy i pracownika? Czy wynagrodzenie to nadal najsilniejszy motywator? Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Anną Skoczylas, która zdradza tajniki swojej pracy i opowiada o niedoskonałościach ludzi, którzy kierują zespołami w firmach.

Wdrożenie PPK w 7 dni – czy to możliwe?

Do 27 października umowy o zarządzanie PPK muszą zawrzeć firmy zatrudniające od 20 do 249 pracowników. Jest ich ok. 80 tysięcy, a czasu coraz mniej. Mamy jednak dobrą wiadomość dla działów kadr, księgowości i biur rachunkowych: jeszcze można zdążyć i to bez nerwów. Warto już dziś zgłosić się do Aviva Investors TFI, aby dostać wsparcie, dzięki któremu wdrożenie PPK zajmie tydzień.

Tani kredyt - na co zwrócić uwagę?

Za udzielanie kredytów banki pobierają wynagrodzenie choćby w postaci odsetek. Od czego zależy ich wysokość? Jak łatwo sprawdzić, który bank przygotował najkorzystniejszą ofertę dla klientów?

Opodatkowanie fundacji rodzinnej - poznaj założenia [VIDEO]

Znane są już wstępne założenia dotyczące opodatkowania polskich fundacji rodzinnych. Fundacja ma być podstawowym narzędziem sukcesji dla średniego i dużego biznesu, a ustawa wchodziłaby w życie na początku 2022 r. Zapraszamy do obejrzenia komentarza video.

REKLAMA